fbpx
Close Sidebar
functional photo

Порушення трудового законодавства в Україні – злободенна проблема, тому підліткам при пошуку підробітку на літо так важливо знати про свої права, – пише авторка видання «Рубрика» Вікторія Губарєва. 

Тривалі літні канікули – час відпочинку, однак деякі підлітки хочуть провести з користю цей період, – розповідає видання. Навчитися чогось нового або заробити грошей на кишенькові витрати. З останнім не завжди все просто, адже навіть дорослим зараз важко знайти вакансію, а знайти роботу підлітку складніше ще й тому, що потрібно простежити за тим, щоб не бути обдуреним.

Тому під час пошуку підробітку на літо підлітки повинні бути підковані в юридичних питаннях, знати свої права і усвідомлювати відповідальність, яку вони беруть на себе. «Рубрика» підготувала матеріал, який допоможе юним шукачам в їхніх пошуках. Видання розповіло про норми, якими регулюється трудове законодавство для підлітків.

Праця молоді охороняється законом

Норми Кодексу законів про працю (КЗпП) диктують різні вимоги до умов роботи для неповнолітніх та дорослих. Це обумовлено тим, що підлітки швидше втомлюються, їх трудова діяльність не повинна заважати процесу навчання, а сам роботодавець бере на себе більшу відповідальність, коли приймає на роботу осіб молодше 18 років.

Неофіційно використовувати працю неповнолітніх роботодавець не має права. КЗпП (п. 5 ст. 24) передбачає обов’язковий трудовий договір у письмовій формі. Він повинен бути підписаний обома сторонами перед тим, як підліток приступить до роботи.

З якого віку можна влаштуватися на роботу?

Підробіток і робота для підлітків регламентується законом. Якщо підліток молодше 14 років, його праця не повинна використовуватися ні за яких умов, така особа не може бути працевлаштованою, так як це суперечить ст. 188 КЗпП. Ця ж стаття визначає такі умови прийняття на роботу:

Підлітки від 14 до 15 років років можуть бути найняті на роботу для виконання легкої роботи, що не завдає шкоди здоров’ю і не порушує процесу навчання, у вільний від навчання час, за згодою одного з батьків. При цьому роботодавцю необхідно буде надати копію свідоцтва про народження, згоду батьків або опікунів, документ, що підтверджує, що особа буде виконувати роботу у вільний від навчання час.

Підлітки від 15 до 16 років можуть бути найняті на роботу тільки за згодою одного з батьків або опікуна, а документ про те, що особа буде виконувати роботу у вільний від навчання час вже не потрібно.

Підлітки від 16 до 18 років прирівнюються в правах до повнолітніх, але при цьому користуються пільгами в області охорони праці, робочого часу, відпусток та деяких інших умов, як і дві попередні групи. Документ про вільний від навчання час і згода батьків для того, щоб бути найнятим на роботу, їм уже не потрібно.

Режим праці і відпочинку. Підліток не повинен працювати стільки ж, скільки і дорослий

Норма праці для дорослого в тиждень не повинна перевищувати 40 годин – це 5 8-годинних робочих днів. Для підлітків норма праці нижче:

Для учнів 14-15 років, які працюють в період канікул, а також для підлітків від 15 до 16 років – не більше 24 годин на тиждень;
Для підлітків 16-18 років – не більше 36 годин на тиждень.

Скільки платять підліткам за дорослу працю?

Незважаючи на те, що співробітники молодше 18 років працюють менше і мають більш тривалу відпустку, оплата їхньої праці, відповідно до ст. 194 КЗпП України, виплачується в такому ж розмірі, як і іншим працівникам відповідних категорій.

Оплата праці учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів, які працюють у вільний від навчання час, тобто, дітей від 14 до 15 років, провадиться пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку. Підприємства можуть встановлювати учням доплати до заробітної плати. Це означає, що така робота або підробіток для підлітків оплачується погодинно.

Чи можуть підлітка взяти на випробувальний термін?

Часто при прийомі на роботу роботодавець говорить про випробувальний термін, протягом якого претендент на вакансію працює якийсь термін безоплатно, проте це порушення трудового законодавства, оскільки згідно зі ст. 26 КЗпП до осіб, які перебувають на випробувальному терміні, поширюються всі норми трудового законодавства, а значить, він повинен оплачуватися. Втім, ці знання знадобляться підліткам вже після 18 років, оскільки згідно з ч. 3 ст. 26 КЗпП, для осіб, які не досягли 18 років, випробувальний термін не встановлюється.

Яку професію обрати?

Якщо це підробіток на літо для підлітка, вибір насправді не великий. Тільки невелика кількість роботодавців обіцяють офіційне працевлаштування, адже з урахуванням вимог законодавства, такий співробітник роботодавцю невигідний. Однак із запропонованих на ринку варіантів найчастіше зустрічаються такі варіанти робіт:

Промоутер

Такі оголошення частіше за все зустрічаються на сайтах оголошень. Але запропоновані умови більше нагадують рабську працю: робочий день триває з 8 ранку до 6 вечора, 1 вихідний на тиждень. При цьому претенденту потрібно розуміти: така робота передбачає весь робочий день на ногах, до того ж – в людному місці, що під час все ще триває пандемії робить роботу важкої і небезпечної.

Вигул собак

Підліткам пропонують допомогти з вигулом собак тим, у кого на це часу немає. З боку робота здається легкою і навіть приємною – хто ж не захоче провести вільний час в парку з вухатим іншому? Але і тут є ризики: тварина може виявитися агресивним, не сприйняти нову людину. Якщо пес виявиться занадто великим, у підлітка може не вистачити сил утримати його, якщо собака різко побіжить, а маленького пса може не вийти захистити від чужої великої собаки. До цієї роботи теж потрібно бути готовим, тому вибирати такого роду підробіток краще тим дітям, які вже мають досвід спілкування з чотирилапими.

Бариста, продавець, офіціант

Прийнятний варіант для тих, кому легко дається спілкування з людьми. Усміхнені і комунікативні підлітки справляються з завданнями, але погоджуватися варто, знову ж таки, за умови офіційного працевлаштування (адже, здається, вже весь Київ пам’ятає про випадок з мережею кав’ярень “Хлібний”, який систематично не виплачував зарплати своїм співробітникам).

Робота в інтернеті

Один з найменш енерговитратних варіантів, який підійде тим, хто виїхав на літо до бабусі в село, або на море, або на дачу з батьками. Цю роботу можна виконувати віддалено, а прозорість процесу оплати забезпечує сервіс, на якому ви знаходите завдання. Це може бути копірайтинг, рерайтинг, наповнення сайтів, редагування фотографій, дизайн логотипів. При цьому все, що потрібно – зареєструватися на одній з платформ: Кабанчик, Freelance.ua, Freelancehunt, мати електронний гаманець або банківську картку і, звичайно, бажання працювати.

Куди звертатися, якщо трудові права порушуються?

Якщо ваші права порушуються (не виплачується заробітна плата, роботодавець вимагає проводити на роботі довше покладеного часу і т.д.), відповідно до Закону про звернення громадян, ви можете скласти скаргу на такого роботодавця. Звернення може бути усним чи письмовим:

На урядову “гарячу лінію” 15-45

У відповідне територіальне управління Держпраці усно по телефону або письмово по електронній пошті або звичайним листом. Адресу або телефонний номер потрібного управління можна знайти тут.

У зверненні має бути зазначено:

прізвище ім’я по батькові,
місце проживання громадянина,
викладена суть скарги, тобто, які ваші права були порушені
письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати. В електронному зверненні також повинна бути вказана електронна пошта, на яку заявнику може бути спрямований відповідь, або відомості про інших засобах зв’язку з ним. Застосування електронного цифрового підпису при відправці електронного обігу не потрібно.

За інф.: Рубрика

Фото: Eliott Reyna

functional photo
Днями розпочав роботу проєкт «Праведники народів світу. Україна», який містить базову інформацію про Праведників народів світу по українському списку. Його створили Об’єднана єврейська община України разом із Українським інститутом дослідження Ґолокосту «Ткума». До 1 січня 2020 року в Україні визнано 2569 Праведників.
Ці дані є базою, яка дає можливість розповісти про подвиг українців, які в роки нацистського терору ризикували життям, щоб урятувати євреїв. Ситуації, у яких неєвреї рятували євреїв від нацистів, були пережиті людьми в різних містах України, пам’ять про це передавалася в родинах, у вусних та письмових свідоцтвах і є збережена.
У базі на момент запуску для 121 Праведника вже додані історії врятування й біографічні дані. Проце додавання такої інформації є постійним. Упорядники бази поставили перед собою задачу зібрати максимально повні біографічні дані про кожного Праведника. Тому закликають ділитися цією інформацією про Праведників народів світу всіх, у кого вона є. Ця інформація може бути представлена у вигляді фотоматеріалів, вусних, письмових свідоцтв тощо. Дані будуть перевірені й після цього додані на сайт.

Коли євреї Європи були приречені нацистами на неминучу загибель, знайшлися ті люди, які, ризикуючи власним життям та життями своїх рідних, наважувалися надавати євреям допомогу та порятунок – керуючись лише почуттям милосердя і не вимагаючи нічого натомість. Шануючи цей подвиг людяності та безкорисливої жертовності, Держава Ізраїль нагороджує таких рятівників почесним званням Праведників народів світу.

Звання з 1963 року присвоюється Мемориалом Яд Вашем у Єрусалимі неєвреям, які в роки Ґолокосту урятовували євреїв, ризикуючи життям. Назва походить від релігійного визначення, яким в юдаїзмі позначають неєвреїв, які додержуються основних 7 законів синів Ноя.

 

onlajn-shkoli-z-prav-ditini
20 – 22 грудня тінейджери 13 – 16 років можуть вільно та безкоштовно долучитися до ZOOM-лекцій Відкритої онлайн-школи з прав дитини. Повний цикл занять відбуватиметься протягом 6 днів. Реєстрація й прийом вступних творчих робіт уже почалися.

Усі рішення в сімї, школі, в громаді, в Україні, які стосуються дітей, мають враховувати думку дитини, згідно Конвенції ООН про права дитини. Кожна дитина в будь-якій своїй спільноті має можливість висловлювати свою думку до будь-яких рішень, якщо вони стосуються життя дитини.

Кожен учень онлайн-школи може взяти участь у дискусіях з особами, які відповідають за прийняття рішень й отримати досвід спілкування в спільноті. 

Для участі в супер-школі потрібно: надіслати коллаж/відео/ессе на тему: «Права дитини: мій особистий досвід» на електрону адресу: info@wcu-network.org.ua або у телеграм/вайбер/whatsapp на номер: +38 050 623 58 46; поінформувати батьків/опікунів і отримати їх згоду – для цього отримаєш бланки згоди для батьків/опікунів та твоєї.

За інф.: Жіночий консорціум України 

functional photo

21 липня українські письменники-шістдесятники зустрілися в Національній бібліотеці України імені Ярослава Мудрого – згадували свого колегу, відомого педагога й правозахисника-дисидента Михайла Гориня. Михайло Слабошпицький, Дмитро Павличко, Богдан Горинь та інші розповіли про формування свого публіцистичного та суспільно-політичного досвіду та загалом про процеси українського визвольного руху, свідками яких вони стали в ХХ столітті. Захід до 90-річчя від дня народження пана Михайла – круглий стіл «Здобутки і перспективи» – організували співробітники бібліотеки, Музею шістдесятництва і Українського товариства політв’язнів та репресованих.  

Скільки б російські чиновники не намагалися представити ситуацію з набуттям українцями державності так, ніби тут вся справа – саме в Біловезькій угоді, їхня пропаганда не може перекреслити процес українського визвольного руху, який тривав століттями. Навряд чи Біловезька угода мала б сенс у 1991 році, якби до цього, протягом усього ХХ століття, до українського державотворення не долучалася б українська інтелігенція, постраждала в справі СВУ, а потім – шістдесятники, рухівці, дисиденти, численні українські політв’язні російських таборів.

Усі ці люди – численні імена з підручників української літератури ХХ століття, які ввійшли в історію під тегом #шістдесятники – творили сучасну українську культуру. Від елементарного культурного щабля – вихованості – в сільських, обласних школах до видатних літературних і соціально-політичних проєктів, які знайомили світ із сучасними українцями, ставили українське світосприйняття на рівні найрозвинутіших культур світу.     

Михайло Горинь долучився до цього дуже масштабно: він був психологом, педагогом, інтелектуалом, ученим, публіцистом, автором книг «Запалити свічу у пітьмі», «Листи з-за грат», «Вибране»; політичним діячем, одним із лідерів українського національно-визвольного руху 60-90-х років, політв’язнем радянських тюрем і концтаборів (1965-71, 1981-87), членом Української Гельсінської групи, співзасновником і головою секретаріату Народного руху України (1989), народним депутатом Верховної Ради України. 

functional photo

Михайло Слабошпицький, Дмитро Павличко, Богдан Горинь згадують шістдесятника Михайла Гориня

Один з тих людей «з шістдесятих», якому судилося «сісти» за свої ідеї, переконання, роботу над культурним і соціально-політичним розвитком, а потім, після звільнення, багато працювати над утвердженням українського державницького руху, над формуванням культурних, соціальних і політичних засад української незалежності. 

Деяким його колегам, друзям, співув’язненим, відомим письменникам і діячам-шістдесятникам зараз – під 90 років. Проте на зустріч пам’яті Михайла Гориня всі вони прийшли, не зважаючи ані на вік, ані на дощову погоду. Усім, хто зібрався в бібліотеці, знамениті українські шістдесятники розповіли про книжки пана Михайла, про його суспільну діяльність і про перебіг його ув’язнень за послідовне «просування» ідей української державності. Михайло Горинь відсидів у 70-х та 80-х, щоб уже на початку 90-х українці здобули свою незалежну державу. Педагог навчив своїм прикладом, «відповів» за свої переконання – і завдяки цьому наразі всі українці можуть безперешкодно розвивати національний державницький процес, свій соціум, мову, культуру, інтелект і, зокрема, свою, українську, педагогіку у власній країні. 

Друзі пана Михайла на зустрічі пригадали один з важливих моментів його діяльності. 21 січня 1990 року Михайло Горинь став ініціатором і співорганізатором одного з наймасштабніших у світовій історії «живого ланцюга», що з’єднав Івано-Франківськ – Стрий – Львів – Тернопіль – Рівне – Житомир – Київ. Якби тоді були соціальні мережі, інформацію про перебіг цієї акції репостили б усі українці. 

Відомі публіцисти-шістдесятники розповіли, як формувалися передумови розформування СРСР і початку функціонування України як самостійної незалежної держави. Адже ці представники української інтелігенції були й свідками, і учасниками цих процесів у 60-х – 90-х роках. І наразі можуть сказати про ціну незалежності для кожного українця, який зараз живе у своїй суверенній державі. Про те, чому взагалі так важливо мати свою державу і в ній бути незалежними й самостійними, як би комусь десь це не подобалося б. Шістдесятники в своїй молодості та в зрілі роки боролися за те, щоб побачити Україну незалежною, і дожили до цих часів. У бібліотеці вони перегортають сторінки книжок і згадують, як переживали свої політичні ув’язнення за ідею звільнення країни. Позіхаючи, вони кажуть, що їхній час спливає, а свою справу вони виконали. 

Зовні, по Хрещатику, несуться рендж ровери, столиця забудовується й оновлюється, українці хазяйнують і думають, як їм жити краще в своєму домі. У своїй хаті своя правда і сила і воля. Хтось після круглого столу розвезе по домівках знаних публіцистів. Там вони, за звичкою, продовжать працювати над книжками, спогадами та перекладами. А ти колись прочитаєш і дізнаєшся багато нового.   

Фото: TeenCorr

Якщо тобі сподобався контент, ти можеш підтримати роботу сайту тут.

Donate PayPal

Долучайся до нас у всіх соцмережах і проєктах

pradavniy-tur-vistavka

У Київському палаці дітей та юнацтва з 18 жовтня працює виставка «Прадавній тур: минуле та сучасне», організована Вальтером Фрішем і природоохоронним парком природи «Беремицьке». Вона присвячена турам. Одним з головних експонатів є збірний скелет первісного тура. Для його монтування використали кістки з місць природного захоронення решток цієї тварини. Загалом на виставці можна буде побачити 20 археологічних експонатів прадавнього бика, які відрізняються за розміром і походженням.

Первісний бик, або тур – один з найбільших в історії наземних ссавців. Його витіснили з його середовища проживання й винищили. Вага турів досягала 1000 кг, а висота в холці – до 180 см. Наразі існує декілька фондів та організацій, що успішно продовжують спробу селекційного відтворення биків, які за своєму генотипу та фенотипу відповідатимуть вимерлим турам.

30 жовтня на виставці працювали виховаці гуртка живопису КПДЮ з педагогом Ярославою Підвисоцькою та викладачкою графіки Наталією Каверзнєвою. Вони засвоювали принципи зображення тварини.

На відкритті єкспозиції виступив із лекцією архітектор Вальтер Фріш, автор першої та поки єдиної, всеосяжної ілюстрованої книги «Тур – європейський бик». Він ще в 1981 році першим почав повернення породи шляхом великого цілорічного випасу на великих сільськогосподарських угіддях.

Нагадаємо: парк природи «Береміцьке» – природоохорони об’єкт на півдні Чернігівської області на лівому березі Десни.

Виставка працює: у будні з 12:00 до 20:00 та у вихідні з 09:00 до 18:00. 

Фото: організатори виставки «Прадавній тур: минуле та сучасне»

Реінтродукція виду || Водяні буйволи вже оселилися в Дунайському біосферному заповіднику

 

На початку квітня в українській дельті Дунаю оселилися дикі коні, які прибули з Латвії

До села Орловка на півдні України 26 березня природоохоронці завезли 23 диких коня породи Польский коник. Фахівці вважають, що тварини допоможуть створити і підтримувати мозаїчні ландшафти, а природний випас сприятиме збереженню біорізноманіття в Дунайській дельті.

До селища прибула партія з 23 коней, у складі трьох родин. Поїздка зайняла майже три дні і три ночі, і була тривалою для тварин. Проте ветеринарний огляд показав, що всі тварини здорові і добре перенесли переїзд.

Koniks

– Організація транспорту тварин зайняла дуже багато часу та зусиль, і поїздка була досить складною – з Латвії через Літву, Білорусь і всю Україну з півночі на південь,- тому ми раді, що коні нарешті благополучно дісталися місця призначення, – повідомив Михайло Нестеренко, голова європейської природоохоронної організації Rewilding Ukraine. – Це перший випадок завезення Коників в українську дельту Дунаю, і ми дійсно з нетерпінням чекаємо випуска їх у зону постійного перебування.

Витривалі Коники, які мешкали в Латвії в дикій природі, добре підходять для існування в дельті і звикли захищатися від хижаків. Як порода, Коники подібні до нині вимерлого дикого євразійського коня, відомого як тарпан. Як і їхній пращур, вони досить легко пристосовуються до жорстких кліматичних і суворих погодних умов. Адаптовані до життя в дикій природі, Коники можуть переносити періоди обмеження кількості їжі, також вони мають надзвичайно стійку імунну систему.

Koniks

Коні цієї породи невисокі і в холці досягають 130-140 см, їх маса в середньому становить 300-400 кг. Породі властиві сильна і кремезна будова тіла, невелика, але досить масивна голова, прямий або трохи горбоносий профіль. Коники можуть змінювати відтінок масті в залежності від сезону: влітку вони темніші і коричневі, а до зими світлішають.

Після 30-денного карантину в Орлівці три родини Коників будуть переселені в різні частини дельти. Одна родина залишиться у верхній дельті недалеко від Орлівки. Друга родина оселиться в Екапарку «Картал». Третю родину перевезуть у зовнішню дельту.

«Цвет Насилия» || Фотопроект о насилии на почве расовой ненависти

За минувшие 6 лет, с 2012-го года, в России произошло более 2-х тысяч преступлений на почве расовой ненависти. 30% из них закончились летальным исходом для жертв. И это только зарегистрированные случаи.

Данные, которые опубликовал информационно-аналитический центр Сова, потрясли питерского фотографа-документалиста Сергея Строителева. И теперь он работает над книгой «Цвет Насилия» – в рамках долгосрочного фотопроекта о проблеме насилия на почве расовой ненависти.

Книга выйдет в свет в июле 2019 года. Она будет 200-страничной, в нее войдет до 100 авторских фотографий. Поддержать кампанию Сергея Строителева и выпуск книги вы можете, собрав 220 тыс. руб. для покрытия типографских расходов, издательской подготовки, разработки дизайна издания. Принять участие в сборе можно здесь

Sergei Stroitelev

Сергей работает над этим проектом уже несколько лет. Изучая тему, сначала он встретился с жертвами насилия на почве расовой ненависти, мигрантами из Африки и Азии, проживающими в Москве и Подмосковье, людьми, которые столкнулись с жестокостью со стороны местных жителей. Записал их монологи и снял портреты.

«Я нашел героев через самую крупную НКО в России, занимающуюся проблемой дискриминации мигрантов в нашей стране. Выражаю огромную благодарность героям моей истории за смелость и честность», – отметил Сергей в описании кампании по сбору средств для издания книги.

Затем, по его словам, Сергей занялся исследованием психотипа нападавших.

«По сути, сделав работу правоохранительных органов, со слов жертв я спроектировал фотороботы преступников и отдал изображения на анализ квалифицированному специалисту – психотерапевту Лине Егоровой, которая составила их психологические портреты. В книге будет детально рассказано о методике подобных анализов», – рассказал Сергей.

Также Сергей Строителев посетил места в Подмосковье, где происходило наибольшее количество нападений в соответствии со статистикой, собранной НКО, во временной отрезок с 19 до 23 часов – время, которое считается самым неблагоприятным для мигрантов. На полупустых улицах Сергей подходил к незнакомцам, местным жителям, спрашивал об их отношении к мигрантам и делал их портреты. Все эти материалы войдут в книгу, которая готовится к публикации.

Сергей уже представил проект на нескольких конкурсах. «Цвет Насилия» стал победителем конкурса Debuts 2018, организованного doc! photo magazine; получил гран-при конкурса «Неслучайный Свидетель 2017» Воронежского Дома Прав Человека; вышел в финалисты конкурса Hellerau Photography Award 2016.

Sergei Stroitelev

Фото: Sergei Stroitelev

Работы из «Цвета Насилия» были показаны на выставке победителей конкурса Debuts 2018 в рамках фестиваля фотографии Vintage Photo Festival, Быдгощ, Польша, в октябре этого года; на выставке победителей конкурса Debuts 2018 в рамках фестиваля фотографии Festiwal Fotografii W Ramach Sopotu, Сопот, Польша, в сентябре; на выставке победителей конкурса Debuts 2018 в рамках фестиваля фотографии Lodz Fotofestiwal 2018, Лодзь, Польша летом; на выставке победителей конкурса Неслучайный Свидетель 2017, Открытое Пространство, Санкт-Петербург в мае-июне; на выставке победителей конкурса «Неслучайный Свидетель» 2017 в рамках Международного Фестиваля Прав Человека «Город Прав», Воронеж, Россия в июне 2017; на выставке финалистов конкурса Hellerau Photography Award 2016, Дрезден, Германия, в марте 2017 года.

В описании  кампании Сергей подчеркнул, что издание книги на русском языке позволит заявить о проблеме громче. Публика увидит фото жертв нападений и прочитает и услышит их истории. Это поможет осознать проблему, принять ее и попытаться найти пути решения.

Sergei Stroitelev

Сергей Строителев сегодня сообщил на своей странице в соцсети, что меньше чем за сутки зрители уже собрали 6% от общей суммы кампании по сбору средств на книгу. Можно присоединиться и поддержать проект Сергея.

– Ксенофобия и насилие на её почве – штука интернациональная, у нас этого тоже хватает, – поделился своей точкой зрения насчет значимости проекта киевский фотожурналист Александр Кузьмин. –  Ну а я расшарил информацию не только для фотографов: эта тема, по моему мнению, важна в принципе. А нашим фотографам, в массе своей, и мне в частности, не хватает ни разнообразия языка, ни умения подойти к теме хоть чуть глубже. У Сергея всё это есть, я за ним давно слежу. Книга – хороший пример, как можно интересно проработать тему. По поводу книги: проект исследует насилие на почве ксенофобии с разных позиций. Он о жертвах рассказывает, и пытается исследовать психотип нападавших, а также говорит о местах с высокой концентрацией насилия. И это визуально мощно сделано. Мне это сейчас близко, я хочу исследовать тему человеческой агрессии и насилия в целом, в разных аспектах, вместе с тем, ощущаю недостаток визуального языка и необходимость подтянуть навыки.

