Хто такий? Чим відомий? Що зробив для світу?
Марсель Брьойєр (Брьойор) – європейський та американський дизайнер та архітектор зі знаменитої в XX столітті німецької школи Баухауз. Автор стільця «Василій» (Wassily Chair), «Довгого стільця» та будівель – Музею американського мистецтва Whitney в Нью-Йорку, AT Tower у Клівленді та інших.
Сьогодні ти можеш побачити його роботи на виставках усюди. На його витвори й зараз орієнтуються модні архітектори й дизайнери. А деякі навіть вважають, що ідеї Брьойєра вплинули на творців дизайну iPhone.
Якщо хочеш розбиратися в дизайні, роздивися фотографії робіт Марселя, розберися, чим вони відрізняються від робіт у інших стилях. Не забудь розказати батькам та друзям, що ти дізнався про Марселя Брьойєра.
Марсель Брьойєр у 1933 році емігрував до Лондона, а за 4 роки переїхав до США. Таким чином, Новий світ отримав собі знаного європейського архітектора та дизайнера, який творив у середині XX століття.
Марсель закінчив навчання в Баухаузі й залишився там викладати в меблевій навчально-дослідницькій майстерні. Дуже цікавився дизайном меблів. У 23 роки Марсель почав експериментувати, і в 1925-ому створив стілець «Василій». Цю роботу він присвятив художнику Василію Кандінському, і вона є відомою й популярною й сьогодні, надихає сучасних дизайнерів-мінімалістів. З 1968 року й нині правами на виробництво цих стільців володіє американська компанія Knoll.
Створювати найперший стілець – «Африканський», що був віднайдений лише в 2004 році, Марселю допомогла художниця по текстилю Гунта Штольцл. Вона ж посприяла й у створенні смужок тканини для першого стільця «Василій». У ці ж роки Марсель втілював архітектурні проекти. У Цюриху та Вісбадені з’явилися будинки за його розробками.

Стільці Марселя Брьойєра Wassily
До переїзду, у Європі, в Марселя Брьойєра все було добре. Він народився в Угорщині, у Пешті, та вступив учитися до німецького Баухаузу. Це була одна з найвідоміших та наймейнстрімніших у світі дизайнерських шкіл, і навчатися там означало бути серед дуже творчих людей того покоління.

«Довгий стілець» Марселя Брьойєра
Але коли до влади в Германії прийшов Гітлер, Марсель поїхав із країни. Чому? Бо він був євреєм, а з цією релігійною приналежністю та національністю залишатися в гітлерівській Німеччині було небезпечно для життя. Адже гітлерівська влада була владою націоналістів, і могла переслідувати іудеїв.

Стільці, розроблені Брьойєром
В Америці Марсель Брьойєр продовжив викладати та розробляти будівлі. Над архітектурними проектами він працював разом із Гропіусом. У 1941 році Марсель проектував житлові будинки у своєму власному бюро. У цей час він створив «двоядерний будинок» та «дах-метелик».

Марсель Брьойєр долучився до проектування штаб-квартири ЮНЕСКО в Парижі (The Paris headquarters of the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO). Збудована в 1958 році
У Марселя та його дружини Констанції Лейтон народилося двоє дітей: Томас та Франческа. Дівчинку скорочено називали Ческою. Марсель так і назвав один зі стільців, які розробив: на честь доньки. У 1973 році відбулася фотосесія для журналу: Франческу фотографували в інтер’єрі на стільці, який створив її тато.
Проект: Тінкор