fbpx
Close Sidebar

Teennews

teens novelties, знаєш,

25.11.2016

Ти точно вже щось чув про цих людей у школі. Або по телеку. Або по радіо. Чи вже прочитав щось у Інтернеті. Так, їхні історії – про Голодомор. І вони – не тільки написані, розказані в книжках, але й пережиті. У старших класах ти, сто відсотків, прочитаєш «Жовтого князя». А потім знову познайомишся з творчістю Василя Барки, коли вступиш до гуманітарного ВУЗу. А про Катерину Білокур ти вже знаєш, вона ж – видатна українська художниця, і – так, вона теж пережила Голодомор. Якщо ти вже в школі зіткався з книгами Олеся Гончара, то знаєш і про нього, що він теж пережив Голодомор, як і багато інших людей з його покоління.

У кого ще з людей, творчість яких ти вивчаєш у школі або інституті, є в життєвому досвіді ця пам’ять про нестачу хліба, їжі, про голод на українських землях? Про наслідки несправедливого управління державою, які відобразилися на житті мільйонів громадян? Познайомся з ними, їхні короткі історії – у спеціальній підбірці. Чи всіх цих письменників та художників ти вже вивчав?

У 1923 році, у родині Олександра Федоровського, відомого вченого, професора Харківського університету, народилася Нонна Ауска. Голодомор вона пережила дитиною у Харкові. Після війни опинилася на Заході, жила в Німеччині, Чехословаччині, Італії, США. Працювала лікарем. Стала письменницею, написала про пережите у дитинстві оповідання «Голодоморня». Була жива до 2013 року.

На 15 років старший за Нонну, Василь Барка, український письменник, перекладач, був родом із Полтавщини. На Кубані, де він учителював у 1932–1933 роках, 24-річний Барка опинився на межі голодної смерті. Голодомор він описав у романі «Жовтий князь». Основою для сюжету стала реальна історія однієї української  родини. За версією французької газети «Ле Монд» 1967 року, «Жовтий князь» визнали найкращим твором у повоєнній Європі на одну з найважчих тем. Василь Барка був живий до 2003 року.

Катерина Білокур, яка стала видатною художницею, народилася на початку минулого століття, у 1900 році, на 8 років раніше автора «Жовтого князя», а пішла з життя 1961 року. Вона пережила Голодомор у рідному селі на Пирятинщині. Потім її родині випало перенести й голод 1946–1947 років. Катерина Білокур створила картину «Цар-Колос», від якої був під враженням знаменитий Пабло Пікассо. «Якби ми мали художницю такого рівня майстерності, то змусили б заговорити про неї цілий світ!», – сказав він про творчість Катерини.

Дмитро Білоус, на 3 роки молодший за Нонну Ауску, дуже відомий як поет. Він народився в селі Курмани на Сумщині одним з 11 дітей у селянській сім’ї. У 1933 році Курмани були занесені на «чорну дошку». Дмитро врятувався завдяки братові, який забрав його у Харківську трудову колонію Антона Макаренка. Студентом Харківського університету Дмитро пішов на фронт, був поранений. Після війни став відомим поетом. Найбільше знають його збірку «Диво калинове» – за неї він отримав Шевченківську премію. Жив до 2004 року.

З цього самого покоління – й Олесь Гончар, який народився 1918 року. Згодом він став письменником, літературним критиком і громадським діячем.  Він з’явився на світ у селі Ломівка, нині це – у межах міста Дніпра. Підлітком пережив Голодомор, від якого його рятувала бабуся. Його повість про Голодомор «Стокозове поле», написану 1936 року, не друкували, а згодом «виправили» до невпізнання. Переживання трагедії 1932–1933 років письменник вилив на сторінках свого щоденника. Був живий до 1995 року.

(Оновлюється)

Що подивитися та послухати в Києві в річницю? 

У суботу, 26 листопада, в столиці, у Національному музеї історії, відбудеться публічна лекція “Дискусія про Голодомор: гострі питання” від Геннадія Єфіменко – кандидата історичних наук, старшого наукового співробітника Інституту історії України НАН України.

У своїй лекції до Дня пам’яті жертв Голодоморів український історик, завідувач відділу історії України ХХ ст. Історичного музею Олександр Іщук розповість про найважливіші й найнесподіваніші знахідки в архівах радянських спецслужб, які є правдивими свідченнями злочину радянського режиму проти українського народу. Лекція Олександра Іщука відбудеться в суботу, 26 листопада, з 14:00 до 16.00. Вхід на лекцію – 30 грн. Є попередня реєстрація за формою. Старші можуть прийти з меншими дітьми: є умови для їхнього перебування. 

Тінкор

Інфо: Український інститут національної пам’яті

Фото: Гарвардський Український науково-дослідний інститут 


Прочитати ще
Підтримати сайт / Support:

Ти можеш матеріально підтримати сайт – зробити довільний донейшн через Paypal. Щиро дякуємо, що ти цінуєш нашу працю й допомагаєш оплачувати витрати з утримування сайту! Тоді ми матимемо змогу заохочувати до співробітництва нових цікавих авторів і технічно розвивати портал. Щоб здійснити підтримку та зробити переказ, натисни кнопку Donate.

We will be able to encourage new interesting authors to collaborate and technically develop the portal. We sincerely thank you friends for appreciating our work and helping us pay for the costs of maintaining the site. You can Paypal.

Увійти / Login
[ultimatemember form_id="4322"]
Підпишися на щотижневий дайджест!
Долучайся до нас у всіх соцмережах і проєктах:
PayPal:
Підтримай роботу журналістів сайту!

© 2010-2021, ContentLab. Усі права захищені. Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті TEENСORR, дозволяється за умови посилання на teencorr.com.ua. Для інтернет-видань є обов'язковим пряме відкрите для пошукових систем гіперпосилання на http://teencorr.com.ua. Посилання має бути розміщене в незалежності від повного або часткового використання матеріалів. Гіперпосилання (для інтернет-видань) – має бути розміщене в підзаголовку чи в першому абзаці матеріалу.

Перейти к верхней панели