Напомним: Сергей Строителев, известный фотограф из Санкт-Петербурга, Россия, родился в 1985 году в Ленинграде. Учился на Факультете Фотокорреспондентов им. Ю. Гальперина в 2012-2014 годах. Основные интересы – проблемы современного общества: социальная дискриминация, миграция, насилие на почве расовой ненависти, смертельные заболевания, которые Сергей исследует с помощью различных визуальных языков. Сергей Строителев работает в России и Азии, сотрудничая с различными НКО: Red Cross, Doctors of the World и другими, изданиями National Geographic, «Вокруг Света», Bird in Flight, «Такие Дела», Meduza, Vice. Преподает фотографию и является автором курса «Фотография без cтереотипов» в академии «Фотографика» в Санкт-Петербурге. Лауреат международных и российских конкурсов, в том числе, обладатель гранта Luis Valtuena Humanitarian Photography Award 2016 от организации «Врачи Мира» за серию «Дом Света» о Санкт-Петербургском Дестком Хосписе, победитель Istanbul Photo Awards 2018 в номинации Daily Life, победитель Debuts 2018 Photocontest, организованного Doc! Photo magazine, прочих.

Teencorr

 Автор фото: фейсбук Sergei Stroitelev

 

Good Free Photos

Быть или не быть таким как все – это очень зависит от социальной моды, трендов в социуме, актуальных на сегодняшний день.

Например, в предреволюционные времена много людей, недовольных тем, что происходит в обществе. Поэтому подростки и люди юношеского возраста очень критичны к действиям и словам государства и социума, протестуют, готовы бороться за резкие перемены.

А в постреволюционное время молодые люди, наоборот, «слушаются» государство, общество и маму с папой, не протестуют и ведут себя максимально положительно. Но, конечно же, до поры до времени – пока вновь не появится поколение, неудовлетворенное тем, что натворили предыдущие.

Есть времена, когда «быть не таким, как все», означает критиковать общественный строй, протестовать против некоторых или всех общественных процессов. Протестующие поколения в обществе – как антибиотик, они действуют для того, чтобы очищать социальный организм от всяческой мыслительной «заразы» – нефункциональных, с точки зрения этого поколения, мыслеформ.

А в другие времена «быть не таким, как все» означает, всего лишь, выкрасить волосы в яркий цвет или иначе завязать шнурки на популярной модели кроссов. И в остальном – не сильно выделяться, послушно что-то строить, развивать, улучшать… По крайней мере, свято в это верить.  

***

«Делать ставку на молодежь» – удобный лозунг. Прям советский. «Молодым везде у нас дорога, молодым везде у нас почет». Молодежь легче разбирается в формах, новых технологиях. Садитесь, пять. Но ровно настолько же молодые люди мало понимают в сути процессов, особенно социальных. У молодежи все просто: кто её поддерживает в социальном становлении, тот и хороший. Партия сказала: «Надо!», комсомол ответил: «Есть!».

«Развивать» страну в постреволюционное время – это означает активно работать на смену вектора. На изменение интересов. Это не значит действительно создавать что-то новое, развивать старое, двигать общество вперед. Это значит переформатировать страну, которая была ориентирована на одни интересы, а теперь ориентирована на другие.

В таком процессе нужны не те, кто понимает закономерности, а слепые исполнители. Которые первым делом создадут видимость реформ и позитивных изменений. Да, рано или поздно закономерности и сущность процессов начнут понимать и они. Но до этого пройдет какое-то время, и в этот период слепыми исполнителями под разными соусами можно будет вполне эффективно управлять.

Тем, кто рулит социумом через министерства и ведомства, нужно именно это: управлять и обладать определенным количеством управляемых. Крупному бизнесу тоже это нужно. А что на самом деле нужно молодым людям?  

***

Редактор Ольга Сушко проработала в журнале Vogue Украина два года. Она написала об этом в посте в социальной сети. И её уволили за плагиат, #сушкогейт – уже всем известная история. Однако особое возмущение украинцев вызвала на личность Ольги и не сам сюжет о плагиате, а вопрос некомпетентности. Как, КАК на должность главного редактора могли взять человека, не сознававшего, что плагиат – это самоличная роспись в вопиющей некомпетентности редактора, журналиста?! Тем, кто знаком с издательскими процессами в глянце и уровнем ответственности редакторов-менеджеров, просто ни на голову, ни на ноги не налазит, как плагиат могли пропустить при вычитке? В конце концов, как это могли пропустить литредактор, шеф-редактор, издатель, когда читали номер перед отправкой в печать? Или таки никто не читал?!

То, что плагиат – фу-фу-фу – но, друзья, это же база, этому же учат на первых курсах журфака, это же знает ЛЮБОЙ специалист. Оказалось, не любой. Или – таки не специалист? 

olga-Sushko

Ольга Сушко

Человек может ошибиться, это называется «человеческий фактор». Но профессиональная система, в которую включен этот человек, в производственных процессах ошибается реже, крайне редко, на то она и система.

Поэтому очень сложно представить, как могло произойти, что во всей глянцевой махине, в которой все отстроено, отработано до мелочей и проверено многолетним опытом, могла случиться такая лажа. Как могли пропустить ошибку редакторы, литредакторы, корректоры? Издатель, который традиционно просматривает готовый номер перед печатью и задает правильные вопросы? Любой профессионал знает: никак! Никак, потому что такого просто не могло быть! Точнее, могло, но лишь в единственном случае: если сбой дала вся система. То есть, если в издании непрофессионалы все.

Пример истории Ольги Сушко очень яркий для современной Украины именно в контексте некомпетентности – не столько личной, сколько системной. Ведь ладно глянец. Но «молодые», те, на кого «делают ставки», «реформаторы», «улучшатели и достигаторы» – они ведь пришли не только в журнальную журналистику, но и во все прочие отрасли. История про «Вог» – она про «Вог» лишь отчасти. В большей степени это история про большой бизнес, умудрившийся не вписаться в отрасль. Это сюжет об угрозе некомпетентности в промышленности, энергетике, сельском хозяйстве, медицине, образовании… Понимаешь? Тут – плагиат, там – укол в нерв, там – не тот кабель проложил, там – не ту обучающую методику в школы допустил…  

Мир стал сложнее не из-за технологий. Он стал еще более сложным оттого, что люди стали путаться в простом и блуждать в трех соснах. Игнорить базовые принципы и понятия.

Так что в современном мире быть или не быть таким как все означает быть занудным, ответственным, скрупулезным, знать что-то предельно точно и уметь вписывать это в целостную систему.

Человек не может быть компетентным вне профессиональной системы, которую он изучал и в которой работал. Компетентность – это специальные системные знания и опыт применения их в практике в своей отраслевой системе. Некомпетентность – зло. Хочешь выделяться? Хочешь быть не таким как все? Понимай, как работает система, в которой ты специализируешься!

Понимать систему, отрасль – значит, знать ее историю, сознавать, откуда взялись те процессы, понятия, правила, которые ты наблюдаешь сегодня, разбираться, зачем они взялись, какие из них более актуальны теперь, какие – менее. Уважать традиции, потому что они – клей любой системы. А главное – ценить людей, профессионалов, которые создавали и развивали эту систему до тебя. На всё это нет времени? Значит, ты не профессионал, как себя ни назови. Почему? А потому, что у людей чуть старших, в отличие от тебя, все эти качества были и есть. С какой же стати их не должно быть у тебя? Почему они могли, а ты говоришь, что не можешь, не хочешь, да еще и гордишься этим?

***

К примеру, с появлением цифровых камер сразу же появилось море «фотографов», которые не изучали фотодело, понятия не имели, что такое «золотое сечение», но могли купить камеру и с ее помощью зарабатывать деньги. Снимки многих из них были ужасными. Но со временем эти ребята стали снимать лучше.

Однако, когда мы хотим «идеальный» кадр, в котором учтены все правила компоновки, углы, свет, когда мы хотим, чтобы в снимке были переданы глубина и суть, мы идем к профессиональным фотографам. Мы знаем, что они хоть и стали снимать на цифру, но с трепетом сохраняли пленки и пленочные камеры, не желая утратить возможности для уникальной цветопередачи, выискивали возможности воспроизвести такие же эффекты в цифровом снимке, а в композиции вообще собаку съели. А как они знают историю фотографии, как могут проанализировать наследие знаменитых или андеграундных фотографов прошлого!

Чтобы быть такими как все в сейчас, мы как бы должны хаять старое и традиционное. Но новое – это хорошо забытое старое, которое всегда возвращается. Потому что то, на чем базируется мир, никто не отменял. И всё, что изобретено, не требует переизобретения. 

Да, в любом деле мы ценим мастеров – тех, кто знает процесс системно и глубоко, не на словах, а на деле. 

***

Быть как все или не как все, выделяться или нет – это вопрос о том, как ты вписываешься в социальную жизнь. Насколько ты встраиваешься в нее, с какими целями. Какими методами собираешься их достигать. Вписаться в социальную жизнь – значит научиться зарабатывать деньги, содержать себя. Быть собой – значительно сложнее. Ведь встроиться в социум – это еще не значит воспитать себя как личность.

Тебе с детского сада говорили, что нужно учиться, а когда ты спрашивал, почему, поясняли – чтобы пойти в школу, затем – в институт. Получить диплом. 

Но можно иметь диплом университета – и не знать базовых принципов своей профессии. Или недооценивать их. А потом удивляться, почему падают мосты, закрываются издания, рушатся бизнесы, происходят войны и революции. 

Получив диплом, ты выходишь на работу, чтобы обеспечивать себя. Общество вздыхает с облегчением – оно добилось своей цели. Оно выдыхает и теряет к тебе интерес, оставляя тебя на рабочем месте в раздумьях о том, что ты – винтик отрасли, и от тебя ничего не зависит, твое мнение никому не интересно, а твой вес как личности мизерно мал, чтобы изменить что-то к лучшему. Чтобы не потерять свою зарплату и уровень жизни, надо делать так, как говорят, как просят, и вообще быть как все. Не выделяться. 

И ты, получив диплом, учишься не выделяться. Главное, чтобы зарплата была, страховка, какой-никакой профессиональный статус. Может быть, ты даже сумеешь разглядеть, что твои личностные цели, твои собственные мечты и стремления слишком сильно расходятся с тем, чего от тебя хотят на работе. Например, такое разочарование почти всегда постигает тех же выпускников журфаков, когда они приходят в глянец или газету и узнают, что на самом деле работа редактора или журналиста – каторжный технический труд, а вовсе не «творчество». 

В школе или в институте тебе забудут рассказать, что множество девушек, увлекшихся карьерой, никогда не выйдут замуж и не родят детей. А множество парней, занявшихся бизнесом или бросившихся реализовывать свои амбиции в госструктурах, очень быстро станут циничными, жестокими и равнодушными ко всему, что не составляет их «интерес». Даже если после 30-ти, разочаровавшись, придя в очередной возрастной кризис, они бросятся на поиски других смыслов, попытаются всё перестроить, осадок от совершенных ошибок и утраченных друзей останется с ними ещё надолго. Также во время учебы тебе забудут сообщить, что, когда ты вырастешь, никакой дружбы нигде не будет, и «дружить» тебе придется, разве что, в соцсетях… 

Ты узнаешь, что такое ответственность за содержание себя и семьи – начинаешь понимать, что на это нужны деньги. Тебе становится необходимо поучаствовать в запуске «реформы», «стартапа» или космического корабля, чтобы получить свою зарплату. Ты участвуешь. Выполняешь решения начальников и команды. Но кто ты? Для чего? В чём именно ты не такой как все? И что зависит в твоей отрасли, в чьем-то бизнесе, в мире от тебя? 

Как думаешь? 

Teencorr 

Фото: Good Free Photos

korolenkivski-chitannya

Як повідомляє Українська бібліотечна асоціація, «Короленківські читання 2018» відбудуться 24 жовтня в Харкові. Цьогорічна тема читань – «Бібліотеки, архіви, музеї як центри освіти та саморозвитку особистості». Заходи організують у харківській державній науковій бібліотеці імені В. Г. Короленка. Тому, якщо ти цікавишся бібліотечною справою, викладанням та науковою діяльністю в культурній сфері, то можеш звернути увагу на коло тем, які наразі є актуальні для професіоналів.

Один із напрямів, який опрацюють на «Короленківських читаннях 2018» – бібліотеки, архіви, музеї як сучасні платформи самоосвіти та самовдосконалення. Фахівці-бібліотекарі поспілкуються про місце та роль бібліотеки в єдиному освітньому просторі; про стандартні та альтернативні освітні формати; про сучасні концепції та технології підтримки саморозвитку особистості; про освітні та науково-просвітницькі проекти у роботі з громадою; про сучасні форми професійного розвитку фахівців креативного сектору; про культурно-освітні програми: стратегії та практики; про творчі об’єднання як осередки саморозвитку; про інклюзивний напрям у роботі бібліотек, архівів, музеїв; про роль бібліотек, архівів, музеїв у формуванні культурно-історичної свідомості місцевої громади та збереженні культурної спадщини; про соціальні мережі як платформи для просування книги, читання, бібліотеки, професійного спілкування.

korolenkivski-chitannya-2016

Обговорення бібліотечної проблематики 2016 року на “Короленківських читаннях” у Харкові

Другий напрям роботи, який зацікавив фахівців бібліотечної справи – електронна бібліографія. Питань, які будуть обговорювати, багато, і всі вони змістовні: електронна бібліографія, медіа-бібліографія, технобібліографія – терміносистема та напрями уніфікації; генерування бібліографічних електронних ресурсів: можливості сучасних АІБС; сучасні тенденції електронної бібліографічної діяльності в Україні та за кордоном; бібліографічна складова у «Стратегії розвитку бібліотечної справи в Україні до 2025 р.»: Державний реєстр національного культурного надбання – у частині «Книжкові пам’ятки України»; зведений електронний каталог бібліотек України; база даних авторитетних національних файлів; RDA тощо.

Також спеціалісти поспілкуються про бібліографічні електронні ресурси (БЕР): термінологію та класифікацію; електронні копії нонелектронної бібліографічної продукції; про національні бібліографічні електронні ресурси: сучасний стан, перспективи інтеграції; про бібліотечно-каталожні БЕР – домінуючий сегмент електронного бібліографічного середовища країни та про видавничо-книготорговельні БЕР.

korolenkivski-chitannya-2017

На “Короленківських читаннях” 2017 року

Крім того, у цьому напрямі роботи обговорюватимуть такі теми: сучасні види та жанри видавничо-книготорговельних БЕР; науково-допоміжна електронна бібліографія; сучасні жанри інформаційно-аналітичної продукції в електронному середовищі; інновації у створенні та популяризації електронних рекомендаційних бібліографічних ресурсів; краєзнавча бібліографія: електронний вектор розвитку; вебліографія: теорія, технологія, практика; електронна метабібліографія в Україні та за кордоном: стан, тенденції розвитку; бібліографічне обслуговування у віртуальному середовищі: тенденції розвитку; бібліографічне інформування користувачів у цифрову еру: форми та технологія; хмарні технології у бібліографічній діяльності; інформаційна культура, інформаційна соціалізація користувачів бібліотек, архівів, музеїв. Інформаційне самообслуговування; веб-сайт як інструмент самообслуговування.

Дуже цікаві теми третього напряму цьогорічних «Короленківських читань» – фонди та колекції документних пам’яток у бібліотеках, архівах, музеях. Обговорюватимуться проблеми нормативно-правового та технологічного забезпечення при роботі з пам’ятками писемності та друку; експертизи документних пам’яток; специфіка відображення, актуальні проблеми наукового описування документних пам’яток різних видів і груп; визначення прогнозованої вартості документних пам’яток; архівні документи як джерело сучасних історико-культурних досліджень; шляхи розкриття колекцій документних пам’яток; спеціалізація роботи зі зберігання документних пам’яток; фонди та колекції документних пам’яток у бібліотеках, архівах і музеях України: характеристика окремих комплексів, особливості складу.

Нагадаємо, «Короленківські читання»Міжнародна науково-практична конференція, яка цього року проводитиметься в 11 раз. Її організовують за сприяння Міністерства культури України, Харківської державної наукової бібліотеки імені В.Г. Короленка, Харківської Державної Академії культури, Харківського обласного відділення ВГО «Українська Бібліотечна Асоціація». За результатами «Читань» опублікують збірку матеріалів.

13-letniy-nemetskiy-shkolnik-luca-malaschnitschenko-raskopal-klad-x-veka

В состав археологической экспедиции, которая занималась раскопками на балтийском острове Рюген, вошёл 13-летний немецкий школьник Лука Малашниченко. Вместе с коллегами ему удалось обнаружить клад – серебряные монеты, – сообщает Deutsche Welle. Археологи нашли клад в минувшие выходные.

13-letniy-nemetskiy-shkolnik-luca-malaschnitschenko-raskopal-klad-x-veka

Руководитель раскопок, археолог Михаэль Ширрен, отметил, что это самый крупный клад той эпохи, обнаруженный в южной части Балтийского моря, и значение его огромно. Специалисты обнаружили браслеты и ожерелья, пряжки и кольца, множество жемчужин, около 600 серебряных монет. Одной из наиболее ценных находок исследователи называют мьёльнир, амулет в виде молота бога Тора. Многие предметы принадлежат эпохе царствования легендарного датского короля Харальда I Синезубого, который правил Данией, а позже и Норвегией. Возраст клада – вторая половина Х века.

Лука Малашниченко принял участие в экспедиции под руководством своего наставника, археолога Рене Шёна. Они состоят в обществе археологов-любителей.

Интересно: именно именем короля Харальда I Синезубого назвали технологию Bluetooth. Её логотип – сочетание скандинавских рун, которые фонетически обозначают инициалы знаменитого короля-викинга.

По инф. DW

Фото: DW

freepik

funny-beautiful-girl-changing-channels-on-tvФахівці Національної ради з питань телебачення і радіомовлення заявили, що на деяких українських телеканалах виробляють контент, який може завдати шкоди дітям. Спеціалісти впевнені, що один із українських телеканалів, створюючи популярне ток-шоу, проігнорував права 12-річної дівчинки. Сьогодні, 9 листопада, Нацрада оголосила цьому телеканалу санкційне попередження, – повідомив сайт «Детектор медіа».

У Нацраді побачили проблему в перебігу показів двох випусків ток-шоу за 9 і 13 жовтня. У них ідеться про 12-річну дівчинку, яка народила дитину. Також у Нацраді вважають, що Андрій Данилевич, ведучий цієї передачі, порушив професійну вимогу щодо обережності при висвітленні питань, пов’язаних із дітьми.

Висновок про те, що телеканал припустився порушень Закону України «Про телебачення і радіомовлення», оприлюднила Незалежна медійна рада, до якої входять представники професійних організацій та дослідники медіа. Мова йде про порушення щодо поширення інформації, яка має відношення до законних прав та інтересів фізичних осіб. Також медійна рада встановила факт, що ведучий порушив стандарти журналістської етики. Ці висновки були підтримані Національною радою з питань телебачення і радіомовлення.

Валерія Лутковська, Уповноважена Верховної Ради з прав людини, та представники громадської організації «Детектор медіа» провели на телеканалі перевірку. Після цього фахівці застосували до телеканалу санкцію – винесли попередження. У ньому наведені статті законів, які регулюють висвітлення на ТБ питань, пов’язаних із дітьми.

Утім, у своєму санкційному рішенні Нацрада не врахувала порушення телеканалом закону «Про телебачення і радіомовлення» у частині заборони поширення інформації, яка порушує законні права та інтереси фізичних і юридичних осіб, посягає на честь і гідність особи.

Наразі про це порушення Нацрада не заявила, незважаючи на скаргу ГО «Детектор медіа», висновок Незалежної медійної ради та згадування у зверненні Уповноваженої з прав людини про порушення прав дитини – учасниці ток-шоу.

Спеціалісти Незалежної медійної ради акцентують, що в цьому телешоу на всю країну було показано обличчя малолітньої породіллі, названі її прізвище та ім’я, місце проживання. Очевидно, зазначають фахівці, це збільшило потенційну аудиторію глядачів, яка знала про випадок. Тобто, на їхню думку, права дівчини на приватність не були дотримані.

Так само сумнівним із точки зору дотримання права на приватність є показ в ефірі облич та імен двох неповнолітніх родичів, які можуть бути батьками дитини – а, отже, підпадати під кримінальну відповідальність.

Про те, що подібна обговорюваному в ток-шоу тематика має замовчуватися й толеруватися в суспільстві, не йдеться. Національні медіа мають висвітлювати її професійно, із врахуванням вимог законодавства й журналістських норм. Зважаючи на це, практично, телеканал мав утриматися від деталізації інформації про дівчину, забезпечити її приватність, наголосили в Незалежній медійній раді.

Нагадаємо, у жовтні Незалежна медійна рада за власною ініціативою розглянула на предмет відповідності законодавству та професійним стандартам діяльності журналіста випуски ток-шоу, що транслювалися одним із телеканалів 9 та 13 жовтня 2017 року. У випусках ішлося про життєву ситуацію 12-річної дівчинки зі Львівської області. Нещодавно підліток народила дитину.

За матеріалами сайту «Детектор медіа»

Ілюстрації: freepik

premiya-chornovola

оновлюється

До 10 серпня триває прийом творів на здобуття премії імені В’ячеслава Чорновола в 2017 році. Цю премію щорічно надають за  кращу  публіцистичну роботу  в галузі журналістики – за твір, що сприяє утвердженню історичної пам’яті народу, його  національної  свідомості та самобутності.

Ця премія присуджується з 2004 року. Редакція «Тінкору» зацікавилася творами, за які автори-публіцисти отримали цю премію в минулі роки, адже це – TOP-рейтинг української публіцистики від Держтелерадіо. Серед творів-переможців є газетні публікації, є книги, і є аудіовізуальні роботи. Що там в них такого цікавого, що вони стали гідними премії? Давай дізнаємося більше.

Якщо ти десь знайдеш публікації, які не представлені в списку, надсилай до редакції Teencorr, щоб ми поповнили його й розповіли про всі роботи та авторів, що стали лауреатами цієї премії.

2004 — Василь Кривий (Чернівецька область) за публікацію «Пуста хата», опубліковану в газеті «Буковина».

2005 — Серафима Розумович за публікацію «Сутінки в імперії бідності», опубліковану в газеті «Літературна Україна».

2006 — Костянтин Перцовський за публікацію «Я — українець!», опубліковану в газеті «Голос України».

orlyk-povistУ 2007 році премію Чорновола отримав Іван Корсак – за художньо-документальну повість «Гетьманич Орлик». Вона була опублікована в луцькій газеті «Сім’я і дім», а потім вийшла в світ як книжка. Іван Корсак є почесним громадянином Луцька, журналістом та письменником, автором багатьох творів. Редагував газети «Радянське Полісся» в місті Камінь-Каширському Волинської області (1975-1990), «Народна трибуна» в Луцьку (1990-1995), з 1996 до 2014 року був шеф-редактором газети «Сім’я і Дім». У 2011—2014 роках був членом Ради Національної спілки письменників України. Бере участь у редколегії газети «Літературна Україна».

Розповідь про Григора Орлика – спроба зрозуміти місце цієї людини в українській історії. Радянські функціонери писали про нього як про «зрадника, агента шляхетської Польщі і шведського короля. Але насправді про жодну постать, про яку пам’ятає наукова історія, не можна казати однозначно. Найбільш цікаво, як про такого діяча можна говорити тепер, коли в істориків та інших дослідників є можливості точніше вивчати роль польскої шляхти в українській історії, роль гетьманів тощо. Григір Орлик – цікава постать: дипломат, розвідник, спадкоємець справи батька в розвитку незалежності України, один із нанайосвіченіших людей тодішньої Європи, з яким було цікаво спілкуватися й Вольтеру, і єрусалимському патріарху. Через ворожу територію він привів до престолу польського короля Станіслава Лещинського, став генералом і повним маршалом Франції. Його діяльність цікава в контексті не тільки української, але й європейської історії.   

 

 

mass-media

Комунікації – це все те саме спілкування, тільки більш «розумним» словом. Це – спеціальний, професійний термін, що визначає спілкування як процес обміну інформацією, і широку, міжпредметну область знань.

Про яку ми зараз і поговоримо.

Здавалося б – люди обмінюються даними, комунікують. Це ясно. І що з того? Якби комунікували десь у джунглях, то й розмови б не було. Комунікація зводилася б до найпростішого обміну даними, який необхідний для виживання та забезпечення процесів, що є простішими порівняно з міськими. Але процеси обмінів даними у великих соціумах, у величезних містах, країнах – складні, заплутані. Тож давай наводити порядок у голові.

media

Журналістика – це завжди про роботу з інформацією. Ні з текстом. Ні зі звуком. Ні з «картинкою». А в першу чергу – із інформацію. Текст, звук і «картинка» – це форми, у яких реалізується інформація – те, що є предметом журналістики. Тож виходить так, що журналіст – це людина, яка має навчитися й з інформацією працювати, і втілювати її у певних формах та передавати через певні комунікативні канали: радіо, ТБ, Інтернет, пресу.

Журналіст далеко не «просто пише текст». Його професія – уміти створювати зміст тексту. І бути здатним робити це в певних умовах, у тому числі, часових, та у формах – враховуючи вид ЗМІ, один із каналів масової комунікації, через який цей зміст буде трансльований, та в специфічних форматах та жанрах журналістської творчості.

Ця діяльність здійснюється не як заманеться. Вона визначається законодавством країни, у якій здійснюється, внутрішніми та міжнародними етикою, принципами й нормами.

ldФілологія – це про роботу з мовою та літературною творчістю. Деякі чомусь думають, що це – про створення, написання текстів, але це, м’яко кажучи, не зовсім так. Філологія саме досліджує мову й тексти. У діяльності філолога – дуже багато досліджень чужої творчості. Філолог може спеціалізуватися на дослідженні мови, а може сконцентруватися на творчості того чи іншого літератора й досліджувати її все життя.

Філологія – це визначення, яке відноситься не лише до рідної мови. Воно може визначати й діяльність із дослідження іншої мови чи літератури іншої країни.

Чому філологи  – це люди, які не так вже й часто стають письменниками? Тому що в основному їхня професія, їхній фах – це досліджувати. Ці люди можуть писати наукові праці про тексти чи літературні напрями або твори. Можуть стати фахівцями на міжнародному рівні, їздити на міжнародні симпозіуми, якщо, звісно, витримають жорстку конкуренцію. Можуть викладати у ВНЗ чи школі. Можуть стати репетиторами, коректорами, літературними редакторами, редакторами у ЗМІ або видавництвах.

Необов’язково ці люди стають професійними журналістами, бо спеціальних навичок роботи з інформацією, на відміну від медійщиків, під час навчання не отримують. Точніше, отримують, але в значно скороченому обсязі. Звісно, є багато прикладів, коли фахові філологи працюють журналістами – це стається тоді, коли безпосередня практика в ЗМІ дає їм змогу розвинути навички роботи з інформацією, яким спеціально навчають журналістів.

Також і фахові філологи, буває, стають письменниками. Це може відбутися з людиною, коли свої знання мови, свої висновки з філологічних досліджень та пошуків вона здатна сприйняти як форму для реалізації свого таланту. Бо для такої реалізації потрібно, щонайменше, не тільки «просто фахово писати», але й бути здатним створювати зміст – реалізовувати у формі тексту якусь інформацію, дані, факти. І при цьому не мислити шаблонно, не копіювати тих письменників, творчість і стиль яких ти дуже глибоко й багато часу вивчав у ВНЗ.

marketingМаркетингові комунікації – вид комунікативної діяльності, наймолодший зі всіх інших. Бо ще на початку 90-х ніякого «маркетингу» як системної науки та академічної дисципліни в Україні не було. Звісно, за радянських часів ті, хто хотіли щось продавати, вивчали економічні науки та принципи торгівлі, але маркетингові спеціальності у ВНЗ з’явилися за часів незалежності. Ці теорії майже стовідсотково перейшли до нас із Заходу – це дослідження та формулювання західних учених.

Методи роботи в маркетингових комунікаціях можуть зовні співпадати з журналістськими, але принципово відрізняються від журналістики метою та підходом до застосування інструментарію. Якщо мета журналістів – поінформувати суспільство про соціально важливі події та факти, то в маркетологів мета інша – щось комусь продати. Крім того, журналісти зацікавлені передавати інформацію масовій аудиторії – якнайширшій, а маркетологи – тільки своїй цільовій, яка є суворо визначеною, нечасто – масовою, зазвичай – вузькою.

Розвиток діджітал-технологій все більше наближає журналістику й маркетинг одне до одного за цим аудиторним показником. Але якщо журналістика й справді скоро зовсім перестане бути масовою й стане більш «нішовою», то за метою своєї діяльності маркетинг і журналістика все одно розрізнятимуться.

Також маркетингова діяльність врегульовується іншими законами, ніж журналістика. Тобто, і за законодавством маркетинг – це інша сфера, ніж ЗМІ, і дуже важливо їх не плутати. Можна дуже добре щось продавати або рекламувати, але не мати при цьому ілюзій, що ти, у цьому разі, «журналіст» і когось про щось «інформуєш». Ні, ти в такій ситуації – маркетолог. Як і журналіст, ти комунікуєш із суспільством, але іншими методами і з іншою метою.

PR. Зв’язки з громадськістю. В Україні PR вже традиційно й майже стовідсотково сприймається, «за замовченням», суто маркетинговим інструментом. Але насправді, якщо ми говоримо про PR, то це не зовсім так.

Коли PR будь-якої якості використовується для просування брендів, товарів із метою їхнього продажу споживачеві, це є маркетинг. І в такому разі PR – абсолютно інструмент маркетингу, і повністю керується його принципами та відповідним законодавством. Це не є журналістська діяльність, це не є письменницька чи філологічна діяльність, бо в PR – своя мета: продаж чогось. Коли йдеться про PR, треба розуміти, що це мова про мету продати тобі щось.

Проте PR може використовуватися як засіб побудови зв’язків бренду й суспільства. Це – все той самий маркетинг, але в ширшому та більш професійному розумінні абревіатури. У такому разі бренд працює над тим, щоб вибудувати спілкування з суспільством – і з тими, хто є споживачем товарів чи послуг бренду, і, можливо, також із тими, хто їх не споживає. Це PR як зв’язки з громадськістю.

В Україні це зведено до традиції влаштовувати благодійні акції, роблячи від лиця бренду якісь ніби «соціально відповідальні» кроки. На думку українських спеціалістів зі зв’язків із громадськістю саме це має посприяти побудові сприятливих стосунків між споживачем та брендом. Але насправді це є дуже вузьким сприйняттям можливостей і завдань PR. Взагалі, зв’язки з громадськістю – це коли бренду вдається насправді почати грати в соціумі роль. Як і журналісти, і ЗМІ, і письменники, впливати на громадську думку чи навіть формувати її. Можна сказати, якісний PR як зв’язки з громадськістю – саме про це: про здатність бренду, приватного бізнесу формувати думку суспільства не гірш ніж це роблять ЗМІ та журналісти. Але, певно, не з тою метою, як у ЗМІ, а зі своєю. У певному сенсі якісний PR може конкурувати зі ЗМІ за право та можливість формувати думки в людей у суспільстві. Проте в Україні все ще краще «спрацьовують» не такі «складні» підходи, а більш прості методики продажу та просування.

Тим не менше, маркетингові та PR-технології в Україні широко застосовуються в суспільному житті не тільки маркетологами. У журналістиці, наприклад, вони «ховаються» за поняттям «джинса» – це коли рекламний зміст хтось намагається продати як журналістський, як суспільно-важливий, приховуючи це від читача/слухача/глядача ЗМІ. Ти ввімкнув телевізор, щоб дізнатися про новини, спожити актуальну, суспільно важливу інформацію – а тобі, під виглядом пізнавальної передачі, розповідають про якийсь корисний товар чи послугу. І позначки, що це реклама, ти ніде не бачиш. Оце «джинса». Або коли ти купуєш журнал, щоб прочитати інтерв’ю журналіста, якому довіряєш, із цікавим тобі художником, а натомість натрапляєш на розмову з політиком, який говорить не про суспільні проблеми, маючи діалог із журналістом, а про свої лозунги та рекламує свою партійну силу. І позначки, що це реклама чи піар, ти також не знаходиш. Це також типова «джинса». І це значить, що видавці журналу разом із політиком та його партією тебе обдурюють, надаючи тобі не ту якість даних, яку зобов’язані.

У політиці ці технології – взагалі must. Можна їх використовувати чи ні – про це взагалі ніхто не думає. Замість займатися політикою, більшість політиків, фактично, займаються маркетингом – просуванням та продажем себе.

media

Це такий собі різновид маркетингу, як селф-промо. Якість політики як такої, при цьому, в Україні все ще дуже низька. Адже поки що тим, хто називає себе професійними політиками, все ще дуже легко вдається «просувати» в суспільство свої «ідеї» та «лозунги-обіцянки», використовуючи засоби маркетингу. Тобто, політики сконцентровані не на виробництві політичних рішень, а на засобах просування себе самих або побудові комунікації без змісту, ні про що. На жаль, в українського суспільства все ще досі є дуже високий попит на усе популярне, на те, що просувається засобами маркетингу. Люди радо споживають популярне, навіть якщо це беззмістовні й неякісні лозунги чи порожні висловлювання політиків: головне аби це було модно. Люди не вимагають від політиків відповідальності за ці лозунги чи висловлювання, не вимагають якості заяв та слів, і задовольняються «популярністю висловів», формою селф-промо політиків та іншими результатами маркетингового просування. В українській політиці форма просувається набагато краще, ніж зміст. Це є характерною особливістю, певною якістю зв’язків громадськості й політикуму, і може стати дуже цікавим предметом для вивчення й досліджень для спеціалістів із комунікацій.

SMM – маркетинг у соціальних мережах. У нас це розуміють як спілкування в соціальних мережах із якоюсь метою з боку бренду. Це – різновид маркетингу як діяльності та як науки. Це не є журналістикою, наприклад. Якщо ми запитаємо, чи сторінка якогось медіа в соцмережах є результатом маркетингової діяльності, відповідь буде ствердною. Те, що в газеті, журналі, ТБ чи по радіо – це журналістика. А те, що в цього ЗМІ на сторінці в мережі – це SMM.

smm

Утім, спілкуватися від імені бренду можна свідомо чи несвідомо, але це все одно буде SMM. Навіть якщо ти вирішиш, із якоюсь певною метою, просувати себе самого як бренд і займатимешся селф-промо, самопіаром, на твоїй сторінці в соцмережі це буде SMM.

tvБлогерство. «Нішове» блогерство в Україні – інструмент маркетингових комунікацій. Коли люди пишуть про товари чи послуги, вони є маркетологами, які є ланкою процесу продажу.

«Лідери думок» – блогери, які пишуть на соціально-політичні теми, – це люди будь-якого фаху, які просувають у мережі ідеї та меседжи політичних брендів – із метою їхньої популяризації, звісно. Так, будь-яка ідея, навіть фантазія, може бути товаром, який може просуватися до споживача.

Наразі блогінг в українському суспільстві не є професійною журналістською діяльністю, блогери не є журналістами. Проте фахові журналісти можуть використовувати блогінг для здійснення своєї професійної діяльності, публічно засвідчуючи її журналістський – а не рекламний, не маркетинговий – характер та беручи відповідальність за додержання професійних журналістських норм та законодавства.

litПисьменництво – діяльність щодо створення літературних творів. Існує дуже простий і поширений спосіб відрізняти літературу від журналістики: література буває вигаданою, журналістика – ніколи. Як тільки ти бачиш, що текст перестає бути заснований на документах, ти можеш розуміти, що він є вигаданим, і це – література. Навіть якщо він надрукований у газеті чи журналі!

Проте зміст літературних творів може бути й документальним. Це те саме, як художнє чи документальне кіно. Письменник може вигадати факти, а може заснувати свою книгу на документованих фактах. «Документоване» письменництво є дуже близьким до публіцистики – «літературної журналістики». За професійними визначеннями, різниця між двома цими фаховими підходами до створення текстів є зовсім незначною. Якщо говорити про комунікації взагалі, письменництво є різновидом суспільних комунікацій.

litПедагогіка, викладання – як писав у своїх працях перший директор київського Інституту журналістики Анатолій Москаленко, інформація, яка передається в навчальних закладах, є масовою комунікацією, різновидом спілкування в суспільстві. Проте така інформація передається не через канали масової інформації, як журналістська, а через виступи викладачів та шкільні підручники. У ній є багато спільного з журналістською соціальною інформацією. Наприклад, вона так само може бути пропагандистською та використовуватися для просування політично вмотивованих меседжів. І так само, як і журналістська соціальна інформація, масова інформація в навчальних закладах може виконувати функції просвітництва, розширення світогляду та навчальну.

vidavnicha-spravaВидавнича діяльність також відноситься до масових комунікацій, як і письменницька. Тобто, книги – продукція видавництв – є одним із засобів масового інформування. Уяви собі, книги, як і газети, журнали чи ТБ, також можуть, наприклад, використовуватися для пропаганди або просування маркетингових меседжів. А можуть передавати інформацію, корисну для людей, пізнавальну та розвиваючу. Видавнича діяльність у нашій країні підлягає своєму, спеціалізованому, законодавству й здійснюється відповідно до нього.

Поліна Аксьонова, редактор, журналіст, 

засновник Клубу молодіжної журналістики «Орден рицарів пера» з 2001 року, Київ,

автор досліджень про профорієнтаційну освіту в галузі журналістики

републікація тексту цілком або частково без погодження з редакцією Teencorr заборонена

Coala

varyaАвтор: Варвара Берестовська,

для TeenCorr

А знаєш, що ти можеш спробувати утримувати коалу вдома? Упевнена, тоді тобі будуть заздрити всі твої друзі. Але краще, все ж таки, не тягти коалу до України, a залишити її в рідній Австралії. Чому? Аби коала безболісно перенесла переселення, треба забезпечити регулярну доставку найсвіжішого листя евкаліпту не менш ніж 1 кг на день. А де його взяти в Україні? Тут він майже не росте!

Коли відомий мандрівник Джеймс Кук ще в XVIII столітті відкрив східне узбережжя Австралії, він не звернув на коал уваги. Або ж просто не помітив їх. І тільки у червні 1803 року люди вперше спіймали коалу. А в серпні того ж року найавторитетніша газета австралійського міста Сідней надрукувала детальний опис цієї тварини 

Мабуть, тому коалу дуже рідко побачиш у зоопарках України. Проте вони мешкають у європейських: у Лісабоні, Відні, Единбурзі, Мадриді. А на батьківщині коал, в Австралії, дуже популярними є коала-парки. Це справжнісінькі заповідники, де коали живуть у своїх природніх умовах. Потрапити у такий заповідник може будь-хто. У коала-парках проводять шкільні екскурсії та фотосесії для туристів.

В одному з британських мультфільмів два братики коали щодня роблять добрі справи: допомагають друзям, витягують когось із халепи. Але в реальному світі коалам самим дуже потрібна допомога. Що ж їм загрожує?

На початку XX століття люди полювали на коал заради їхніх шкур. Із них виробляли шуби, капелюшки та іграшки. Вироби, зшиті з хутра коал, були недешеві, але мали попит. Ви гралися б із іграшкою, яка зроблена з хутра справжньої коали? Мені таку забавку складно навіть уявити.

Coala

Коала – одна з найбеззахисніших тварин світу

Пізніше на сумчастих ведмедів полювати заборонили. Але і в наш час коали мають проблеми, спричинені людьми. У 2015 році влада австралійського штату Вікторія ухвалила постанову про знищення близько 700 тварин. Такий жахливий вчинок влада штату пояснила тим, що коалам не вистачає свіжого листя евкаліпту. На її думку, рішення хоч і було складним, але правильним, оскільки інакше тварини загинули би від голоду. Того року нещасні тварини були піддані евтаназії поблизу австралійського міста Кейп Отуей.

Довгий час люди помилково приймали коал за ведмедів. Наприклад, англійці називали цих тварин «ведмідь коала», «ведмідь-мавпа» або ж «деревний ведмідь». Деякі вважають, що слово «коала» у перекладі означає «не п’є». Переклад невірний, хоча коали дійсно рідко п’ють воду. А періоди «пиття» трапляються лише під час посухи або хвороби. Узагалі, необхідна кількість рідини міститься в їхній їжі — листі евкаліпта

Страждають коали також від вирубки людиною евкаліптових лісів. Річ у тому, що евкаліпт – дуже корисне дерево. Його деревину використовують у будівництві різноманітних споруд, для яких важлива довготривалість матеріалу, та для виробництва меблів. А запашне евкаліптове масло застосовують у медицині та у косметичній галузі. Напевно, ти бачив мило, зубні пасти, одеколони та навіть жувальні гумки з ароматом евкаліпту. Проте покращуючи своє життя, людина забирає улюблену страву в коал.

У бідах коал винні люди, і це дуже сумно. До того ж, сумчасті ведмеді помирають через зміни у кліматі та навколишньому середовищі, а також через хвороби, які вони самі переносять. На щастя, в Австралії є лікарні, або так звані шпиталі для коал.

Перший такий медичний заклад австралійці заснували в 1973 році. Сучасний шпиталь для коал містить лікарняну кімнату, 8 палат інтенсивного лікування – усередині й зовні шпиталю – та три десятки реабілітаційних майданчиків. На багатьох із них є дерева, де коали можуть учитися лазити під час реабілітації. Але не дивлячись на те, що австралійці добре піклуються про тварин, які, до речі, є символом цієї країни, наразі в дикій природі є лише 100 тисяч коал.

Coala

Харчуються коали вночі, а вдень переважно відпочивають. Навіть якщо коала не спить, вона може годинами сидіти абсолютно нерухомо, обхопивши гілку або стовбур дерева лапами

Евкаліпт для коали – це справдешній смаколик! Що ж у цьому листі такого особливого? Окрім того, що в ньому є багато води, у спеціальних торбочках, які містяться у тканині листка, є велика кількість ефірної олії. Це дуже корисна речовина, яка, до того ж, приємно пахне. Коали – справжні ласунчики. Тому вони живуть у евкаліптових лісах, проводять майже все своє життя на деревах та вживають лише свіжі, молоді пагони евкаліпту. Листя своєї улюбленої рослини коали ретельно подрібнюють зубами та накопичують цю масу за щоками, наче хом’ячки 

Ось іще декілька цікавих фактів про коал, аби ти переконався в тому, які це цікаві створіння:

–  Коали — одні з небагатьох ссавців, окрім мавп і людей, що мають так званий папілярний візерунок на подушечках пальців. Таким чином, відбитки пальців коали і людини складно розрізнити навіть за допомогою потужного електронного мікроскопа.

– Коали вміють плавати.

– Коали плачуть. І голосити можуть до тих пір, поки біль завдаватиме незручності. А плаче коала як дитина – голосно, із тремтінням і надривно.

– Коали мають поганий зір, але в них відмінні нюх та слух.

– Коал вважають ледве не найбеззахиснішими тваринами у світі. Вони ні на кого не нападають і абсолютно не знають, як себе захистити. Якщо завдати їм болю, вони, у кращому випадку, втечуть; бити у відповідь і кусати не будуть.

Не так давно коалу занесли у Червону Книгу. Це означає, що цей вид тварин на межі вимирання. Будемо сподіватися, що люди прикладуть максимум зусиль, щоб зберегти на планеті цю симпатичну і добру тварину.

Коректорська правка: Софія Телеховська

Dovgi chasy

Роман Володимира Рафєєнка «Довгі часи» побачив світ українською мовою – у перекладі Маріанни Кіяновської. Нову книгу він презентує у вівторок, 20 червня, у Львові. Модеруватиме зустріч із читачами Маряна Савка, головний редактор «Видавництва Старого Лева».

«Довгі часи» – це міська балада. Ще цей твір можна назвати казкою для дорослих. У ньому – про життя і смерть у часи війни. Роман написаний у двох частинах, і в обох фантасмагоричне та ірреальне перемежовується з дійсністю, правдою буття. У першій частині — моторошна розповідь про те, як на околиці Z у триповерховій лазні «П’ятий Рим» без сліду зникають окупанти й щоранку лунає гімн України. А колорадські жуки з ногами-кинджалами перетворюють роздачу гуманітарної допомоги на бійню. Друга частина — новели про людей, які живуть і виживають у Донецьку. Вони написані у реалістичній манері та вплетені у тло казки. Це реальні долі, реальні історії, від яких стискається серце.

Dovgi chasy

«Цей текст став для мене в певному сенсі терапевтичним. Він виходив з мене так само, як і виходить біль, – розповів Володимир Рафєєнко. – Без нього я не зміг би жити й вижити у тій ситуації, в котрій опинився три роки тому. Зрозуміло, що книга спрямована проти сучасного ідеологічного про-російського дискурсу, хоч і написана російською мовою. Ця книга – художня і філософська спроба осмислити те, що наразі відбувається в нашій країні. Спроба культурного та онтологічного спротиву тій темряві, що прийшла до нас зі Сходу».

Письменник Володимир Рафєєнко вимушено переїхав до Києва з Донецька. «Довгі часи» він написав російською мовою, він вийшов в Україні майже одночасно з україномовною версією.

За словами Рафєєнка, у якого на Донбасі залишилися батьки та бабусі, дім, «Довгі часи» – це можливість пробачити всім і попрощатися.

«Неможливе повернення у той контекст, – сказав письменник. – Неможливо повернутися у той ментальний стан і повернути собі попереднє ставлення до російської культури. Є речі, котрі я ніколи не пробачу ні собі, ні тим, хто приніс війну в мій дім. Але мій текст – спроба вибачитися за те, що ніколи більше не буду дивитися на речі так, як я дивився. І спроба пробачити часу, що я існую в ньому, а він жодним чином не враховує мене і робить мені настільки боляче».

Письменник Андрій Бондар зазначив, що він приголомшений якістю цього тексту і тим, наскільки багато в ньому є різної сили. За його словами, це текст про війну, яка не припиняється, про реальну війну і про ту, яка сконструйована автором. Він сказав, що для нього цей текст є певним підсумком сучасної російської літератури.

Відрецензував книгу й письменник Юрій Андрухович: «Будемо сподіватися, що й українською мовою з’явиться нарешті хоча б один твір, рівний Рафєєнковому».

Нагадаємо: Володимир Рафєєнко працював літературним редактором і провідним менеджером у видавництвах Донецька. Він є автором 6 романів, книги новел, 3 віршованих збірок. Має публікації в літературно-художніх журналах Нью-Йорка, Стокгольма, Києва, Одеси, Москви, Санкт-Петербурга, Вроцлава, Відня, Берліна.

Зустріч із письменником почнеться о 18.30 у книгарні «Є» на проспекті Свободи.

Тінкор

За інф. ВСЛ

media

Все, что ты мог об этом прочитать в учебниках, ты уже наверняка прочитал. Сегодня давай просто об этом поговорим.

Из определения журналистики мы знаем, что это – вид общественной деятельности. То есть, журналист – это тот, кто работает внутри разных общественных процессов, а еще – наблюдает и изучает их. Да, похоже на политолога или социолога, но немного по-другому. Другими методами.

Что такое общественные процессы? Дяди и тети в костюмах бросаются этим словосочетанием из телевизора, но понятно только, что ничего не понятно. Давай разберемся.

На самом деле, все проще простого. Общественные процессы – это вся наша жизнь в обществе. Моя, твоя и всех других людей.

Люди в обществе живут себе, и некоторые из них стараются всё это зафиксировать и записать. Чтобы опыт людей не пропал, чтобы сделать из него какие-то правильные выводы, которые помогут сделать мир лучше.

reporter

Жизнь людей в обществе фиксируют, описывают и изучают несколько наук, которые называют «общественными», «социальными» науками или дисциплинами. Некоторые из них ты в общих чертах изучаешь в школе. В институте по ним уже специализируются, изучают каждую подробнее.

Например, это – история, археология, этнография, социология, политология, экономика, право, психология и педагогика, языкознание, культурология и другие. Каждая из них рассказывает нам о человеческом обществе что-то свое, фиксирует жизнь как-то по-своему и какими-то своими, особыми, методами.

Поэтому в начале изучения любой науки мы читаем сначала о ее целях и задачах, пытаемся понять ее миссию. А потом уже осваиваем ее методы – методологию, применяя которую, ее специалисты познают мир.

Любые споры, которые лежат вне понимания целей, задач и функций науки, по предмету которой они ведутся, и вне знания ее методов – ненаучны. То есть, такие споры – это всегда любительская болтовня. Просто чьи-то личные мнения, которые не подкреплены знаниями.

Когда мы начинаем изучать журналистику, то первым делом осваиваем ее цели, задачи и функции. Вместе с этим журналисты также осваивают цели, задачи и функции других общественных дисциплин. Приходится. Ведь деятельность журналистов происходит в межпредметной области всех наук, которые изучают общество. Учить все это трудно, но в универе вообще редко бывает легко.

Можно ли быть журналистом, не ориентируясь в теории журналистики? В основах общественных дисциплин? Не владея профессионально речью? 

Не зная всего этого, можно быть, например, копирайтером. Или неплохим автором школьных сочинений. Производителем текстов. А журналистом – нет, нельзя. 

Журналистом может быть тот, кто умеет профессионально работать с информацией. Не с любой. С той, которая имеет значение для всего общества. И, чтобы уметь определять ее, выделять такую информацию из информационного потока, а потом работать с ней, журналистам приходится осваивать многие общественные дисциплины.

media

Журналисты изо дня в день работают с информацией, которая может относиться к разным сферам знаний, к разным группам наук и к разным наукам. Например, если журналист работает с информацией о культурном мероприятии, он понимает, что она относится к сферам культурологии, искусства и экономики.  Если журналист работает с информацией о чиновниках, он понимает, что она относится к политологии, истории, экономике и праву. Если журналист работает с информацией о моде, он понимает, что эта информация принадлежит сферам экономики, культурологии, истории.

То есть, изучая моду, ты изучаешь частичку истории и культурологии? Конечно! А изучая работу чиновников, госсектор, ты осваиваешь политологию, историю, право и экономику? Да!

media

Некоторые решают сразу освоить какую-то широкую сферу знаний, какую-то науку – например, право или экономику, и идут в университет. Они рассчитывают потом применить эти знания в какой-то конкретной сфере. Например, изучив экономику, можно будет специализироваться на лизинге или экономических процессах в сфере фешн. А изучив право, можно специализироваться на оформлении документов, авторском праве или заниматься общественным контролем госсектора.

Некоторые, наоборот, сначала подолгу специлизируются в какой-то узкой сфере, например, пишут блоги. И лишь потом, получив практический опыт, идут изучать науку работы с информацией – журналистику – в университет.

media

Освоение наук, приобретение знаний не имеет ничего общего с процессом зарабатывания денег. Понятно, что в университеты идут за знаниями, а не для того, чтобы «потом было чем зарабатывать».

Чтобы «зарабатывать», мало выучиться – нужно еще построить бизнес или сделать карьеру. Просто в Украине «карьера» пока еще не означает автоматического «зарабатывания». Ведь Украина – такая страна, где можно иметь отличную карьеру и крошечный заработок при этом. Но к процессу приобретения знаний это отношения не имеет.

Невозможность зарабатывать «очень много», к примеру, карьерой социолога, не значит, что знания социологов в стране обесценены. Это значит, что вскоре их знания будут стоить очень дорого, просто еще не пришло время.

То же самое и с журналистикой. Журналистика как наука – общественная наука – изучает процессы работы с информацией в конкретной стране или в мире. Эти процессы специалисты изучают уже много десятков лет, пишут учебники, лекции и научные статьи, ездят на конференции, делятся мнениями и знаниями в своих публицистических работах.

Они изучают, как работать с политической или экономической информацией, с социальной и культурной. Как в журналистике применять речь. Какие психологические методы использовать, чтобы делать передаваемую информацию более интересной и привлекательной для читателя. И многое другое.

media

Не секрет, что журналистам «о культуре» писать «проще». Особенно если на самом деле это – вообще не о культуре, а об «интертейнмент» – развлечениях. «Развлекательная» журналистика действительно требует меньше знаний из стандартной университетской «обоймы» журналиста: особо можно не знать и историю, и экономику, и социологию… В «интертейнмент» можно сильно не напрягаться из-за знания или незнания общественных наук: достаточно понимать в маркетинге и немного владеть маректинговой речью, чтобы завлекать читателя легкой информацией.

Но если нужно написать о культуре – о выставках, книгах – то здесь уже понадобятся специальные знания по литературе, культурологии и собственно журналистике. Если нужно написать о политике, то понадобятся еще и знания из политологии, истории, права, экономики…

Поэтому университетский «шаблон» обучения журналистов в Украине – это обязательное освоение разных общественных наук. За пять лет в университете журналист приобретает знания по истории, языку, литературе, социологии и экономике, не считая «профильных» знаний о работе с информацией. Все это дает ему возможность ориентироваться и разбираться в общественных процессах, что он и делает, получив свой диплом.

Полина Аксёнова,

журналист, редактор

media

«Невозможностью возможностей» честно заработать журналистика в Украине отличалась издавна. Советские издания финансировались из госбюджета, да что там – в них даже рекламы не было! В некоторых гонорары были повыше, журналисты «крутились», старались подрабатывать. Всё это было довольно безрадостно и тяжело, как правило.

Потом произошла перестройка, затем – 90-е, следом – нулевые. Украинские медиа стали коммерциализироваться: издавать печатный, теле- или радиопродукт начали приватные компании. Рынок сразу же ощутил перемены: в коммерческих редакциях зарплаты и гонорары были повыше, чем в отмирающих государственных. И последним пришлось сильно напрягаться, чтобы «завлечь» к себе «свежие кадры» – выпускников журфаков. А в коммерческих, наоборот, возникла конкуренция за место.

Тем не менее, даже в таких компаниях зарплаты много лет оставались ниже, чем в других отраслях. Сейчас начинающему журналисту в изданиях предлагают 3 – 5 тыс. грн. – столько же получали люди в столичных редакциях и больше 10 лет назад.

Для профессионального журналиста это – шокирующая ситуация. Потому что надо же как-то жить. За что-то есть. А главное – кому хочется чувствовать себя обесцененным по сравнению с профессионалами из других отраслей?

Деньги

Да, в некоторых украинских учебниках по журналистике и раньше писали, что «в журналистику идут как в монахи», и что стоит сразу понимать, что честная журналистская рутина – новости, репортажи, аналитика, публицистика – занятие неприбыльное, если это не джинса.

Словно кто-то там наверху так придумал, что журналист обязательно «должен быть голодным». Ведь «сытый» журналист – он умен, уверен в себе, способен сказать свое слово, потому что есть на чем его основать. Журналист же, который вынужден думать о пропитании – управляем. Он вряд ли захочет на пустой желудок умничать на страницах или в сюжетах о состоянии той или иной отрасли: его собственная зарплата ведь от этого не вырастет. Он просто будет скучно и рутинно себе писать то, о чем его просят. И не писать о том, о чем не просят.

Но, несмотря на всё это, некоторые в журналистику идут. Непонятно на что рассчитывая. Парадоксально, но многих, кто рвется в медиа, прельщает возможность быстрой славы и легких денег. В то время как профессиональная журналистика в реальности не дает ни того, ни другого и через много лет практики.

Много ли у нас «политических» журналистов, имена которых вспомнишь сходу? ОК, давайте поговорим о Сергее Лещенко. Работая в столице больше десятка лет, заработал ли он себе на квартиру журналистикой? То-то и оно. А чью еще фамилию назовете? А если журналист работает без джинсы, тогда как? Какая квартира, ему поесть бы.

Слава

В советские годы журналистика, все-таки, была «статусной» профессией. Пусть даже и не заработаешь толком, но зато уважать будут точно. А некоторые – и побаиваться. Иллюзия определенной власти над умами у журналистов имелась.

Сейчас, когда информационное поле, из-за интернета, перегружено информацией, и у пользователей даже нет толком времени вникать, ху из ху там, среди этих писак на сайтах, журналистский статус оказался сильно девальвирован. Пользователи, с появлением соцсетей, уверились, что и сами «могут написать, если чо», и «зачем вообще журналисты тогда».

А объяснить особенности и ценность журналистской работы людям, не желающим об этом всем слышать, невозможно. Вдруг завтра изобретут что-нибудь такое, из-за чего слова вообще окажутся для коммуникации не нужны? Тогда ведь не только в журналистах, но и в блогерах потребность отпадет!

Да, и блогеры, кстати. Именно из-за них у множества молодых людей, которые хотят заниматься текстовым производством, сформировалось заблуждение, что блогинг – это форма журналистики. Это не так. Но почему это не так, и как с этим быть, мы поговорим в другой публикации.

Блогинг привлекает начинающих журналистов, как и всех прочих пользователей интернета, красочными фото, инспирейшн-материалами и высокой вероятностью известности в узких кругах. Настолько привлекает, что они даже в институт журналистики отправляются учиться, в надежде, что там их научат блогингу. Но когда им там начинают «втирать» про «социальный институт», «информирование», «жанры» и «стилистику», ребята либо соображают, что не туда попали, либо разочаровываются и идут жить к родителям на шею. А всего-то стоило не идти на поводу у тщеславия, заранее разобраться, куда и зачем ты поступаешь, чему там тебя будут учить, какие навыки ты получишь в учебном заведении. И причем тут блогинг, спрашивается?

Мизерный процент журналистов в век информационного пресыщения все же умудряется «быть на слуху». Этим людям повезло в том, что их не напрягает шумиха вокруг их имени, регулярные тусовки, встречи и знакомства – деятельность, которая является частью профессии, которая их кормит. К сожалению, с их текстами при этом знакома лишь очень узкая аудитория, хоть в нынешние времена это уже победа.

У других рано или поздно происходит эмоциональное выгорание. Как у учителей в школе. Из-за необходимости постоянно общаться, контактировать, игнорируя собственное желание или нежелание и эмоциональное состояние. Хочешь общаться, не хочешь – а надо! Это – навык, качество профессии, без этого никуда. И кому интересно, что после классного интервью тебе бы подсобку какую-нибудь отыскать, и там в тишине отсидеться за чашкой чая, если с мероприятия уйти нельзя. Вынужденную экстравертность как профессиональное качество далеко не все выдерживают.

Еще недавно бывшие или практикующие журналисты могли спустить с небес на землю любого фантазера и мечтателя в специальных кружках по журналистской профориентации. Кстати, практически все нынешние более-менее известные молодые украинские журналисты, авторы – выходцы из таких кружков. Короче говоря, еще до института они сознавали, на что шли. В той или иной степени, все они – люди с миссией. Которые не станут бросать дело, если в другом месте им предложили зарплату чуть повыше, и не будут продавать свое имя, если их просят написать «джинсовый» материал или сделать еще что-то сомнительное, что нарушает стандарты, законы, журналистские нормы и этику. Но иногда за популяризацией «мессианского» имиджа можно легко спрятать и грязные делишки. Так или иначе, как правило, хорошие профессионалы «не светятся» и редко бывают на виду. 

Вот и получается, что профессия, которая у обычного человека классически ассоциируется с телекамерой, микрофоном и светом софитов, нередко приводит человека к лютой неизвестности, «жизни за кулисами», делает из него «серого кардинала», который работает с общественным мнением и над общественным информированием, но сам бы хотел от этого общества держаться как можно дальше. По многим причинам. Какая уж тут известность. Профессиональная деформация, скорее.

Начинающим журналистам такой расклад себе уяснить трудно: им же хочется «быть известными». Как представить себе, что во всяких там информационных агентствах, сайтах о «социалке», в мало кем читаемых «умных» рубриках работают журналисты, которые без славы как-то обходятся? Конкурировать с ними начинающие медийщики особо не стремятся. Ведь в их представлении журналистика – это «блогинг», это – когда – о моде или о концертах, а ты – популярен и весь в шоколаде. А об экономике или социалке – ах, оставьте. И, тем более, в их представлении, нередко это же та самая журналистика, где «не платят», где – «разве на таком заработаешь?».

Терпенье и труд

Ой, ну все. В самом деле, говорить о труде, когда даже вот блогеры, у журналистов под боком, живут так весело и легко – просто грех. Но в этом-то и смысл весь.

Блогер создает информационную площадку хоть и непрофессионально, зачастую, но – свою собственную. Он сам себе «платит зарплату», или берет ее у мужа/жены/другого родственника. То есть, что заработает, то и съест. В крайнем случае, бросит это дело и переключится на что-то другое. Главное же – он пишет лишь о том, что ему самому приятно!

Журналисту такое и не снилось. Журналист, работая для чьих-то информационных площадок, получает зарплату или гонорар за опубликованный материал. И материал он делает не о том, что ему приятно, а о том, о чем нужно сделать. В лучшем случае, о его желании спрашивают, в худшем – обязывают написать. Об удовольствии и, тем более, о широко разрекламированном маркетологами наслаждении от работы речи не идет.

Кроме того, публикация любого материала осуществляется самыми разными техническими службами, а их работа строго стандартизирована: тут кавычки – только квадратные, тут тире – только длинное… А за -ться там, где не надо, вообще выгонят. Так что журналисту действительно приходится и языки глубоко изучать, и социальные науки – получать высшее образование, в общем. И все равно, если не те кавычки – то уже «неформат», и главред за «нарушение» не похвалит. Всегда будешь «плохой». Редакционные технические требования нужно как-то выполнять. А как их выполнить, если трудно? Если вся душа – там, в моде, а от тебя какие-то «поганки заумные» правильные кавычки требуют? Так что для тех, кто не любит трудиться, все эти стандартизации редакционных процессов в профессии оказываются фактором обесценивания.

Еще одна «фишка» из этой оперы – специализация. Главредам, почему-то, бывает очень сложно поверить, что у тебя – не звездная болезнь, если ты когда-то писал о культуре, а теперь вдруг пишешь об IT. Ну уж нет: если ты когда-то, в 18, писал о музыке, то будь добр, пиши о ней и в 60. Се ля журналистская ви.

Мечты

Тем не менее, молодые люди из институтов журналистики уже с первого курса начинают подыскивать себе место под солнцем. И, естественно, хочется одного, а получается другое. И тенденция такова, что начинают они, как правило, плохо. Не хватаются за любую возможность, чтобы «выписываться», и однажды писать лучше, чем многие, и тогда получить шансы претендовать на лучшую позицию, а легко «кидают» издания, которые дали им возможность попробовать вообще хоть что-то написать, справиться с определенной работой и ответственностью. Ссорятся с редакторами, даже в соцсети выносят эти попытки зацепить взрослых и состоявшихся в своей профессии людей. Естественно, после этого попадают в редакциях в «черные списки» и в вечный бан в редакторских головах. Но упорно продолжают ссориться и доказывать людям, много лет до них работавшим в отрасли, что они в чем-то там «неправы» и чего-то там «не понимают», раз не оценили «звездный материал» или «ценное мнение». Сознание, что у других людей взгляд на ситуацию может быть иным, и они имеют право на свою правду и на профессиональную правду не меньше, чем ты, как правило, у этих спорщиков и ссорщиков отсутствует.

Большинство «молодых-креативных», обращаясь в редакцию, совершенно убеждены, что они – подарок. Но на любое предложение «возьми и сделай» – сдуваются, как лопнувший воздушный шарик. И в редакции понимают, что это не в ней кого-то потеряли, а что еще в ВУЗ пришел совсем не тот человек, и занял чье-то, чужое, место. Но скандалит же, скандалит… Возмущается… Брызгается слюной… Тегает в соцстетях. «Не оценили», мол.

Некоторые, еще студенты или только-только выпускники ВУЗов, в e-mail редакций появляются с претензией: научите. Да-да, вот именно так: не с просьбой, а с претензией. Топая ножкой. С чего-то они взяли, что в редакции обязаны их учить. В то время как редакция, как раз, ожидает, что специалист пришел из ВУЗа подготовленным. 

Бывает, начинающие авторы воспринимают редакцию, работающих в ней и все ее процессы как инструмент обслуживания собственных интересов: «я волшебное слово знаю: дайте!». Они уверены, что это не они должны «пробиваться» на интересный концерт, а редакция должна подсуетиться и сделать им аккредитацию – не для того, чтобы они попали на закрытые активности онли фор пресс, а именно чтобы прошли бесплатно. Даже вообразить себе, что если речь таки об аккредитации, а не о бесплатной «проходке», то на яркое мероприятие с дорогим входом редакция уж лучше отправит кого-то поопытнее и понадежнее, кто не запорет работу. Но уж никак не начинающего в медиа студента. Кстати, журналисты чуть-чуть постарше «бесплатно» пытались пройти… лет в 15, еще когда в «Юн-прессе» учились. А в реальной взрослой жизни нужно вникать в процессы функционирования любой редакции и уважать ее материальные возможности, а не требовать себе привилегий. Представление, что редакция, которая хорошо «распиарена», будет вышвыривать деньги на ветер, чтобы удовлетворить амбиции молодых журналистов посещать бесплатно концерты без гарантий качества подготовки материала – детская наивность. 

Многие теперь приходят в профессию с глубоким убеждением в своей «звездности»: ща как напишу! Но к труду над материалом, даже элементарному, большинство оказывается неспособным. Почти все ищут легкой работы, на которой ничего не надо делать. То есть, вообще ничего, от слова совсем.

То, что 10 лет назад предыдущее молодое поколение журналистов считало крутейшей возможностью на несколько последующих лет, сейчас начинающие считают «само собой разумеющимся» и не ценят. У юных журналистов нового поколения есть иллюзия, что за каждой возможностью будет следующая, лучшая. Но это далеко не всегда так. Свои силы надо оценивать реально и понимать, что однажды все возможности и шансы закончатся. И к вам бумерангом вернется все вот это: когда вы наоскорбляли «недостаточно знаменитых», с вашей точки зрения, редакторов или целые редакции, которые все еще, почему-то, «не спасли мир»… Когда вы тегали редакторов в соцсетях, оскорбляя их публично за то, что они, якобы, «должны были» вас учить, и «не заметив», что они для вас уже сделали… Ребята, вас таких сейчас много, и это грустновато! Так мало кто из вас сможет хоть как-то продвинуть украинскую журналистику, и мир захватят блогеры.

Есть среди начинающих и такие, которые относятся к любой журналистской задаче исключительно потребительски: заплатите мне деньги. Если текст опубликован, то гонорар – это, конечно, само собой. Но начинающим журналистам как бы неважно, что работы, которые такие вот «звезды» сдали в редакцию, требуют более чем стопроцентной доработки. Неважно, что сделана работа кое-как, не только без души и внимания, но и без применения специальных знаний, без грамотности, без проверки данных. Главное, заплатите! Еще раз: от редакции ждут, что она должна заплатить за работу, которую, чтобы опубликовать, нужно полностью переделать! То есть, выходит, редакция доплачивает бездельникам, саботажникам и недоучкам за нерезультативную работу, которую нельзя принять и опубликовать без существенного редактирования. 

При этом всю, собственно, работу над материалом вынуждены осуществлять за «звезд» редакторы, которые трудиться-то, как раз, умеют. Но переделывать работу за других они не станут. Вот именно поэтому даже свой призрачный шанс юные «звезды» теряют вместе с местом в издании, которое дало им возможность опубликоваться, отредактировало их несуразный текст и представило их миру в хорошем свете. «Звездам» еще в школе забыли объяснить: чтобы получить, нужно потрудиться. «Так», за «личное мнение», ни на чем не основанное, ничего в журналистике не будет.

Чтобы быть успешным в этой профессии, нужно не только быть фанатом речи, знать язык, его историю, уметь им пользоваться, уметь выражать им все-все-все, но и уметь много чего другого. Профессионально работать с информацией – поиск, проверка, документирование, расшифровка, законодательство, этика, вот это всё. Фотографировать на высоком уровне, или разбираться в фотографии настолько, чтобы быть способным оценить качество работы фотографа. Много лет изучать психологию – не техники манипулирования, а психологию. Уметь редактировать самостоятельно. Уметь делать корректорскую правку. Разбираться в SEO, SMM, рекламе – чем профессиональнее, тем лучше. Работать с CMS. Верстать. Уметь быстро прощаться со старыми знаниями и осваивать новые – и в коде, и в программах, и в языке, и в социальных науках. И много чего еще. Да, и жизненный опыт, и уважение к другим, и мудрость, безусловно.

Чем кормиться? Как зарабатывать? Конечно же, иметь другие навыки и другой источник дохода! И начинать работать над этим как можно раньше! Да, в комплекте с журналистикой обязательно должны идти еще какая-то профессия или ремесло, которые, если что-то пошло не так в медиа, как-то тебя прокормят. Украинская журналистика не дает профессионалу материальной самодостаточности. Чем дальше, тем больше это – профессия для людей, которые могут, в материальном смысле, опереться на что-то еще. Чтобы успешно в ней реализовываться, нужно не беспокоиться о деньгах. Если ты озабочен заработком, его уровнем, шансы реализоваться снижаются. 

Если же начинающим журналистам хочется быть «как блогерам», то в журналистику идти не стоит. Этот поход не окупится – ни вам, ни обществу.  

Полина Аксёнова, журналист

ecoethics

22 квітня – День Землі, який відзначають у багатьох країнах. Цього дня можна пригадати про сезонні особливості буття дикої природи. Наприклад, про «сезон тиші». Науковці вважають, що він є дуже важливим для збереження популяцій тварин.

Активний період у дикій природі розпочинається з першого квітня й завершується в середині червня. Навесні в багатьох тварин відбувається розмноження та догляд за новонародженими. Птахи в’ють гнізда й висиджують пташенят. Хижі та травоїдні риби починають нереститися, шукають для цього необхідний субстрат: гальку, пісок, рослинність.

«Сезон тиші» – явище не вигадане, а визначене законодавчо. Стаття 39 Закону України «Про тваринний світ» фіксує дії з боку людей, які є неприпустимими у період розмноження диких тварин.

За законом, із 1 квітня до 15 червня ніде не можна проводити роботи та заходи, які є джерелом підвищеного шуму та неспокою: стріляти, виконувати вибухові роботи, запускати феєрверки, робити санітарні рубки лісу, використовувати моторні маломірні судна, проводити ралі та інші змагання на транспортних засобах.

ecoethics

У цей період надзвичайно важливо не здійснювати рубок. Адже вони можуть зірвати гніздування різних видів птахів, передусім хижих. Ще рубки заважають розмноженню диких видів звірів.

Орієнтовно, у цей же період триває нерестова заборона на вилов риби та інших гідробіонтів. На сторінках відповідних відомств – Держрибагентства, Держекоінспекції, сторінках природоохоронних установ має бути опубліковані дані щодо тривалості нерестової заборони на вилов риби на конкретних водних об’єктах.

Вилов риби в цей період можна здійснювати лише з берега й обмеженим переліком знарядь лову – однією вудочкою чи спінінгом. Не можна ловити на нерестовищах, проводити різноманітні гідротехнічні роботи на річках, проводити змагання зі спортивного рибальства, пересування човнів. Такі заборонні заходи особливо потрібні рідкісним та зникаючим видам, популяції яких є дуже розрідженими.

ecoethics

До прикладу, такі охоронні заходи допомагають у збереженні стерляді прісноводної, одного із шести «червонокнижних» представників родини осетрових і єдиного прісноводного виду, який здатний створювати локальні популяції на Дністрі, Дніпрі та Дунаї. 

Усе живе на планеті розвивається циклічно. Рослина знає, коли їй скидати листя. Тварини – коли впадати у сплячку. Риба – коли зосереджуватися на глибоководних ділянках і теж «засинати». Біологічний годинник «підказує» живим істотам, коли прокидатися від сну, розпускати листочки, починати вити гнізда чи йти на нерест.

Люди також підпорядковуються таким циклам. Наприклад, уночі ми відпочиваємо, а світлу пору доби ми активні. Тож нинішній «сезон тиші» є актуальним для усіх мешканців планети Земля.

Нагадаємо, «сезон тиші», нова природоохоронна кампанія, стала проводитися в Україні з 1 квітня 2016 року, після затвердження закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо охорони тваринного світу». Спеціалісти вважають, що ця кампанія дасть змогу запобігати санітарним рубкам у заповідниках, заказниках, парках, скверах та на інших природних об’єктах. 

За інф. WWF UA

Фото: КЕКЦ

biyka-chernigiv

Поліна Малоштан, дівчинка з Чернігова, яка 2 квітня опинилася у вуличній бійці підлітків, стала відомою на всю країну. Вона активно коментує ситуацію, виступає в телешоу. Завдяки їй тема вуличних «розбірок» стала суперактуальною. А через актуальність про цю історію мають говорити видання, журналісти, суспільні діячі. Що вони й роблять, як бачиш.

Ми тут не хочемо переливати з пустого в порожнє, сперечатися про те, хто в цій ситуації «правий», а хто «винний». Дівчата-агресорки порушили закон, і цим усе сказано. Учинили протизаконно, є відповідальними й мають відповісти. Так має бути.

biyka-chernigiv

Поліна Малоштан, постраждала в підлітковій бійці

Але суспільство влаштоване так, що у «зла» також іноді знаходяться «адвокати», і цього разу так теж може статися. Агресивні дівчата можуть частково уникнути відповідальності. Тому, доки вся Україна чекає на юридичне вирішення цієї ситуації, ми хочемо тобі запропонувати просто проаналізувати цю історію з різних точок зору. Щоб ти для себе глибше зрозумів, чому люди вчиняють так, а не інакше, і зробив для себе висновки, які допомагатимуть тобі в житті.

Нинішні дорослі колись пережили те саме

Можливо, ти дивився новини й телешоу, у яких розповідали цю історію про бійку в Чернігові. І, звісно, чув, скільки дорослих людей говорило про все це, бачив, як вони ставали на ту чи іншу сторону, сперечалися, «бризкалися» емоціями…

Але знаєш що в цих обговореннях – найцікавіше? Те, що майже кожен із цих дорослих, скоріше за все, колись пережив те саме. Якось зіткався з такою ж компанією, був у ній у якійсь із ролей – чи агресором, чи жертвою. Чи готові ці дорослі розмовляти про це зараз, коли вони вже – відомі, публічні, поважні люди? Навряд чи. Але досвід спілкування з такою ж самою компанією точно є майже в кожного з них.

biyka-chernigiv

З Поліною Малоштан активно спілкуються журналісти

І кожному з них зараз дуже боляче бачити, що такі ось компанії досі нікуди не поділися або відроджуються. Тобто, що за 20 чи 30 років від їхнього дитинства для українських школярів мало що змінилося. Що багатьом дітям принципово краще жити не стало. Що для деяких дітей якісної зміни життя не наступило, якщо порівнювати з життям українських підлітків 10 – 20 років тому.

У 90-ті, коли ці нинішні дорослі й відомі люди були ще підлітками, вони думали, що такі підліткові компанії, з їхніми «розбірками» та іншими елементами вуличної «культури» – явище тимчасове, породжене часами постперебудови, виходу з СРСР. Що за декілька років вони назавжди щезнуть як страшний сон разом із усіма цими «поняттями», агресією та іншим злом. Але через цю бійку в Чернігові вся країна дізналася, що такі «компанії з культурою 90-х» нікуди не щезли. І дорослим людям складно прийняти цей факт.  

Ця історія ніби перенесла дорослих українців в їхнє власне дитинство, у шкільні роки. І коли вони стали порівнювати свій досвід із тим, що побачили на «чернігівському» відео, вони, можливо, відчули, що все – те саме. Що їхні діти проводять час так само, як і вони колись, і потрапляють у такі ж самі ситуації, як і вони в дитинстві.

Але в цьому є певний плюс. Раз твої батьки, скоріше за все, якось зіткалися з подібною компанією в дитинстві, вони можуть розповісти тобі, що переживали тоді. Як справлялися з цією ситуацією. Ти можеш поговорити з ними про це. Ну, принаймні, спробувати. У їхньому досвіді ти знайдеш щось важливе й конструктивне для себе. «Мамо, тебе ображали в школі?». «Тато, як ти захищався, коли до тебе чіплялися?».

Далі буде

Тінкор

hannah1

read in English

прочитать по-русски

Це інтерв’ю здалося нам дуже незвичним. Ханна Ірншоу, 23-річна студентка з Даремського університету на Півночі Англії, відповідала на запитання легко, швидко і весело, розповідаючи… про майбутній політ на Марс. Ми, озвучуючи якісь уточнення, пощипували себе за руку: чи не сон це? Невже і справді ця кумедна дівчина, яка провела свої шкільні роки в Шотландії і тепер захоплюється вивченням астрономії в одному із найкращих дослідницьких університетів Великобританії, може стати великим космонавтом, як Ніл Армстронг? Невже вона дійсно незабаром може опинитися на Марсі?

Може! Тому що Ханна Ірншоу бере участь у програмі Mars One. За нею здійснюються відбір і підготовка людей, які першими полетять на Червону Планету. Усе серйозно. Звісно ж, це буде політ в один кінець, на Землю екіпаж ніколи не повернеться. Але натомість напише унікальну, найяскравішу сторінку в історії розвитку науки і техніки на планеті Земля.

Щойно завершився черговий відбірковий тур. Кілька таких уже було, компанія Mars One вибирала найбільш придатних із 200 тис. чоловік, які подали заявки. Минулого тижня стало відомо, що Ханна увійшла в шорт-лист зі 100 осіб. Серед них також є українець Сергій Якимов. Тепер на Ханну та інших учасників програми чекають курси спеціальної підготовки та ще один відбір, який визначить 24 особи для польоту на Марс. А ті, хто не ввійде в це число, матимуть можливість стати учасниками другої місії на Червону Планету. У планах – відправляти на Марс по 4 людини кожні 2 роки. Перший пілотований політ, за найсміливішими прогнозами, може відбутися у 2024 році. Отже, у Ханни є час на підготовку й багато шансів стати однією з перших марсіанок.

Ханна дуже працелюбна – одна лише кількість інтерв’ю на тиждень у її графіку вражає! В одні й ті ж дні вона відповідала на запитання BBC, наші й декількох інших видань, і при цьому вихід публікації на «Тінкорі» не затримала ні на хвилину. Однак при підготовці до польоту їй доведеться працювати в рази більше: проходити спеціальне навчання, набувати багатьох нових навичок. Поки що в її житті все простіше: Ханна вчиться в аспірантурі й називає себе гіком, захоплюється рольовими іграми, ідеями фемінізму, програмуванням і письменництвом, проводить багато часу з молодшою сестричкою і друзями.

Hannah

Ханна Ирншоу — английская Алиса Селезнева. Фото: Monica Alcazar-Duarte

– Як ви дізналися про відбір майбутніх астронавтів від Mars One?

– Уперше я дізналася про Mars One від когось у розмові у Twitter. Згодом я прочитала про відбір на їхньому сайті буквально все! Я була дуже рада, що люди насправді відправляться на Марс, і що в мене є можливість бути однією з них. Mars One почала приймати заявки від людей у квітні 2013 року. Якийсь час я розмірковувала над усім цим. Відтак подала заявку в серпні. Я повинна була заповнити спеціальну форму на сайті – про себе, про те, чому я роблю цю заявку, чому вважаю, що підходжу для їхньої команди. Також я повинна була сходити до лікаря, щоб отримати підтвердження, що я здорова, а взимку в мене було онлайн-інтерв’ю з доктором Крафтом, головою приймальної комісії. Програма Mars One прийняла близько 200 тис. заявок, і врешті-решт, скоротила їх до 100, оголосивши про це минулого понеділка.

– Як зараз відбувається ваше спілкування з компанією? У вас беруть інтерв’ю? 

– Мене багато інтерв’ювали в цьому раунді. Але загалом усе було сфокусовано на тому, наскільки добре ми можемо працювати разом, у групах.

– Чи ви берете участь у будь-якій діяльності компанії? В якій?

– Mars One самостійно співпрацює з пресою. Наприклад, д-р Норберт Крафт зараз виступив із кількома інтерв’ю. Кандидати поки що спілкуються з пресою самостійно. Якщо нас оберуть, і ми станемо співробітниками Mars One, можливо, будуть заходи за нашої участі та участі інших співробітників компанії. Наразі не можу точно сказати.

– Щоб спілкуватися з представниками Mars One, вам доводиться кудись їздити? Чи ви можете зробити це у вашому місті?

– Усі офіційні комунікації відбуваються онлайн. Однак я зустрічалася з іншими кандидатами в Європі, і співробітник Mars One був присутній при цьому, тож я могла побачитися з ним і поспілкуватися.

– Які умови ви мусили обов’язково виконати, аби стати учасником цієї програми?

Mars_One

Вот так будет выглядеть первое поселение на Марсе

– Нам не потрібно формальної кваліфікації, але Mars One зацікавлений у емоційно здорових кандидатах, особистостях, які підходять, щоб добре справуватися на Марсі.

– Вас влаштує просто участь у реаліті-шоу Mars One, чи ви хочете насправді полетіти на Марс?

– Я дуже хочу полетіти на Марс! Насправді, я хотіла б зробити це, навіть якби не було TV-шоу. Для мене TV-шоу – це коли я полечу на Марс.

– Як ви поєднуєте навчання та роботу з участю в цьому проекті?

– Якщо мене оберуть для остаточного складу, я стану співробітником Mars One, і це буде моєю постійною роботою.

– Ваші батьки народилися в Лондоні?

– Ні, але мої батьки – англійці.

– Що вони кажуть про вашу участь у цьому проекті?

Mars-One

Вот как-то так будет выглядеть первый полет людей на Марс

– Вони раді за мене, і пишаються тим, що я зробила. Я дійсно рада, що вони мене підтримують.

– Коли місія на Марс буде підготовлена, ви будете саме в такому віці, щоб замислюватися про народження своїх дітей. Як ви будете вибирати між пропозицією летіти на Марс і можливістю народити дітей на планеті Земля?

– Я ніколи не хотіла дітей, так що це мене влаштовує!

– Що сказали вам ваші друзі, коли дізналися, що ви візьмете участь у цій програмі?

– Мої друзі дуже раді за мене, хоча деякі з них говорять, що їм буде сумно бачити, як я відлітаю. Однак ми як і раніше зможемо спілкуватися один із одним онлайн.

– Ви вірите в любов? Може статися, що серед учасників екіпажу, який полетить на Марс, ви зустрінете кохану людину? Чи участь у проекті – це те ж саме, що й піти в монастир?

– Я думаю, що учасники екіпажу будуть дуже близькими, мов сім’я. Тому, може, я зустріну кохану людину, але, можливо, це буде більше схоже на монастир, щось типу дуже згуртованої спільноти.

– Як ви думаєте, місія на Марс може стати чимось хорошим для людства, чи люди, як це часто буває, усе зіпсують?

– На мою думку, коли людство вперше побачить себе в мультипланетному русі, воно стане згуртованішим. Крім того, я сподіваюся, що спостерігати за людьми з усього світу, які працюють разом, виявиться надихаючим для інших. Так що я вважаю, це буде добре.

– Вам подобається Лондон?

Hannah

Ханна Иршоу в сюжете BBC

– Я живу в Даремі. Багато чого люблю тут, він гарний і не дуже метушливий. Я бувала в Лондоні, і я люблю його, але не хотіла би там жити.

– У програмі Mars One є таємність? Вам уже сказали, що ви робитимете, коли прибудете на Марс? Чи є дані, які ви не можете розкривати?

– Я – не носій секретів. Існує технічна інформація, яку Mars One ще не випустив. Але ми поділяємо місію зі світом. Там немає прихованого порядку денного.

– Коли ви полетите у бік Марса, ви вже ніколи не зможете побачити своїх рідних і близьких. Як ви вирішуєте цю проблему для себе?

– У нас буде можливість спілкуватися через Інтернет. Крім того, моя команда стане для мене як сім’я.

– Під час польоту на Марс ви будете перебувати в міні-товаристві. Безсумнівно, у ньому буде свій лідер або лідери. Як ви змиритеся зі своїми прагненнями, якщо лідер не прийматиме їх і не буде ставитися до вас із любов’ю?

– У нас будуть спільні тренування протягом багатьох років, тому ми будемо добре знати один одного й піклуватися один про одного. У майбутньому, коли суспільство на Марсі буде численнішим, там знадобляться лідери. Я не знаю ще, як це буде виглядати. Це буде залежати від того, що ми вирішимо.

– Що вас захоплює? Ви любите читати? Фотографія? Сукні? Шопінг? Математика? Прогулянки?

– Я люблю читати й дивитися фільми. Мені дуже подобається грати на музичних інструментах і співати. Також дуже люблю створювати костюми, хоча захопити швейну машинку на Марс буде нелегко! 🙂

– Програма Mars One запущена людьми із різних країн. Як ви вважаєте, наскільки це правильно: що, коли в багатьох країнах людям не вистачає коштів на їжу, хтось витрачає гроші на такі серйозні космічні програми?

– Mars One – програма компанії з Нідерландів, але вона веде відбір кандидатів з усього світу. Mars One не отримує фінансування від уряду, вона розраховує на підтримку з боку інвесторів, пожертвувань і доходів від медійної діяльності.

– Якщо раптом ви залишитеся на Землі, чи будете продовжувати займатися своїми дослідженнями? Що ви хотіли би робити в науці?

– Якщо я залишуся на Землі, я буду закінчувати свою докторську дисертацію. Зможу продовжити займатися дослідженнями, але я б також хотіла більше подорожувати. Можливо, я побуваю в Україні?

– Як ви ставитеся до можливості розширення Європейського Союзу за рахунок приєднання таких країн, як Україна? На вашу думку, що Україна може привнести в Європейський Союз як дуже велика країна Східної Європи?

– Я не дуже розбираюся в європейській політиці, не відчуваю себе досить кваліфікованою, щоб відповісти на це запитання.

– Як ви проводите дні у вашому містечку?

– Зазвичай я працюю в офісі на факультеті фізики. Також я проводжу час вдома із друзями, ми граємо в ігри, їмо разом і дивимося фільми.

– Коли почнеться підготовка до польоту за участю команди, яка полетить? Це дійсно буде реаліті-шоу?

– Елемент реаліті-шоу існує, щоб допомогти зібрати гроші для місії. Наша підготовка і навчання триватимуть 9 років після того, як нас оберуть, і аж до самого запуску.

Текст у перекладі з англійської:
Поліна Аксьонова

Адаптація українською: 
Софія Телеховська

19/10/16

Arctic-johntyman

Учёные снова заявили, что в Арктике не будет льдов к 2100 году, сообщил сайт НВ со ссылкой на издание Seeker.

Уже через 80 лет эскимосы (инуиты) и другие северные народы останутся без привычных мест для жительства, где они могли размещать юрты. По прогнозам Всемирного фонда дикой природы (World Wildlife Fund), станут вымирать белые медведи и тюлени. А ученые из университета Эксетера в Великобритании, который проводит всемирные экологические конференции, отметили, что таяние северных льдов приведет к повышению уровня моря на несколько метров. 

«Наши расчеты показывают, что Арктика полностью лишится летнего ледяного покрова в тот момент, когда глобальное потепление достигнет отметки в 1,5 градуса Цельсия», — заявил Джеймс Скрин из этого университета. 

По прогнозам, к 2026 году средняя температура на планете повысится на 2°С по сравнению с 1750 годом. В Арктике среднегодовая температура растет, в среднем, на 0,9°С за 10 лет. И этот процесс практически необратим: по самым благоприятным прогнозам, даже если принять всевозможные меры, льды останутся только у берегов Гренландии. Таким образом, Арктика окажется полностью разрушенной как уникальная экосистема.

arctic

Белых медведей в Арктике становится все меньше

Глобальное потепление уже затронуло природу северных стран, например, регионов России, 60% земель которой – это вечная мерзлота, и Финляндии, где исчезают виды животных и птиц. Там почти полностью исчез песец, перестала гнездиться полярная сова, сильно страдают росомаха и сайменская кольчатая нерпа, которым необходим снег, чтобы строить норы. Леммингам стало сложнее искать пропитание. Северная фауна сильно взаимозависима, поэтому исчезновение одного вида влечет за собой гибель других. Перегревание воды всего на несколько градусов приводит к исчезновению рыб: сёмги, лосося.

Эксперты уже заявляли о больших проблемах у арктических белых медведей. Например, Тонье Фолкестад, известный специалист по проблемам климата, говорил, что наши внуки смогут узнать о белых медведях только из книг. 

Напомним: ранее ученые выяснили, что 4 млн. лет назад в Арктике снега не было вообще. На северном полюсе лед появился 2,6 млн. лет назад. Этому способствовало изменение высоты морского дна. Изменились течения в океане, климат стал сухим и холодным. Сначала лед образовался в Северном Ледовитом океане, а уже потом – и на материках Северного полушария.

Arctic Fox

В северном полушарии планеты исчезают как вид песцы

Специалисты пришли к этим выводам, изучив окаменелости водорослей и микроорганизмов на дне моря возле острова Шпицберген и проанализировав климат эпохи плиоцена неогенового периода: от 5,3 млн. до 2,5 млн. лет назад. 

Ледниковые периоды и периоды потепления сменяли друг друга несколько раз. Теперь – очередной период потепления. Около 13% льдов тает на Северном полюсе каждые 10 лет. По наблюдениям американских исследователей, в 2014 году площадь льдов сократилась до 5,02 млн. кв. км. Крайние северные районы планеты прогреваются в два раза быстрее, чем другие регионы земного шара.

Тинкорр

Фото: johntyman.com 

 

 

wwf_ogolosyv_start_godiny_zemli

flyer_eh17Сьогодні, у Всесвітній день дикої природи, WWF оголосив старт Години Землі. Ця кампанія щороку об’єднує всіх, кому небайдуже майбутнє Планети. 25 березня о 20:30 мільйони людей у всьому світі на годину символічно вимкнуть світло в домівках та на робочих місцях. Таким чином вони демонструють, що піклуватимуться про планету щодня.

Цього року кампанія прагне привернути увагу українців до нашої природної спадщини та підтримати природні парки України. На сайті Години Землі є карта природних об’єктів нашої країни. На ній кожен може знайти найближчий до себе заповідник, нацпарк чи інший природний об’єкт, дізнатися про нього більше, відвідати його 25 березня та посильно допомогти.

У цей день парки відчинять свої двері для всіх, хто бажає зустріти пробудження природи. Підтримати парк можна на волонтерських засадах, роботою або іншими ресурсами, влаштувати пікнік на природі чи взяти участь у активностях, що будуть там запропоновані.

Можна проявити свою підтримку українським паркам і іншим чином. На онлайн ресурсах Години Землі та веб-сторінках парків-учасників можна легко знайти перелік їхніх потреб. Окрім волонетрства, кожен зможе надати парку матеріальну чи іншу допомогу.

«Українська природа – справжнє національне надбання! Недоторкані степи, озера, праліси та старовікові ліси унікальні та мальовничі. У нашій країні є 40 національних природних парків та сотні інших природоохоронних об’єктів. Більшість із них дуже потребує волонтерської допомоги», – сказала Олена Тарасова-Красієва, координатор WWF в Україні.

Цього року Фонд проводить конкурс для українських навчальних закладів, викладачів та учнів. У заповідниках та парках можна буде провести відкриті уроки, допомогти в догляді за рослинами. Ідеями допомоги паркам навчальні заклади зможуть поділитися з WWF і отримати фінансову підтримку для їхньої реалізації. 

Нагадаємо, минулого року в рамках Години Землі в Україні проводилася Естафета добрих еко справ. Її підтримали артисти, творчі колективи, культурні та громадські діячі: Дмитро Комаров, Ярмак, Dizel Studio та ін. Цього року відомі особи також долучаться до співпраці заради збереження природи України.

Тінкор

Ілюстрації: WWF

печатная_машинка

Пойми разницу между журналистикой и маркетингом

Пресс-релизы – это о маркетинге, частью которого у нас нередко считают PR. А журналистика – это не о маркетинге. Это – об информировании массовой аудитории. Журналистика – не маркетинговая, а массовая коммуникация, и работает по своим законам.

Цели. Твой, маркетинговый, подход к информированию отличается от журналистского. Разница – в целях коммуникации и в разных взглядах на сегментирование аудитории. Твоя цель – продать аудитории что-то. Цель журналиста – дать информацию, экспертные оценки, разъяснить, развлечь, пообщаться о морально-этических, культурных ценностях общества и т.д. Для тебя читатели – потребители. Для журналиста – люди, заинтересованные в информированности, культурном развитии, в моральности, во взаимопонимании, в человечности, в поддержке. Ты всегда сегментируешь свою аудиторию, журналист свою – нет. Его аудитория, в большинстве случаев, шире твоей. Поэтому она и «массовая». 

Стоимость публикации. Продукт или услуга, о которых ты пишешь в релизе, имеют конкретную цену. Ты никогда не дашь их потребителю бесплатно. Журналистский продукт сейчас, зачастую, условно бесплатен для потребителя. Но имеет себестоимость, как и твой. Подготовка любой публикации для издания затратна. Эти затраты издание стремится возместить за счет рекламы на своих площадках. Чтобы это произошло, оно должно наращивать посещаемость и популярность, поэтому публикации должны быть незаурядными для читателей.

Инструменты медийщиков. Чтобы проинформировать читателя и удовлетворить его интересы, медийщики используют для подготовки публикации множество инструментов: источники, жанры, стилистику, стайл-бук издания и т.д. Пресс-релиз как источник информации – один из таких инструментов, необязательный и далеко не всегда значимый. Твой пресс-релиз журналист может использовать при подготовке своей публикации только ради данных. 

Осознай свои задачи в роли пиар-менеджера

Твоя задача номер один – предоставлять журналистам информацию, которая им полезна. Если ты не умеешь или не хочешь этого делать, не иди в пиарщики.

Твоя задача номер два – уметь выстраивать связи, осуществлять нетворкинг. Если у тебя получается лишь хамить журналистам, отгонять их от «тела» твоего «топа» или «звезды», писать куцые пресс-релизы и требовать от редакций «разместить их», ты профнепригоден, меняй профессию. Хороший пиарщик умеет дружить, уважать, слушать, вникать и писать пресс-релизы так, что на той стороне, в редакции, сразу говорят: «Да, это ставим!».

В Украине от пиарщиков наниматели часто требуют получать «бесплатные публикации» в СМИ. Это очень наивное требование, выполнять которое профессиональный, образованный пиарщик не согласится. Для изданий не существует терминов «бесплатные публикации» или «бесплатное размещение». «Размещение» бывает или платным, или никаким. Для издательского бизнеса каждая публикация не «бесплатна», стоит ему денег, которые надо «отбить» рекламой. Для этого редакторам и журналистам нужно делать читаемые материалы. Если пиарщик неспособен помочь изданию в улучшении информационной насыщенности публикаций, не стоит рассчитывать на «бесплатные выходы».

Твоя задача номер три – суметь донести до своих работодателей, что «бесплатное размещение» – это термин для твоей внутренней отчетности, а не для профессионального общения с изданиями. Поэтому не используй его, когда общаешься с редакторами или журналистами, они не заинтересованы тебя «размещать». Для них существуют только «данные от этого пиарщика».

Никогда не обещай клиентам «бесплатные публикации». И не обещай своим заказчикам публикации на каких-то конкретных полосах, в рубриках, разделах. Ты не влияешь на такие решения в изданиях.

Относись к профессиональной этике всерьез

Рынок, на котором работают специалисты разных направлений, мобилен. Но его требования к профессионалу не всегда адекватны. В кризисные времена они снижаются, чтобы их мог выполнить «недорогой» сотрудник. А когда на рынке «теплеет», то возрастает и внимание к соблюдению профнорм.

На рынке была жизнь до тебя, и будет после тебя. Если ты пришел на этот рынок, чтобы что-то сделать, делай, опираясь на предыдущий опыт людей, учитывая интересы разных игроков. У всех они свои, и у всех – по-своему верны. Рынок не виноват, если ты чего-то не знаешь или не понимаешь. Независимо от твоих понимания или непонимания он останется собой. Хочешь что-то изменить или что-то кому-то доказать, делай что-то достойное, не обесценивая труд других и самоутверждаясь не за чужой счет.

Если ты пришел на рынок в кризис, и требования работодателя к твоему профессиональному уровню невелики, это не значит, что так будет всегда и везде. И если другие игроки рынка выдвигают к тебе какие-то иные ожидания, чем те, к которым ты уже привык в своем офисе, это не значит, что они неправы.

Ситуация на рынке всегда меняется, он создает репутацию профессионалам: хорошим – хорошую, плохим – плохую. Обретай свою, опираясь не на чье-то «личное мнение» или «отношение», а на профессиональные нормы. Умей их отстоять, если нужно.

В личном и публичном общении проявляй уважение к мнению коллег, старших и более опытных людей, даже если ты с ними не знаком, и даже если твое мнение – иное. Помни, что в глазах профессионального сообщества, скорее всего, прав будет старший коллега – по множеству разных причин, которые ты просто не учел.

Уступай в публичных дискуссиях, если настаиваешь на правильности собственного мнения лишь потому, что оно – твое. Выходи из споров достойно. Любой взрослый человек всегда допускает, что может быть неправ, и ты допускай. Мнение имеет смысл и интересно, когда ты можешь его аргументировать – не в высосанных из пальца словах, а в профессиональной терминологии. Коллеги всегда оценят твою способность вести профессиональный разговор, не оскорбляя и не обижая. А громогласность, основанную лишь на упрямой убежденности и эмоциях, а не на фактах, не оценят.

Помни, что на рынке всегда все меняется. Споры забываются, а обиды и имена, с ними связанные, остаются, и могут мешать твоему профессиональному развитию годами. Поэтому спорь предельно корректно: не переходи на личности, оперируй фактами, проявляй уважение к собеседникам, поддерживай правомерность иной точки зрения, помни, что идеального «правильного ответа» не существует, цени процесс разговора, обмена мнениями, даже если не со всем готов согласиться

То, что ты можешь позволить себе как потребитель в отношении продукта, услуги или компании, ты не можешь себе позволять в личных и профессиональных отношениях. Если ты конфликтовал с кем-то, не тэгай этого человека в соцсетях в посте «оскорбленного достоинства». Соцсети – очень плохой помощник в разрешении конфликтов, всегда лучше пообщаться с человеком с глазу на глаз. А тэг с публичными обвинениями личного характера – это дурной тон, запоминается надолго и, скорее всего, повлечет пожизненный бан тебя в каком-то профессиональном кругу. Существует совсем не много ситуаций, в которых целесообразно применять тэг в соцсетях в личном конфликте, и эти ситуации, обычно, крайние: кража, воровство, финансовый обман, опасность. Но никак не несовпадение во мнениях!

Не суди о людях по их «популярности» или «непопулярности» в соцсетях: очень многие предпочитают ими не пользоваться, но от этого не становятся непрофессионалами. Профиль в соцсети очень часто вовсе не дает реалистичного представления о его владельце ни как о личности, ни как о профессионале. Часто он дает о человеке ложное представление. Особенно если этот человек профессионально занимается коммуникациями.   

Будь внимателен к своим претензиям к рынку. На нем работает немало очень опытных людей, которые прошли огонь, воду и медные трубы, а ты, может быть, пока нет. Учитывай, что другие люди видели и знают рынок с тех точек зрения, с которых ты его не знаешь. Многие видят деловые ситуации шире и глубже, чем ты. Не оспаривай и не обесценивай это, умей опираться на традиции и опыт. Всегда помни, что до диджитала на Земле была жизнь: газеты, журналы, радио, ТВ, огромный опыт журналистов разных стран. Что существует история журналистики, научное изучение журналистских процессов, и Америка в медиа нередко уже давно открыта, и все, вообще-то, в теме, кроме тебя.

Не рассчитывай на то, что кто-то из старших на рынке обязан тебя чему-то учить. А если вдруг кто-то дал тебе дельный совет, будь благодарным за это, знай, что это дорогого стоит. Не относись к опыту старших людей потребительски: они ничего тебе не должны. Будь благодарен за любую поддержку. Становись трижды внимательным, когда старшие люди заговаривают о «моральной» стороне вопроса: этические уроки в профессии – самые дорогие и ценны навсегда в 100% случаев.

Не удивляйся бану, попаданию в «черный список» издания, если ты хотя бы раз отказал журналисту в сотрудничестве, разъяснении, помощи в «доступе к телу», предоставлении данных, а также если ты повел себя с ним высокомерно, невежливо, хамски, обесценивающе или пренебрежительно. Если ты опоздал на встречу с ним или вынудил тебя ждать. И если ты «пробросил» журналиста и редакцию с подготовкой материала в дед-лайнах, на любом из этапов его создания. «Журналистский продакшн» не терпит таких «пробросов».

Чтобы не попасть в «бан» в изданиях:

не присылай журналистам некачественные пресс-релизы,

не требуй «размещения»,

способствуй тому, чтобы предоставить журналисту полную информацию, особенно ту, которую он запрашивает у тебя сам; способствуй, даже если это тебе кажется невозможным, именно в этом – твоя профессиональная функция;

сделай все, чтобы журналист из-за тебя не нарушил свои дед-лайны,

с предельным уважением относись к графику журналиста и фотокорра;

не присылай в редакции неинформативные пресс-релизы «на три строчки»; отсылай только если тебе действительно есть что рассказать, а если нет – значит, найди и подготовь нужные данные сам;

не присылай пресс-релизы, данные которых требуют от издания упоминания другого издания; 

не пиши в пресс-релизах глупости или то, что и сам бы не стал читать и не опубликовал бы ни за что;

если журналист не воспользовался пресс-релизом, твоя идея позвонить или написать главному редактору, чтобы «всё решить» – ошибка. Брать ли твои данные в работу, журналист может определять совершенно самостоятельно, давить на него в этом вопросе редактор не будет;

не вздумай требовать от журналиста или редактора «сохранить твой стиль» или «опубликовать релиз полностью». Использование данных пресс-релиза – исключительная прерогатива редакции. 

В изданиях любые тексты подлежат редактированию, а нередко – еще и литредактированию и корректированию. Информацию в тексте излагают в соответствии с форматом издания, жанровыми требованиями и множеством других критериев – под восприятие читателя, а не в соответствии с твоими представлениями о написании школьных сочинений. Редакторы всегда будут править пресс-релиз или текст анонса по своему усмотрению и в соответствии с профнормами. Никто не виноват, что ты об этом «не знал».

pr

Из обсуждений в фейсбуке

Хочешь опубликоваться? Так сделай это!

Чтобы успешно сотрудничать с журналистами, кроме набивания базы, делай кое-что еще:

собирай информацию для пресс-релизов;

прочитай, что такое пресс-релиз, как правильно и хорошо писать пресс-релизы;

изучай форматы изданий, которые тебе нужны. Пиши пресс-релизы с учетом этих форматов, стиля публикаций издания, жанров;

помни, что пресс-релиз – это фактор создания впечатления о бизнесе, который ты представляешь; не лепи пресс-релизы наспех, не позорь свою компанию;

присылай вместе с пресс-релизом фотографии; все вопросы с фотокоррами – права, оплата – предварительно закрывай сам;

не забудь сопроводить фотографии, которые высылаешь в редакцию, подписями: кто на них изображен, когда и где;

минимизируй коммерческую информацию в пресс-релизе;

не манипулируй фактами и данными, пытаясь «подсунуть» журналисту нерелевантную, рекламную информацию вместо данных, интересных и полезных людям;

не требуй от изданий гиперссылок на себя, если представляешь коммерческую организацию;

отслеживай выходы публикаций самостоятельно, не жди, что тебе «пришлют ссылки»;

не ранжируй издания по «степени популярности» или «выгодности», одинаково качественно сотрудничай со всеми, где есть твоя ЦА;

старайся в принципе не использовать в пресс-релизах маркетинговую речь;

не добавляй картинки в текст;

не применяй в тексте выделения курсивом или полужирным, следи за однородностью шрифта и отсутствием форматирования;

не используй круглые скобки в тексте;

используй кавычки только в одном стиле, желательно, в таком, как использует редакция; если ты не можешь узнать это, проследи за тем, чтобы кавычки в слове не были разными;

помни, что СМИ работают в информационном поле своей страны; подготавливая информацию для украинских журналистов, прежде всего учитывай общественно-политические факторы в пользу своей страны, ее безопасности и культуры; 

будь профессиональным пиарщиком, а не только называйся им; изучай PR не только с точки зрения маркетинговых, но и с точки зрения массовых коммуникаций;

следи, чтобы твоя репутация базировалась не на названии твоей должности, а на твоем умении работать.

И напоследок – про SMM

SMM, как и PR – маркетинговый инструмент. Определись сразу, для чего ты будешь использовать страницу своего «топа», «звезды» или бренда. Если ты хочешь работать со своей аудиторией на ней исключительно самостоятельно, хозяин барин, конечно. Если же ты намерен использовать страницу для нетворкинга, построения связей, проводи соответствующую работу:

– отслеживай любые публикации с упоминаниями твоего бренда;

– делай репосты таких публикаций, особенно если это сайты СМИ;

– оставляй комментарии на страницах этих СМИ в соцсетях, осуществляй коммуникацию, поддерживай связь;

– не «считай» соцсетевую аудиторию издания, которое «тебя публикует»: она может быть немногочисленной, но более качественной для твоего бренда, чем твоя собственная;

– не «жадничай» и делись своей аудиторией с теми, с кем сотрудничаешь: во-первых, это нетворкинг, и без него в соцсетевом продвижении делать нечего; во-вторых, не строй иллюзий, что «бОльшие мощности» твоей страницы существенно влияют на переходы по «чужим» ссылкам; в-третьих, никогда не рассчитывай, что твоя аудитория «придет к тебе в соцсетях сама»: не придет, если о тебе не будут говорить другие.

– открывай свой мозг, выбирайся из скорлупы, расширяй кругозор; 

– забудь про «уединение в соцсети» и «кластерное» мышление – мол, на своей странице делаю что хочу, сотрудничество мне не нужно; с таким подходом ты быстро окажешься в изоляции, поскольку соцсети придуманы как средство постоянного общения и расширения аудитории, а не сужения ее вопреки всему; сегодня ты не проявишь внимания к кому-то – завтра не проявят внимания к тебе;

– учитывай: Цукерберг – враг СМИ. SMM для СМИ имеет свои особенности. Прислушивайся к мнению журналистов насчет SMM для медиа. Не рассматривай соцсети как альтернативу СМИ. Поддерживай любые достойные публикации СМИ на своих страницах в соцсетях: помочь этим большинству СМИ в популяризации публикаций ты не сможешь, но на твоем нетворкинге это скажется позитивно – о тебе будут знать как о внимательном и вежливом человеке; 

– работай в соцсетях под хэштегами.

Полина Аксёнова,

журналист, редактор 

pro-feminizm

3 березня в столичному музеї книги і друкарства України стартує лекторій-виставка «Якими нас прагнете: фемінізм в українській літературі». Проект реалізується за сприяння Фонду імені Гайнріха Бьолля.

Цей захід – екскурс в історію зародження жіночого руху в Україні та його відродження у феміністичних студіях 90-х років минулого століття. На виставці будуть представлені видання жінок-авторок, а також ілюстрації.

На виставці будуть твори, що досліджують історію жіночого руху та фемінізм в українській літературі. Наприклад, праці Мілени Рудницької, Марти Богачевської-Хом’як, Ірини Книш, Соломії Павличко, Віри Агеєвої, Тамари Гундорової, Ніли Зборовської. Разом із виданнями можна буде подивитися ілюстрації до творів письменниць: роботи В.Ульянової, Н.Лопухової, В.Касіяна, В.Перевальського, М.Дерегуса та інших авторів.

В експозиції можна буде подивитися прижиттєві видання творів, автографи та фото Наталії Кобринської, Олени Пчілки, Ольги Франко, Уляни Кравченко, Лесі Українки, Ольги Кобилянської. А також побачити їхні книги, що з’явилися вже в роки незалежної України. Будуть представлені також прозові та поетичні твори Олени Теліги, Ірини Вільде, Оксани Забужко.

На цьому заході працюватиме лекторій. Можна послухати 6 лекцій відомих жінок-літературознавиць, дослідників історії та літературної творчості. Будуть виступи Віри Агеєвої, літературознавиці, доктора філологічних наук, професорки Національного університету «Києво-Могилянська академія», лауреатки Шевченківської премії 1996 року; Оксани Забужко, письменниці, есеїстки, літературного критика, активної громадської діячки, членкині багатьох редколегій, журі, конкурсних комітетів в Україні та за кордоном; Ірини Ніколайчук, аспірантки Національного університету «Києво-Могилянська Академія», дослідниці-компаративістки; Тамари Гундорової, доктора філологічних наук, членкині-кореспондентки НАН України, завідувачки відділу теорії літератури; Катерини Кобченко, кандидатки історичних наук, наукової співробітниці Центру українознавства філософського факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Також із лекцією виступить Ростислав Семків, літературознавець, перекладач, літературний критик, видавець, доцент Національного університету «Києво-Могилянська Академія», в.о. директора Українського інституту книги.

Відкриття виставки – о 17.00. Вхід на події проекту – за умови придбання вхідного квитка Музею.

Тінкор

andruhovitch

Путівник «Львів — місто натхнення. Література» виходить у світ. 2 та 3 лютого цю подію ти зможеш відсвяткувати в культовій львівській «Дзизі» разом із друзями та фанатами літератури та історії. У ці четвер та п’ятницю до «Дзиги» можна прийти, щоб узяти участь у літературних дискусіях, квестах та забавах із літмапінгом. Якщо ти – справді-справді книголюб, то зможеш перевірити себе на знання міста Лева, історичних фактів та літературних цитат. Такі розваги чекають на тебе академічного четверга та популярної п’ятниці цього тижня.  

Під обкладинкою нового ілюстрованого літературно-енциклопедичного путівника «Львів — місто натхнення. Література», що з’явився у «Видавництві Старого Лева» з ініціативи Офісу «Львів – Місто літератури ЮНЕСКО» та підтримки Управління культури Львівської міської ради – усе, що ти хотів знати про натхнення у Львові. Завдяки цій книжці ти можеш дізнатися, кого, як та за яких обставин надихає місто, дослідити опис культурних локацій Львова й дізнатися, де черпали натхнення та матеріал для роботи десятки відомих українських – і не тільки! – літераторів. Знайдеш багато цікавої інформації про поетів та прозаїків, про те, що створювали у Львові впродовж різних епох та культур. Тобто, дізнаєшся все про «10 натхнень Львова». До книги додана мапа з літературною інфраструктурою Львова: бібліотками, книгарнями, пам’ятниками та будинками, де мешкали відомі письменники. Ти зможеш використовувати її, коли знайомитемеш своїх прибулих друзів зі Львовом.

maryana-savka

У путівнику – твори сучасних письменників, яких надихнуло місто. Не всі вони львів’яни, та їх об’єднує небайдужість до Львова. Місто кожному дало щось: комусь – спокій, комусь – приємну метушню кав’ярень, непересічний матеріал для спостережень і нових книг, романтичні спогади. У книжці є письменницькі розповіді: «Львів – завжди» Юрія Андруховича, «Історія трьох яєць і одного Львова» Андрія Куркова«Мені пощастило» Тараса Прохаська«Тіло Шульца» Гаськи Шиян«Ангели Сихова» Сергія Жадана

Путівник вийшов друком за 2 роки після того як Львів увійшов до світової Мережі креативних містUNESCO Creative Cities Network, та отримав почесний титул «Місто літератури».

«Задум книги, яку ми підготували до річниці здобуття титулу, полягав у тому, щоб занурити читача у світ минулої та сучасної літератури Львова, щоб чіткіше навести на мапі міста літературні місця й маршрути, — пояснює упорядниця путівника Ольга Муха. — Ця книга є мозаїкою з імен, вулиць, кам’яниць, подій та, безперечно, текстів… Характерних цитат і невеликих творів, які передають вдачу Міста, — цинічного й романтичного, неймовірно чуттєвого та подекуди жорстокого, трохи зухвалого, часто гонорового, невдячного й відданого, словом, усякого».

2 лютого, у  четвер, відбудеться майже академічна дискусія «Як писати (про) літературу?». Дискутують: Оксана Дарморіз, Катя Міхаліцина, Данило Ільницький, Христина Назаркевич, Богдан Тихолоз, Андрій Дрозда. Модерує Ольга Муха.

3 лютого, у п’ятницю, приходь на презентацію-гру «Львів – місто натхнення. Література». Буде розіграш книги та інших призів. Початок зустрічей о 18:00. Вхід вільний.

Тінкор

 

andriivskyi.descent

«Потвора на Подолі», «Крематорий» – киевляне, которым не понравилось новое здание театра, выстроенное на Андреевском спуске, уже дали этой постройке много разных саркастических прозвищ.

Хотя вообще о вкусах не спорят: кому-то «занятная» новинка пришлась по душе, кому-то – нет. Понятно, что у неё есть противники и сторонники. Это же вопрос восприятия: одним всё модерновое – «самое то», а другим лишь классику подавай.

Так что разговоры об эстетике скандального здания в центре самой любимой всеми городской улицы можно было бы спустить на тормозах. Если бы не другие аргументы, более резкие и весомые, чем споры о красоте.

Например, то, что новое здание – не просто сам по себе домик, а – «встроено» в улицу, у которой есть давно сформировавшийся, исторический и полюбившийся людям стиль. А «новинка» ну никак в него не вписывается. Или то, что постройка, предназначенная для театра, возведена с грубыми нарушениями норм безопасности: ни машиной подъехать, ни противопожарными выходами не воспользоваться, если что. Опасно там будет спектакли смотреть! Разве только – надеяться и верить, что во время спектакля никакого пожара не случится, а иначе кому-то из зрителей наверняка не повезет, уверяют недовольные чёрной коробкой на спуске. 

andriivskyi.descent/

Фото: Громада Андріївського узвозу, fb

Расстраивает киевлян и то, что городские власти ушли в игнор и не обсудили с жителями города обоснованность такой постройки на Андреевском. А киевляне испокон века очень не любят, когда власть не согласовывает с ними городской быт! Но в этот вот раз управители города «не посчитали нужным» это сделать.

bogdan-motuzenko

Богдан Мотузенко, активист, который занимается проблемой нового здания Театра на Подоле

Богдан Мотузенко, один из участников общественной организации «Громада Андріївського узвозу», рассказал нам вчера, 14 января, на одном из музейных мероприятий, что юристы, архитекторы, искусствоведы, и художники, которые вошли в это объединение – люди, в разные времена, постоянно занимавшиеся и проблемами вокруг Гостиного двора, и другими, связанными со столичными зданиями, сейчас оформляют многочисленные обращения в разные органы власти насчет нарушений, связанных с возведением нового здания для театра.

–  А эти учреждения делают в ответ активные «отписки» на эти жалобы. Игнорируя, что происходят многочисленные архитектурные нарушения. Поскольку постройка нарушает ансамбль Андреевского спуска, который является заповедником.

– Какие нарушения?

– Например, выяснилось, что под театром вырыта большая яма. И она будет собирать все воды, создавая опасность разрушения и театра, и всей улицы ниже. Это большая недоработка, которую необходимо закапывать. Еще там есть целый набор урбанистических нарушений. К примеру, здание с таким назначением вообще попросту не может быть на такой улице. Даже если забыть, что Андреевский спуск является памятником архитектуры и частью заповедника, о том, что театр, рассчитанный на такое количество зрителей, должен соблюсти соответствующие нормы пожарной безопасности, эвакуации людей, и должен иметь подъезды, парковки, забыть будет сложнее. Множество театров в мире построены на площадях. И это не потому, что – красиво, а потому, что на площади имеется достаточно свободного места для подъезда к театру.

Киевлянам стало известно, что без обязательных геодезических исследований из-под здания театра строители извлекли около 100 кубометров грунта. И построили под зданием резервуар объемом 80 тонн. Сделано это в оползневой зоне Андреевского спуска, расположенной на лёссовых грунтах, в которых легко образуются сели. То есть, риск, что при образовании сели не только новое здание, но и часть улицы сползет вниз, по мнению активистов, вполне реален. Об этом они сообщили на странице в социальной сети.

– Как же они без геодезии подключат электричество? Это же было бы очень грубое нарушение норм, да? А что еще там не так?

– Объединение киевлян разыскивает четкие архитектурные проекты, по которым возводилось первое здание, и второе, которое реставрировалось. И все технические параметры этих зданий. Государственные институции, относящиеся к департаменту архитектурного строительства, не имеют этих планов. То есть, что строится, по каким параметрам, никто не знает. Театр на Подоле опубликовал на своей странице одну небольшую зарисовку с правками от руки – и это все, что у нас имеется в документированном виде. Конечно, киевляне стараются активизировать общественное мнение. Активисты делают разные акции. Например, когда они обратились в агентство за траурными ленточками, чтобы оформить ими постройку, сотрудники, узнав, что ленточки предназначаются для нового здания Театра на Подоле, сказали, что предоставят их, и денег за это не возьмут.

andriivskyi.descent

Фото: Громада Андріївського узвозу, fb

– А как же договора подряда? Как они строили без них? Что, разве уже и так можно? И вот некоторые жители города интересуются, стоит ли вообще этот архитектурный замысел доводить до ума?

– Дело вот в чем: это все производит впечатление на эскизах архитектурного бюро, которое выполняло проект. Там изображено так, что, будто бы, большая часть фасада, черная часть, сливается с горой. Но это как нарисовали, так оно и сливается. В реальности же, не на картинке, в какое бы время года вы ни пришли, то увидите, что ничего оно не сливается! Эскиз говорит одно, а глаза – совершенно другое. И обсуждать, сливается ли там что-то или не сливается, или что оно «будет увито плющом» – это наивно. Плющ – это в одно время года, в другие времена года – белый снег, зеленые побеги или желтые листья… Зрение сообщает любому из нас, что оно там не идёт, даже просто по эстетическим понятиям.

andriivskyi.descent

Фото: Громада Андріївського узвозу, fb

– Кто и каким образом финансировал это строительство, уже понятно?

– Пытались узнать в разных государственных финансовых учреждениях, сейчас дошли до Государственной казны, – с вопросами, какие средства направлены на функционирование театра. Каждый киевлянин должен знать ответ на этот вопрос, ведь этот театр – коммунальное предприятие, и принадлежит всем киевлянам.

– Есть ли возможности для прекращения строительства?

– Все разговоры о том, что не могут остановить строительство… Есть очень простая юридическая коллизия: этот театр принадлежит городу, и мэр может приостановить строительство своим распоряжением, точка. Просто распоряжение мэра. И, поскольку театр принадлежит городу, мэр может изменить назначение здания или провести расследование. И при этом всем ни город, ни минфин, ни соответствующий отдел КМДА не знают, сколько стоит это строительство, данных нет. А благотворитель там – известная корпорация, которая производит конфеты.

– Можно было как-то избежать всей этой ситуации, недовольств ещё до сдачи здания?

– Все видели черную коробку. Видели, кстати, что есть нарушения, что не было паспорта. Вместо него была схема.

– А вот такие явления: когда активисты в процессе работы вдруг узнают, что какое-либо управление неспособно выполнить свои функции по закону – оттого, что власти уже умудрились ограничить его деятельность какими-то дополнительными распоряжениями?

– Это ситуация, типичная не только для театра на Андреевском спуске, но и для всех памятников архитектуры. Для практически любой стройки. Многие стройки происходят с нарушениями. Сейчас такая экономическая ситуация, что, вроде как, пытаются организовать то, где можно заработать деньги. Это идеальная ситуация для органов власти: они ни за что не отвечают. Ситуация развивается так, как выгодно конкретным людям. Происходит нарушение. Вызывают полицию. Полиция фиксирует нарушение. А потом говорит: мы ничего не можем сделать. Заявление принимается не как по уголовному преступлению, с занесением в соответствующий реестр, а как заявление о нарушении, по которому организовывается расследование.

andriivskyi.descent

Фото: Громада Андріївського узвозу, fb

– Почему властями ограничиваются права таких учреждений, как, к примеру, Управление по охране памятников?

– Чтобы дать возможность недобросовестным застройщикам осуществить то, что они хотят. Зачем застройщику бороться за свое конкретное противоправное деяние, если на законодательном уровне, в Киевсовете, в Верховной Раде можно ограничить формальные возможности органов власти проверять его действия? Это определенного рода картельный сговор, который происходит.

– Может ли, например, появиться общественная организация, которая бы занималась прогнозами, какие здания мы можем потерять в городе в ближайшее время?

– Такие организации и появляются, и существуют, они занимаются этим. Вокруг ситуации с театром люди смогли объединиться, потому что это – нарицательная история в принципе. На самой любимой, на самой символической улице такое здание, которое имеет явно парадоксальную форму…

– Факт свершился, здание построили, киевляне начинают сопротивляться. А вот как быть с прогнозированием подобных проблем с другими стройками, где могут возникнуть неприятности? Ведь тогда их можно было бы предупреждать.

– Существует огромное количество зданий, которые намеренно приведены в аварийное состояние. Это аварийное состояние, по тем или иным причинам, не отслеживается городом, а мы получаем по ним те же самые отписки. Очень часто имеется законодательная возможность изъять здание, которое имеет историческую ценность, из собственности формального собственника. И, если это не доходит до своего осуществления, здания горят или рушатся, и на этом месте строится уже то, что выгодно заказчику. Например, подобная ситуация – со знаменитым Домом со Змеями, с Домом Сикорского на Ярославовом Валу: он уже даже лишен почтового адреса. И в этом положении здание просто-напросто саморазрушается. В Доме Сикорского уже пошла трещина поперек торца. Историческое здание, особняк, в котором можно было бы сделать музей Сикорского, или центр технологий, или культурный хаб, – этого не происходит.

dom_sykorskogo

Дом известного авиаконструктора Игоря Сикорского расположен по ул. Ярославов Вал 15-Б. Когда-то в этом доме знаменитый авиаконструктор сконструировал свой первый вертолет

– Такой подход: забирать старинные здания у общественности города, выводить их из муниципальной собственности – связано ли это с бизнес-процессами? Или же это у власти такое представление о культуре: «искреннее» стремление «осовременить» город модерновыми фасадами за счет уничтожения старых построек?

– В первую очередь, это коммерческий интерес и выгода. Второе: к сожалению, Киев просто маргинализировался. Очень много людей, бизнес-субъектов здесь являются приезжими. Соответственно, для них все это не представляет ни культурной, ни исторической, ни личной ценности. 

– Есть такой стереотип, что у приезжих – исключительно потребительское отношение к городу, и что им нет дела до его исторических или культурных объектов. И всё это сводится к тому, что есть люди, которым все равно, и есть люди, которым не все равно, и они борются за сохранение исторического и культурного наследия столицы, не дают уничтожать и выводить из муниципальной собственности старые здания. Какой должен быть инструментарий, чтобы у людей, которые пытаются отстаивать, всё, наконец-то, начало получаться? Это должен быть правовой инструмент? А то скоро и парки приватизировать начнут… Допустим, Мариинский парк – «частный», представь только.

– Реализуется пошаговая стратегия: от конкретных запросов и конкретных жалоб…

– Но если вы все понимаете, что раньше какое-то управление могло отреагировать на ваши жалобы по закону, а сейчас его функционирование ограничено дополнительными распоряжениями властей, и оно не может толком ничего?

– Тогда претензии уже идут через прокуратуру. Из-за того, что многие функции остаются за властями, но не реализуются. Значит, уже – жалобы в прокуратуру, судебные иски. А с другой стороны – законодательные инициативы. Например, слушания по театру на Подоле в Верховной Раде. И там были предложены совершенно конкретные законодательные инициативы: возобновление практики общественных слушаний, внесение нормативов в законодательные акты. То есть, возвращение, хотя бы, тех юридических оснований, которые работали раньше, для того, чтобы община города могла влиять на все эти процессы с застройкой и перестройкой зданий.

dom_kyiv

Фото: Дом со Змеями по ул. Большой Житомирской

– А на сегодняшний день эти основания – обнулены?

– Да, по многим параметрам. По многим – сохранены, по многим – например, департамент культуры отвечает одно, а когда начинаешь смотреть полномочия этого департамента, оказывается, у него, чтобы принять решение, они есть, но департамент как бы о них «подзабыл». И еще это связано с тем, что немало осовремененных чиновников считают, что многие вещи можно делать без согласования с городом. В этом отношении существует какой-то принципиальный… игнор с их стороны. Они выработали в себе внутреннее основание, ценностное, для того, чтобы сознательно игнорировать мнение общественности города. Например, можно собрать интервью руководителя департамента культуры, и там четко видна ее позиция, которую она пытается обосновать. Которая ни на секунду не отвечает ни этике госслужащего, ни этике городского чиновника, который, в принципе, является сервисом городским… Не учитывается то, что должна быть обратная связь. И это уже преподносят как определенную идеологию, как сознательное поведение. Чиновники формируют другую культуру! В которой они обосновывают свое контротношение к городу. Это – и правовой нигилизм, и бизнес.

– Это повсюду так, или только Киеву сейчас «везет»?

– В других странах, например, в Чехии, Польше создаются условия, чтобы от реставрации, от культурного наследия можно было получать выгоду. В Чехии ты можешь купить замок за символическую сумму, но ты обязан потом отреставрировать это здание в соответствии со всеми нормативами и правилами реставрации. То есть, тебе даром его отдают, чтобы ты этим занялся.

– А у нас такой подход, что считают, будто бы проще снести старое здание и построить на его месте небоскреб?

– У нас в Украине, я вот знаю, на Закарпатье, когда речь шла об одном замке, человек с огромным трудом получил это здание в 10-летнюю аренду. И это было, скорее, против системы, чем благодаря. Хотя замок попросту разрушался. У нас такое делается вопреки, во многих странах это делается с поддержкой государства.

– Не намеренно ли у нас так обставляют дела?

– Естественно.

– Почему?

– Причины: коммерческий интерес и культурная необразованность. Мы не знаем города, не знаем истории, не понимаем культурного значения…

– Это у тех людей, которые у власти, недостаточное понятие о культуре, об истории?

– Не только у них. Если бы только у них, киевляне массово защищали свое культурное наследие. Но киевляне – это люди, которые приехали в город в 17 году, потом – в 45-ом, потом огромное количество людей переезжало… В столице – много приезжих, и люди не задумываются о культурной ценности каких-то зданий, о последствиях их сноса для обычных горожан… Да и целые поколения киевлян не знают истории своего города, не сумели сохранить традиции. И это тоже проблема, с которой нужно работать: через исторические акции в городе, экскурсионные программы, образование. Это тоже задачи общественных организаций, которые защищают город от незаконных застроек. 

– А с общественными слушаниями что? Зачем их теперь не проводят?

– Слушания – обязательная часть городских изменений – были очень неудобны и застройщикам, и даже властям, поскольку, зачастую, горожане резко против явно вредных решений, а даже полезные изменения нужно обосновывать для города и уговаривать жителей. Одно время городские слушания фальсифицировались – проводились скрыто, в неудобное для обывателя время – рабочее, а то и вовсе наполнялось фейковыми гражданами. Однако подобные махинации часто всплывали наружу, и тогда уже было очевидно наличие стороны, заинтересованной в незаконной или несогласованной стройке. Куда проще изъять из законодательных актов положение об обязательности общественных слушаний!

Интервью: Полина Аксёнова,
журналист

Жила-была украинская степь. Спасут ли экологические организации ландшафтный заказник в Тарутино под Одессой?

doma-kiev

Киевляне живут не в Нью-Йорке. Киевляне живут в Киеве. Киев от Нью-Йорка отличается всем: своей историей, в первую очередь. Культурным кодом. Да и образ и уровень жизни в столице – иные, чем в Большом Яблоке. Но некоторые люди, которые уже давно или, наоборот, недавно стали киевлянами, мечтают жить в Киеве «как в Нью-Йорке». Ну, чтоб не хуже. Чтоб – так же круто. Чтобы – такие же многоэтажки, просторные лофтовые квартиры с широкими окнами и завораживающими видами…

Неважно, что «как в Нью-Йорке» – это не в Нью-Йорке на самом деле. Но некоторые все равно хотят, чтобы у них было «как где-то». И поэтому не брезгуют покупать себе новые квартиры там, где еще совсем недавно стоял старый дом, являвшийся реальным лицом настоящего, а не выдуманного, Киева. Удивительного города, у которого есть собственная история, пускай и иная, чем у знаменитого и популярного по всей планете Нью-Йорка.

Ещё в Киеве – много людей, которые хотят, чтобы Киев оставался Киевом, а не превращался в «квази-Нью-Йорк». Их словосочетания «история Киева» или «культура Киева» – не раздражают, а наоборот, вызывают чувство гордости и уверенности – из-за того, что Киев, как и другие европейские столицы – особенный и имеет собственное лицо.

doma-kiev

То есть, город, как и человек, тоже может быть «уникальной личностью». И делают его таким не только новые, супертехнологичные здания, но, в большей степени, старые, с историей – именно они интересны туристам, приезжим из других стран, людям, которые хотят узнать, чем же украинцы особенны.

И вот – сохранить такие дома в украинской столице становится все сложнее и сложнее. Проблемы начались сразу же после распада Советского Союза. Тогда здания, которые были в государственной или городской собственности, то есть, принадлежали всем гражданам, стали потихоньку выводиться в частную собственность, чтобы принадлежать кому-то одному, или двум, или троим, но не всем. А в минувшее десятилетие этот процесс стал очень быстрым, и город стремительно лишается своих старых зданий.

Жители города перестали быть собственниками многих построек. И старые здания стали принадлежать каким-то конкретным людям, которые добились того, чтобы горожане оказались лишены права собственности на эти дома. Как правило, после этого старые здания сносят, и на их месте вырастают дорогие высотки.

Если так будет продолжаться, постепенно почти все здания перейдут в собственность отдельных людей. А горожане, впервые за всю историю Киева, перестанут быть собственниками земель и построек – то есть, лишатся всей городской собственности. Практически весь город может стать частным.

Во многих интересных зданиях уже нельзя будет создать новые музеи – потому что здания снесут, а на их месте поставят высотки с дорогими квартирами и хамоватыми «персонами вип-вип». И киевлянам некуда будет приводить своих детей, чтобы расширять их кругозор, рассказывая об истории родного города…

Ко многим зданиям нельзя будет и подойти, чтобы посмотреть или сфотографировать: если в старом доме «сидит» коммерческая фирма, она далеко не всегда рада туристам или гостям города, рассматривающим постройку. И внимательно следит за ними через видеокамеры, запрещает фотографировать или просто не подпускает к зданию, закрывая шлагбаум.

Кроме того, даже новые здания в городе нельзя взять и построить просто так. Каждый дом строится по правилам, и их – очень много. Строителей специально обучают, как эти правила соблюдать, чтобы построить дом, который не обвалится на голову людям. Но если эти правила нарушаются, тем более, тайком, люди правда очень рискуют. Торговый центр, высотка, офисный центр, выстроенные с нарушением правил строительства или безопасности, могут обвалиться, сгореть, сползти в землю, а люди, которые случайно окажутся рядом, могут пострадать.

Множество жителей города много сил и времени уделяет тому, чтобы сохранять старые постройки в собственности горожан. Это дает возможность планировать в таких домах создание музеев, хабов, культурных пространств, полезных и доступных для всех жителей столицы. Ещё киевляне стараются следить, чтобы при возведении или реставрации зданий соблюдались нормы безопасности и строительства, чтобы старые элементы домов восстанавливались с исторической точностью, не теряли культурного содержания.

Городские власти на протяжении многих лет почти совсем не помогают горожанам в этом. Наоборот, власти города изо всех сил способствуют бизнесменам выводить старые здания из собственности общества и отдавать их в частные руки. Да и за соблюдением строительных норм городские власти тоже не очень-то следят. Так что то, что строится в столице, вполне может быть возведено с нарушением правил строительства и безопасности, и может быть опасным для людей.

Из-за того, что городские власти практически никак не помогают киевлянам сохранять муниципальную собственность, сберегать старые здания, открывать в них музеи и культурные центры, город постепенно утрачивает дома, постройки, а вместе с ними – память и культурные ассоциации. То есть, твои дети уже просто не смогут узнать многого из истории Украины и Киева, потому что не будет того, что могло бы об этой истории напомнить. Разрушение старых домов – это постепенное стирание памяти киевлян о том, что было на этих землях раньше. Город может постепенно превращаться в «нео-Сингапур» или «типа Нью-Йорк», но при этом перестаёт быть собой и перестаёт быть для тебя.

И что из этого? А давай подумаем вместе! Интересное интервью о том, что же со всем этим делать, читай здесь. 

Тинкорр

Фото: Солдатська слобідка fb

urban

Незадовго до новорічних свят у одній зі шкіл урбаністики в Києві дослідники міських просторів зібралися на зустріч та піццу, аби поговорити про облаштування міст та будівель у пострадянській Литві й презентувати результати своїх «польових досліджень» після мандрівки Прибалтикою. 22 грудня така ж презентація була запланована у Вінниці, 10 січня має відбутися у Полтаві. 

А ти робив спроби цікаво розповісти комусь про якесь інше місто? «Ми пішли туди, а потім туди…», так? Ну просто ду-у-у-уже цікаво! А ось ті, хто мандрував Литвою та одночасно вивчав її, говорять про чужі міста… захоплююче. Вони «помічають» те, на що хтось, може, й не звернув би уваги.

Наприклад, вони бачать, коли приблизно збудована та чи інша споруда. Можуть визначити її архітектурний стиль, відмітити художню та історичну цінність. Вони помічають особливості конструкції, цікавляться хронологією добудов чи перебудов. А найбільше, що їх цікавить – як усі ці споруди та будівлі вписуються у міське середовище: як розміщуються з-поміж інших будинків, парків, водоймищ… І наскільки зручно у всьому цьому людині.

Про це й ішла мова на київській презентації, де побував «Тінкор». Декілька дослідницьких команд, гортаючи слайди – креслення, плани, знімки будівель, розповіли, на що саме звернули увагу в містах пострадянської Литви – Вільнюсі та Висагінасі.

Хтось вивчав «дачне питання». Адже – так, дачі – це явище! За радянських часів «видавали» крихітні земельні діляночки, на яких можна було збудувати маленький будиночок за певними параметрами. Це створювало певний культурний код, моду на відпочинок за містом, підкреслювало соціальний статус володарів таких будиночків… Інші студенти школи розповіли про облаштування водоймищ та waterfront – як збудовані набережні, наскільки вони зручні для відпочинку містян. Ці спостереження цікаві, наприклад, для киян – адже в українській столиці з’являються нові набережні – на Оболоні, на Подолі тощо, і щось можна порівняти. Ще мандрівники говорили про використання в містах різних проектів: фестивалів, творчих заходів, які також певним чином визначають організацію та характер міського простору. Когось зацікавили вільнюські мости – наприклад, Вінгьо, який збудували за радянських часів, у 1985 році, а в 2003 мусили відремонтувати, щоб виправити помилки радянських інженерів. 

urban

Висагінас, Литва

Польові дослідники розповіли на презентації, що місця радянської забудови у Вільнюсі – це зона, якою користуються мешканці міста. Центром суспільно-політичного життя у литовській столиці традиційно є площа біля ратуші. А ось Висагінас, наймолодше місто Литви, у якому повністю відсутня історична забудова, порожніє. Його було збудовано в радянські часи для співробітників Ігналинської атомної електростанції, яку закрили у 2009 році у рамках виконання умов щодо вступу країни до ЄС, і мешканці, утративши роботу, стали виїжджати. Тобто, історія цього міста чимось нагадує хроніки української Прип’яті, із якої люди виїхали після аварії на ЧАЕС у 1986 році. Спочатку Висагінас мав назву Снечкус – на ім’я держсекретаря компартії, але потім місто перейменували за назвою озера, на берегах якого його збудували.

До 2008 року було підготовано й презентовано 3 проекти комплексного розвитку міста, на їхню реалізацію виділили кошти з фондів ЄС. Планували зробити реконструкцію алеї Седулінос, у тому числі створити умови для людей із спеціальними потребами, і сформувати зону відпочинку. За іншим проектом мали комплексно облагородити територію міста, а за ще одним – реконструювати Висагінський культурний центр – будівлі Draugystės та Banga. Наразі всі ці проекти вже мають бути повністю завершені. 

Урбаністика – галузь знань, яка займається аналізом і вивченням проблем, що пов’язані з функціонуванням і розвитком міст у сучасну добу.
urban

Будинки Висагінаса

Студенти урбан-школи звернули в Прибалтиці увагу й на інші цікаві явища. Наприклад, сміття у Вільнюсі з міських вулиць роздільно збирають через спеціальні пристрої-урни під землею – така технологія є лише в декількох містах Європи. Також є парковки, де можна зарядити електрокари. Утім, новий район із хмарочосами у місті знаходиться майже серед старовинної одно-двоповерхової забудови, із якою сильно контрастує. Загалом, дослідники побачили в містах Литви різні цікаві об’єкти та включили свої враження до презентацій. 

Програма Advanced Studies in Integrated Urban Development, яка триває 9 місяців, почалася в жовтні 2016 року, у ній узяли участь 25 студентів. Вони – архітектори, працівники місцевого самоврядування, представники громадських організацій із Києва, Львова, Дніпра, Полтави, Чернівців, Вінниці, Житомира. Дослідження в Литві – один із модулів цієї програми – тривав із 4 до 9 грудня. У ньому були задіяні всі студенти школи. Вони досліджували два литовські міста: столицю держави Вільнюс та монофункціональне місто Висагінас, запроектоване як супутник атомної електростанції. Команди вивчали бібліотеки, дачі, набережну, альтернативну культуру.

leonid-donosПро це нам розповів Леонід Донос, спеціаліст відділу громадського бюджету в Інституті розвитку міста Полтавської міської ради й учасник однієї з команд. Разом із Сергієм із Чернівців, Іриною зі Львова, Тетяною з Вінниці, Миколою з Житомира він досліджував пішохідні зони литовських міст та вплив процесів європеїзації та глобалізації. Робили це, застосувавши різноманітні методи: спостереження, інтерв’ю, картування.

– Ви мали просто описати явища, які побачили в Прибалтиці, чи вивчити ситуацію якось глибше?

– Для того, щоб зрозуміти життя вулиць, ми досліджували їх історичну трансформацію, зв’язок із іншими міськими територіями, функціональне призначення та користувачів. Головним для нас було виявлення тенденцій того, як пострадянський простір може змінитися в умовах європеїзації, та що необхідно для цього. Зокрема, вулиця Пілес, пішохідна вулиця у Вільнюсі, виникла у 14 ст. та до 20 ст. була пішохідною, на ній вирувало життя. У радянський час вона стала частиною транспортної артерії міста. Пострадянський простір повернув до вулиці її первісне значення. Інша справа з Висагінасом: ситуація, коли вулиця Седулінос була запроектована [центральна алея Висагінаса, яку поступово розбудовували з 70-х років, до 2014 року була повністю оновлена – прим. ред.]. Та говорити, власне, що один зі шляхів розвитку простору є правильним, а інший хибним – не можна. Часто політичні рішення мають перевагу над формуванням середовища міст, а будівництво здійснюється для задоволення суб’єктивних інтересів. Це дійсно є проблемою, над розв’язанням якої необхідно працювати.  

urban

Вид на Висагінас

– Наскільки потрібний цей досвід, що ви набули в Прибалтиці, для українських урбаністів, архітекторів? Як саме його можна застосувати у якомусь із українських міст, і чи потрібно це?

– Думаю, досвід є актуальним та близьким нам за змістом. Проблеми, з якими ми стикаємося на сучасному етапі, є дуже подібними. Зокрема, щодо містобудування, розвитку приміських територій, облаштування прибережних зон відпочинку – або необлаштування. Дослідження та інтеграції у міське середовище потребує альтернативна культура. Корисними є висновки та методи дослідження. Та власне та теза, що не слід розглядати пішохідну вулицю, та і місто загалом, як туристичну принаду. Спершу необхідно визначити, для кого вона, кому служить. Що саме потрібно людям, які тут живуть, у наших містах, який простір навколо буде комфортним.

– Які проблеми ви визначили для себе, коли проводили паралелі між прибалтійським досвідом трансформування радянського архітектурного спадку в щось сучасніше та українськими реаліями? Чи ви збираєтеся ці проблеми досліджувати глибше?

– Несприйняття такої трансформації населенням та владою; програми обміну інформацією часто не охоплюють причетних до процесу людей; відсутність інтегрованих досліджень об’єктів, які б ураховували думку архітекторів, економістів, соціологів, культурологів, істориків у комплексі; відсутність партисипативного підходу та врахування думки місцевого населення.  

urban

На презентації проектів про урбаністику пострадянської Литви

– Коли ви вивчаєте пострадянські реалії в урбаністиці, чи є для вас цікавим досвід українських архітекторів, урбаністів, інженерів, які працювали за радянського періоду? Чи ви звертаєтеся до когось за порадою, чи спостерігаєте за роботами, дослідженнями, думками таких людей?

– У процесі дійсно важливим є досвід українців. Так, під час навчання нас постійно консультує засновник школи. Працюючи дистанційно, спілкуюся з місцевими архітекторами та інженерами.  

– Яким буде ваш наступний крок у вивченні урбаністики? Як буде пов’язаний ваш наступний досвід із цим проектом?

– Наступним етапом буде вивчення та аналіз міських процесів у чотирьох українських містах: Полтаві, Вінниці, Житомирі, Чернівцях. Буде збережений формат командної роботи. 

Текст: Поліна Аксьонова, журналіст

Фото: Тінкор; Леонід Донос фб; група Висагінас в вк

longread || Гонки на гироскутере и другие приключения. Как мы провели вечер на молодёжном фестивале «Поверим в себя»

interview || «По мотивам моей собственной истории» || Режиссёр Алёна Алымова — о новом фильме «Цабр» и путешествиях по Израилю

viyshla-nova-knyga-pro-istoriyu-ukraini-naperedodni-golodomoru

Днями вийшла в світ книга Володимира Тиліщака «1930. У.С.Р.Р. Повстання: Науково-популярні нариси». ЇЇ випустило видавництво «Смолоскип». Ці твори є дуже цікавими для того, кому небайдуже минуле і майбутнє України. Книгу можна погортати й прочитати певну частину.

Книга ознайомлює з перебігом та особливостями певних повстань і заворушень у різних регіонах України 1930 року, напередодні Голодомору. Тоді Україною прокотилася масштабна хвиля селянських мирних протестних виступів та збройних повстань проти сталінської політики розкуркулення і насильницької колективізації. У нарисах уперше звучать імена учасників тих сумних подій.

Тінкор

mediadriver

Дети, подростки и взрослые смогут лучше узнать, как работают медиа, изучив новое пособие «МедиаДрайвер». 28 ноября, в понедельник, в Киеве его презентовали инициаторы проекта, сотрудники ОО «Детектор медиа» и авторы контента.

Новое пособие легко можно открыть на экране компьютера или планшета. «МедиаДрайвер» будет доступен постоянно, свободно и бесплатно. Онлайн-учебником можно пользоваться самостоятельно или вместе с родителями либо учителями.

Пособие состоит из 16 разделов. В них можно узнать об аудио, кино, фото, медиасобственности, мире интернета, эволюции медиа, пропаганде и манипуляциях, гендере в медиа, психологических и технических аспектах защиты, авторском праве и плагиате, социальных медиа, поиске в Интернете, знаниях и фейках.

mediadriver

Так выглядит главная страница нового сайта-учебника

Каждый раздел самодостаточный: посвящен одному из типов медиа или медиаявлению, и состоит из микромодулей – структурированных лонгридов с инфографикой и визуализацией. В лонгридах можно и почитать, и посмотреть, и послушать что-то полезное о медиа. Некоторые материалы оформлены иллюстрациями Марины Шепелюк. Кроме того, на сайте есть словарь и список источников по теме. Онлайн-пособие будет регулярно пополняться новыми материалами.

Сайт интерактивный: за освоение каждого раздела читатель учебника получит «достижение», а если пройдет 12 тестов – удостоверение «МедиаДрайвера». Чтобы проходить тесты, нужно зарегистрироваться. Читать материалы, не совершая интерактивных действий, можно без регистрации.

По задумке инициаторов проекта, пособие будет стимулировать мышление читателей, поможет формировать активного пользователя медиа, который чувствует ответственность, когда сам создает медиаконтент. Авторы, по их словам, хотят показать школьникам и заинтересованным взрослым мир медиа, научить, как пользоваться «миром медиа» в повседневной жизни и как критически воспринимать все, что предлагают медиа.

Создатели пособия задумались о создании такого учебника еще в 2008 году, но начали воплощать задуманное в июле нынешнего года. С финансированием проекта помогло Министерство иностранных дел Чехии, государства, где детей уже учат медиаграмотности.

В начале работы над «МедиаДрайвером» эксперты изучили запросы подростков насчет того, что им хочется знать о медиа, и убедились, что у украинских школьников есть большой спрос на такие знания. Поэтому кураторы собираются презентовать это пособие по всей стране – в маленьких городах и сёлах, чтобы дети из областей тоже научились пользоваться «МедиаДрайвером».

Материалы для сайта готовили не педагоги, а журналисты, медиапсихологи и писатели – практики медиа. Любовь Найдёнова, автор одного из разделов нового сайта, психолог, заведующая лабораторией массовой коммуникации и медиаобразования Института социальной и политической психологии НАПН Украины, отметила, что со следующего года начнется этап массового внедрения медиаобразования в учебный процесс, поэтому детям новое пособие окажется кстати.

Тинкорр
lastradaukraine

26 тысяч 981 звонок в 2016 году поступил на Национальную «горячую линию» – мобильный 772 и стационарный 0 800 500 225. Большая часть сообщений – о насилии в школе и семье. Об этом сообщили на пресс-брифинге в Киеве 24 ноября правозащитники.  

Ольга Калашник, вице-президент общественной организации «Ла Страда – Украина», рассказала, что вскоре на Национальной «горячей линии» введут стандарты консультирования детей и подростков, которые обращаются за поддержкой. По ее словам, детская «горячая линия» – это первый шаг ребенка к национальной системе защиты детей, а консультанты «горячей линии» – это проводники ребенка в этой системе. 

lastradaukraine

Ольга Калашник из “Ла-Страда Украина” рассказала о стандартизации работы Национальной “горячей линии”. Фото: Украинский кризисный медиа-центр

Каждый ребенок может обратиться на эту линию поддержки, сделав звонок по телефону. Например, если возникла какая-то трудная ситуация. Взрослые на другом конце провода сориентируются, как оказать помощь, и предпримут то, что нужно, чтобы помочь ребенку.

Дети могут знать также, что на «горячей линии» существует определенный стандарт оказания помощи, то есть, правила для сотрудников. Сотрудники будут обязательно придерживаться этих стандартов. Они зададут вопросы ребенку, составят на него анкету, примут решение о привлечении тех или иных служб: по делам детей, полиции, медиков и так далее. 

По словам Ольги Калашник, для оказания экстренной помощи ребенку после обращения на линию ее сотрудникам приходится передавать информацию в полицию или в службы по делам детей. 

Тинкорр

Фото: «Ла Страда – Україна», Украинский кризисный медиа-центр

 

Holodomor-harvard

Ти точно вже щось чув про цих людей у школі. Або по телеку. Або по радіо. Чи вже прочитав щось у Інтернеті. Так, їхні історії – про Голодомор. І вони – не тільки написані, розказані в книжках, але й пережиті. У старших класах ти, сто відсотків, прочитаєш «Жовтого князя». А потім знову познайомишся з творчістю Василя Барки, коли вступиш до гуманітарного ВУЗу. А про Катерину Білокур ти вже знаєш, вона ж – видатна українська художниця, і – так, вона теж пережила Голодомор. Якщо ти вже в школі зіткався з книгами Олеся Гончара, то знаєш і про нього, що він теж пережив Голодомор, як і багато інших людей з його покоління.

У кого ще з людей, творчість яких ти вивчаєш у школі або інституті, є в життєвому досвіді ця пам’ять про нестачу хліба, їжі, про голод на українських землях? Про наслідки несправедливого управління державою, які відобразилися на житті мільйонів громадян? Познайомся з ними, їхні короткі історії – у спеціальній підбірці. Чи всіх цих письменників та художників ти вже вивчав?

У 1923 році, у родині Олександра Федоровського, відомого вченого, професора Харківського університету, народилася Нонна Ауска. Голодомор вона пережила дитиною у Харкові. Після війни опинилася на Заході, жила в Німеччині, Чехословаччині, Італії, США. Працювала лікарем. Стала письменницею, написала про пережите у дитинстві оповідання «Голодоморня». Була жива до 2013 року.

На 15 років старший за Нонну, Василь Барка, український письменник, перекладач, був родом із Полтавщини. На Кубані, де він учителював у 1932–1933 роках, 24-річний Барка опинився на межі голодної смерті. Голодомор він описав у романі «Жовтий князь». Основою для сюжету стала реальна історія однієї української  родини. За версією французької газети «Ле Монд» 1967 року, «Жовтий князь» визнали найкращим твором у повоєнній Європі на одну з найважчих тем. Василь Барка був живий до 2003 року.

Катерина Білокур, яка стала видатною художницею, народилася на початку минулого століття, у 1900 році, на 8 років раніше автора «Жовтого князя», а пішла з життя 1961 року. Вона пережила Голодомор у рідному селі на Пирятинщині. Потім її родині випало перенести й голод 1946–1947 років. Катерина Білокур створила картину «Цар-Колос», від якої був під враженням знаменитий Пабло Пікассо. «Якби ми мали художницю такого рівня майстерності, то змусили б заговорити про неї цілий світ!», – сказав він про творчість Катерини.

Дмитро Білоус, на 3 роки молодший за Нонну Ауску, дуже відомий як поет. Він народився в селі Курмани на Сумщині одним з 11 дітей у селянській сім’ї. У 1933 році Курмани були занесені на «чорну дошку». Дмитро врятувався завдяки братові, який забрав його у Харківську трудову колонію Антона Макаренка. Студентом Харківського університету Дмитро пішов на фронт, був поранений. Після війни став відомим поетом. Найбільше знають його збірку «Диво калинове» – за неї він отримав Шевченківську премію. Жив до 2004 року.

З цього самого покоління – й Олесь Гончар, який народився 1918 року. Згодом він став письменником, літературним критиком і громадським діячем.  Він з’явився на світ у селі Ломівка, нині це – у межах міста Дніпра. Підлітком пережив Голодомор, від якого його рятувала бабуся. Його повість про Голодомор «Стокозове поле», написану 1936 року, не друкували, а згодом «виправили» до невпізнання. Переживання трагедії 1932–1933 років письменник вилив на сторінках свого щоденника. Був живий до 1995 року.

(Оновлюється)

Що подивитися та послухати в Києві в річницю? 

У суботу, 26 листопада, в столиці, у Національному музеї історії, відбудеться публічна лекція “Дискусія про Голодомор: гострі питання” від Геннадія Єфіменко – кандидата історичних наук, старшого наукового співробітника Інституту історії України НАН України.

У своїй лекції до Дня пам’яті жертв Голодоморів український історик, завідувач відділу історії України ХХ ст. Історичного музею Олександр Іщук розповість про найважливіші й найнесподіваніші знахідки в архівах радянських спецслужб, які є правдивими свідченнями злочину радянського режиму проти українського народу. Лекція Олександра Іщука відбудеться в суботу, 26 листопада, з 14:00 до 16.00. Вхід на лекцію – 30 грн. Є попередня реєстрація за формою. Старші можуть прийти з меншими дітьми: є умови для їхнього перебування. 

Тінкор

Інфо: Український інститут національної пам’яті

Фото: Гарвардський Український науково-дослідний інститут 

kateryna.lypa

Катерина Липа, відома письменниця, публіцист, старший науковий співробітник Музею історії міста Києва, 19 листопада презентувала свою нову книгу «Теорія архітектури, містика і війна» у Державній науковій архітектурно-будівельній бібліотеці імені В.Г. Заболотного.

kateryna.lypa

Презентація нової книжки про українські фортеці в Державній науковій архітектурно-будівельній бібліотеці імені В. Г. Заболотного. Фото: фб-сторінка бібліотеки

На презентації змогли побувати архітектори, мистецтвознавці, історики, культурологи, всі, кого цікавлять таємні коди в архітектурі. Адже книга – якраз про те, що досі мало досліджувалося: про магічний захист фортифікаційних споруд, про те, як західноєвропейські традиції фортифікації доби Ренесансу впливали на оборонне будівництво в Україні.

Виявляється, дієвим засобом оборони давні архітектори вважали магію. Тому й форми фортифікаційних споруд є саме такими, якими є, через певні містичні традиції доби. Катерина Липа з’ясовує в книжці, чи українські зодчі, будівельники XVI – XVII ст. «правил будівельної магії». Також письменницю зацікавило, як те впливало на розпланування та об’ємно-просторове вирішення замків, фортець та міських укріплень.

Катерина Липа є автором близько 400 статей на теми історії мистецтва та архітектури, сучасної архітектури, мистецтва та предметного дизайну, а також – автором низки науково-популярних книг із історії української архітектури, військової історії та спорту. Є автором та упорядником науково-популярної серії для старшого шкільного віку «Історія на власні очі».

Нагадаємо, книга Катерини Липи про архітектуру українських фортець вийшла в світ наприкінці жовтня. Вже відбулося декілька презентацій та автограф-сесій. Про нові презентації книжки можна дізнаватися, слідкуючи за новинами на сторінці письменниці в соцмережі

Тінкор

Фото: ДНАББ імені В.Г. Заболотного

 

 

map-tarutino

Всего за 2 недели фермеры вспахали почти половину заказника «Тарутинская степь» в Одесской области. Ту самую целину, которую украинские ученые называют более ценной и уникальной, чем степи известного заповедника «Аскания-Нова».

Эта территория возле села Тарутино считается одним из последних наиболее ценных степных участков не только в практически полностью распаханной Одесской области, но и во всей Украине и Европе. А ещё это – место для жизни многих исчезающих видов животных и растений. Активисты природоохранных организаций и местные власти не один год старались сохранить эти земли, добиваясь для них статуса ландшафтного заказника «Тарутинская степь». Но это не помогло сберечь уникальный степной участок. 4 ноября природоохранные организации зафиксировали 1300 га распаханной земли бывшего полигона и процессы подготовки к вспахиванию еще 1300 га.

map-tarutino

Процесс распашки Тарутинской степи, за сохранность которой борются природоохранные организации Украины. Фото: фб Ирины Выхристюк

В ночь с 3 на 4 ноября силами сотрудников национального природного парка «Тузловские лиманы» распашку земель остановили. Тарутинская районная госадминистрация, чтобы спасти заказник, обратилась в суд. Активисты стараются защитить уникальные земли от распашки, опираясь на Положение о нацпарке и ст. 60 Закона Украины о природно-заповедном фонде. Эксперты подсчитывают убытки, которые были нанесены государству, предварительно оценивая их в десятки миллионов гривен. Об этом сообщил на своей странице в соцсети Иван Русев, руководитель «Тузловских лиманов». 9 ноября природоохранные организации Украины собирают пресс-конференции в Киеве и Одессе, чтобы рассказать о своей борьбе за «Тарутинскую степь». Западные природоохранные организации публикуют материалы и разъяснения этой ситуации для жителей других стран. А заместитель директора парка «Тузловские лиманы» Ирина Выхристюк готова обсудить с желающими возможность выезда на место для охраны территории от распашки.

map-tarutino

Территории, которые попали под распашку арендаторов земель Минобороны под Одессой

Администрации села и района, активистам, природоохранным организациям противостоят представители Минобороны. Земли были вспаханы фермерами с подачи военных, уверяют природоохранители. Специалисты по вопросам охраны флоры и фауны, юристы-экологи призвали Минобороны к публичному диалогу, чтобы прекратить уничтожение уникального заказника.        

Битвы за украинские степи

Тарутинская земля впервые официально досталась военным в январе 1946 года. Постановлением Совета народных комиссаров Советского Союза тут был создан полигон, который просуществовал до 2005 года. В него вошли земли сельскохозяйственного назначения и несколько сёл. После ликвидации полигона их определили как земли запаса. В апреле 2012 года часть территории закрытого полигона была оформлена как ландшафтный заказник «Тарутинская степь». В него вошла 1/5 бывших военных земель. В Минобороны статус заказника не признают, утверждая, что о его создании местные власти объявили вопреки закону. 

map-tarutino

Тарутинская степь. Фото: НЕЦУ

В июне 2012 года Минобороны в суде вернуло себе право пользования землей ликвидированного полигона – территорией в более чем 24 тыс. га. Также Минобороны обращалось в суд, чтобы отменить распоряжение райадминистрации о создании заказника «Тарутинская степь».

Международная Резолюция 4 Конвенции об охране дикой фауны и флоры и природных сред обитания в Европе (Бернская конвенция) 1979 г., Красная книга Украины – разные виды растений и животных из «Тарутинской степи» уже включены в эти природоохранные документы. Кроме того, эта степь – чуть ли не единственное в Украине место, где сохранилась редкостная мышовка степная.

Через месяц после этого, в июле 2012 года, депутаты Тарутинского райсовета обратились к Президенту Украины, Верховной Раде, Кабинету Министров и «Украинской ассоциации районных и областных советов», чтобы все эти государственные институции посодействовали сохранению ландшафтного заказника «Тарутинская степь».

Однако, на сегодняшний день формальное право пользования этими землями принадлежит военным. Но природоохранители и районная администрация последовательно не признают Минобороны собственником земель полигона и «Тарутинской степи».

map-tarutino

“Это удивительное существо Тарутинской степи – слепыш белозубый (Сліпак понтичний, або сліпак білозубий), является редчайшим животным фауны Украины”, – написал на странице в фб Иван Русин

После ликвидации полигона районная администрация сдавала его земли, не относящиеся к ландшафтному заказнику, в аренду. По свидетельству природоохранительных организаций, несмотря на актуальный конфликт за право собственности, Минобороны через суды удалось отменить акты аренды на 3500 га земли бывшего полигона. После этого ведомство оформило контракты с фермерами, уполномочив их использовать спорные земли. Ещё ведомство решило отдать под выращивание сельхозкультур часть земель заказника. На основании этих актов «Тарутинская степь» сейчас уничтожается.

«Министерство обороны отрицает наличие объектов природно-заповедного фонда на территории Тарутинского полигона. В то же время подтверждает информацию насчет попыток определенных органов местной власти создать их на землях обороны незаконным образом», – сообщили военные чиновники на сайте Министерства 1 ноября.

 

Оппоненты военных, природоохранительные организации, просят украинцев обратить внимание на то, что чиновники Минобороны хотят вернуть земли бывшего военного полигона не для профильного использования – например, проведения учений, а для коммерции: сдавать фермерам под производство сельхозпродукции. То есть, уникальную степь общество должно уступить военному ведомству именно для этого. В неформальных комментариях специалисты отмечают, что восстановить полигон было бы невозможно, поскольку при его ликвидации были разрушены все объекты и коммуникации. А это значит, что восстановление полигона сейчас потребовало бы огромных средств.

«В любом случае, несмотря на личное видение ситуации руководством Минобороны, заказник «Тарутинская степь» является объектом природно-заповедного фонда Украины и охраняется действующим законодательством. Его повреждение влечет за собой ответственность по ст. 252 Криминального кодекса. По предварительным оценкам, сумма таких убытков уже составляет, как минимум, 60 млн. грн.», – сообщили природоохранители журналистам.

Иного мнения придерживается советник президента Юрий Бирюков. Он написал в фейсбуке: 

«[…] И да, я злой и циничный – я не верю в эту самую уникальность этого самого Тарутинского псевдо-заказника, в птичек и жучков. Я в армию верю. […] Какие-то дельцы решили «под шумок» оформить «заказник”. И вот как сейчас мне сейчас объясняют умные люди – «заказник» не «заповедник». И никакой мега-супер-ценности для ученых не имеет. А в 2014 году Степан Полторак начал жесткий и принципиальный процесс возврата всех разбазаренных земель обороны назад, в собственность Министерства обороны Украины. И по решению судов 5 000 гектар земли из 23 900 УЖЕ возвращено. И нет, там не будет полигона. Там будут фермер[ы]. Которые будут платить деньги Министерству обороны. Зачем так? Почему не отдать? Почему не подарить? А вот ровно до тех пор, пока в бюджете МОУ будут ставить строчки «0,9 миллиарда гривен СОБСТВЕННЫЕ поступления» – Министерство обороны будет искать механизм этих самых собственных поступлений. Сдавая землю бывших полигонов под сельхозобработку».

«Тарутинская степь сегодня – самый ценный степной заповедный объект из всех, что имеют равнинный характер. Просто нет большей дикой целины. По ряду биологических обстоятельств, я могу даже допустить, что он может оказаться более важным, чем Аскания. Поверьте мне, как человеку, за ходатайствами которого полтора последних президента подписывали указы о создании заповедных территорий. На этой территории есть виды, каких вообще больше нигде нет в Украине. Если заказник сейчас распахать, это будет не просто криминал (ст. 252) и миллионов 68 (если прикинуть) ущерба по таксам. Это будет потеря, которую невозможно восстановить», – возразил Бирюкову в фейсбуке Алексей Василюк, заместитель главы Национального экологического центра Украины.

Целина с историей

Заказник «Тарутинская степь» включён в Изумрудную сеть – Европейскую сеть природоохранных территорий, к проектированию которой Украина присоединилась в рамках реализации Бернской конвенции.
map-tarutino

Тракторы, заблокированные активистами. Фото: fb rusevivan

Представители природоохранных организаций, которые выступают за сохранение «Тарутинской степи» – WWF, «Екологія-Право-Людина», Національного екологічного центру України, ГО «Центр регіональних досліджень», национального парка «Тузлівські лимани» – напоминают, что в 1946 году, когда в уникальных степях создавался военный полигон, жителей 5 украинских сел в двое суток выселили в Казахстан и Молдову.  

«Тогда местные громады потеряли родную землю, а сейчас теряют ресурсы для существования и развития – пастбища и экотуристический потенциал», – напомнили известные специалисты по охране природы.

Иван Русев на своей странице в соцсети сообщил, что в землях ландшафтного заказника «Тарутинская степь» находятся снаряды, и, впервые за десятилетия, пиротехники именно в эти дни приехали их утилизировать. По сообщениям сотрудников национального парка «Тузловские лиманы», пиротехники из Госслужбы чрезвычайных ситуаций работали в степи 6 ноября – взрывали снаряды времен Второй мировой.

rusevivan

Снаряды, извлеченные пиротехниками перед распашкой земли в ландшафтном заказнике “Тарутинская степь”. Фото: fb rusevivan

«А как пиротехники взрывали снаряды без оцепления и безопасности, не влазит вообще ни в какие рамки. Так умеют делать только у нас… Они естественно спешили, чтобы подготовить «зеленую дорогу» для мощных Джон Диров, оперативно и алчно уничтожающих уникальную степь для ненасытных генералов», – написал в посте директор «Тузлівськіх лиманів». 

За новостями о состоянии степи в Тарутино можно следить на страницах: Ивана Русина, Олега Дьякова

 Тинкорр

 

Hemingway

HemingwayКнижки Ернеста Хемінгуея в Україні з початку 2017 року виходитимуть українською мовою. Hemingway Foreing Rights Trust, правовласник творів класика американської та світової літератури, після майже року переговорів, надав право публікувати твори відомого письменника «Видавництву Старого Лева». Воно видаватиме твори Хемінгуея у перекладах провідних сучасних українських перекладачів.

Востаннє повне видання творів Ернеста Хемінгуея вийшло українською мовою у 1979—1981 роках. Це був чотиритомник від видавництва художньої літератури «Дніпро». Пізніше, у 1985 році, у видавництві «Вища школа» були опубліковані романи «Фієста» та «По кому подзвін». Від 1991 року з дотриманням вимог авторського права та українською мовою не вийшло жодної книжки творів Нобелівського лауреата.

Відтоді твори Хемінгуея в Україні незаконно оприлюднювалися у вільному доступі у вигляді оцифрованих версій видань радянських часів. Через це правовласнику було важко серйозно сприймати українське середовища як таке, де поважають авторське право.

Hemingway

Книги автора «Старий і море» та «Фієсти» офіційно видадуть українською

Але так тривало до моменту досягнення домовленості між правовласником та українським видавництвом. Наразі забезпечення правового поля є однією з умов видання творів Ернеста Хемінгуея українською мовою, і видавництво буде її виконувати.

Нагадаємо, найпопулярніші твори Ернеста Хемінгуея – «Старий і море», «І сонце сходить» («Фієста»), «По кому подзвін», «Прощай, зброє!», «Свято, яке завжди з тобою» тощо. Його книжки в свій час ставали «подіями» для світової культури.  

Ернест Хемінгуей обожнював писати книги, полювання, мохіто та дайкірі, пригоди, своїх котів та жінок, любив спорт: займався футболом і боксом. Його твори повні автобіографічним матеріалом, сюжетами про війну та любов. «Писати насправді дуже просто, – казав він. – Ти сідаєш перед друкарською машинкою і починаєш спливати кров’ю».

Письменник народився 21 липня 1899 року в містечку Оук-Парк в американському штаті Іллінойс. Почав писати ще підлітком. Після закінчення школи він став працювати репортером в газеті Канзас-Сіті. Згодом брав участь у Першій Світовій війні, був поранений. Працював журналістом у різних газетах.

Військова тематика була однією з найулюбленіших у творчості Хемінгуея. Він багато мандрував, зокрема Африкою, якийсь час жив у Франції, Іспанії, Кубі. Отримав Пулітцерівську премію за повість «Старий і море» («The Old Man and The Sea», 1952). У 1954 році йому надали Нобелівську премію з літератури.

Тінкор

nature

Земляни втратили 58% тваринного біорізноманіття світу за минулі 50 років. За висновками спеціалістів, наразі жителям Землі потрібно 1,6 планет, щоб задовольнити потреби. Але «додаткових» планет для цього в землян немає. Про це повідомили упорядники звіту «Жива Планета 2016: ризики та гнучкість у нову еру», 11 випуску головної дворічної публікації WWF.

Цей звіт є одним з найбільш цитованих у світі джерел про стан планети. Він вимірює «здоров’я» Землі за 2 основними показниками: індексом живої планети і екологічного сліду. Його упорядники відстежують понад 14 тис. популяцій хребетних тварин, що належать до більш ніж 3,7 тис. видів. Індекс живої планети відображає динаміку чисельності популяцій протягом 42 років – із 1970 по 2012 роки. Дані за наступні роки ще не оброблені.

nature

Загрози видам, зазначеним у звіті, пов’язані з людською активністю. Її наслідки, за спостереженнями вчених – утрата місць існування, надмірна експлуатація дикої природи та ніші. У зв’язку з цим учені світу вже використовують термін «антропоцен» для визначення нової епохи та пропонують ввести його до складу загальноприйнятої геохронології.

Відомі вчені світу вважають, що планета вступає у повністю невідому стадію своєї історії. І в ній людство є основним фактором змін на Землі. Але, зважаючи на споживацький характер людської діяльності, вони не виключають 6 хвилі масового вимирання.

«Зараз ми спостерігаємо, як дика природа зникає з нечуваною швидкістю, і це тільки впродовж життя одного покоління», – сказав Марко Ламбертіні, Генеральний директор WWF International. – Це стосується не тільки видів тварин, яких ми всі любимо. Біорізноманіття формує основу здорових лісів, річок та океанів. Будуть знищені ці види – екосистеми почнуть руйнуватися, а з ними зникатиме чисте повітря та вода, їжа та сприятливі кліматичними умовами, які ці природні системи створюють для нас. На щастя, у нас є інструменти для вирішення цієї проблеми. Людство має почати застосовувати їх вже зараз, якщо ми дійсно хочемо зберегти живу планету, щоб вижити та процвітати».

Зменшення біорізноманіття внаслідок діяльності людей та руйнація екосистем, за висновками вчених з усього світу – процеси, що тривають та посилюються з ростом споживацького ставлення землян до всього, що може дати планета. Зміна споживацької психології на психологію збереження та підтримки може привести до певного відновлення екосистем на планеті. Але в нинішню епоху антропоцену це залежить від рішень людей та їхньої діяльності: чи обиратимуть вони руйнувати та користатися, чи будуть саджати, створювати, зберігати та відновлювати.

Тінкор

Фото: insta yohomeau

Global Illustration Award 2016

Цього року на Франкфуртському книжковому ярмарку, що проходить у Німеччині з 19 по 23 жовтня, Україну відзначили в Global Illustration Award – кращі ілюстації та обкладинки, Stiftung Buchkunst – зібрання найкрасивіших книг з усього світу, та в каталозі The White Ravens.

У винятковій за своєю вагомістю та масштабом премії Global Illustration Award 2016 українська книга отримала перемогу вперше. Ця перша перемога дісталася Творчій майстерні «Аґрафка»: львівським художникам Романі Романишин та Андрію Лесіву. Вони отримали цю відзнаку за створену ними обкладинку до книжки «Джордж і таємний ключ до Всесвіту» Люсі та Стівена Гокінґів.

Щоб здобути цю нагороду, конкурували 50 країн світу: було подано понад 10 тис. робіт. Проте перемогла книга з твором від львів’ян, потрапивши в топ-20 категорії «Обкладинка».

Global Illustration Award 2016

«Ця премія – ілюстрація того, якими талантами сповнений весь світ, – сказав на нагородженні Global Illustration Award 2016 Юрґен Боос, директор Франкфуртського книжкового ярмарку. –  Ще на початку переговорів про її заснування я вірив, що розголос і масштаб будуть саме такі  – і вибірка з 10 тис. робіт – свідчення цьому».

Каталог найкращих дитячих та підліткових видань з усього світу The White Ravens 2016 – «Білі круки» – від Мюнхенської бібліотеки для дітей та юнацтва цьогоріч поповнився двома українськими книгами.

«Хто росте у парку» Катерини Міхаліциної – видання, яке проілюструвала Оксана Була, – стало книжкою року. Представники рейтингу назвали її чудовою маленькою історією про відкриття себе для себе. Вони сказали, що ця книжка – «винятковий визначник рослин для маленьких читачів, із яким точно не занудьгуєш». За їх словами, книжку без сумніву потрібно покласти в рюкзачок перед наступною екскурсією в парк чи за місто.

Global Illustration Award 2016

Другим виданням, яке цього року отримало цю відзнаку, є українська книжка «Вітер з-під сонця» Оксани Лущевської від видавництва «Фонтан казок».

Українські книжки також поповнили Stiftung Buchkunst – колекцію найкрасивіших книжок світу 2016 на Франкфуртському книжковому ярмарку.

Три з шести українських книжок, що потрапили до колекції, були створені Творчою майстернею «Аґрафка» та побачили світ у «Видавництві Старого Лева»: «Війна, що змінила Рондо», «Шептицький від А до Я» авторства Галини Терещук та Оксани Думанської, «Чоловіки, жінки і діти» Юлії Мусаковської. Також до колекції увійшло видання The Ukrainian Academy of Art від видавництва «Родовід», «Кайдашева сім’я» Івана Нечуя-Лецького в оформленні Лєри Схємки – від видавництва «Основи» та «Ташенька і кактус» Слави Шульц від видавництва «Астра».

Нагадаємо, торік премію Global Illustration Award 2016, після трирічних переговорів, заснували International Information Content Industry Association (ICIA) спільно з Франкфуртським книжковим ярмарком.

Тінкор

Фото: ВСЛ

openpolicy

1008 абітурієнтів з Криму та Донбасу вступили до українських ВНЗ 2016 року за спрощеною системою, яку впровадили 12 освітніх центрів «Крим-Україна» та 28 освітніх центрів «Донбас-Україна».

Із них 153 людини – вступники з Криму, решта – з Донбасу. Такі дані Міністерства освіти оприлюднили учасники прес-конференції «Можливості для здобуття якісної освіти для дітей та молоді з Криму і Донбасу», яка відбулася в Києві, в агенції «Укрінформ» 27 вересня.

«У ході нинішньої вступної кампанії вперше за два роки вдалося переламати ситуацію й збільшити кількість абітурієнтів із окупованого Криму й тимчасово непідконтрольних Україні районів Донецької та Луганської областей», – зазначив Олег Шаров, директор Департаменту вищої освіти МОН.

openpolicy

Ірина Жданова – генеральний директор ГО «Фонд «Відкрита політика»

Донесення інформації до школярів Криму і Донбасу щодо можливості отримання української освіти стало одним із найголовніших завдань у період вступної кампанії, – повідомили на прес-конференції. За участі Міністерства освіти та науки була створена гаряча лінія для школярів з Донбасу і Криму. У період вступної кампанії, з 1 липня до 18 серпня, на неї звернулося понад 3000 осіб. 8,8% від загальної кількості людей, що телефонували на гарячу лінію, були школярі з Криму і Донбасу.

Спеціалістами також були розроблені покрокові інструкції: «Як отримати український документ про загальну середню освіту» та «Як отримати дублікат документів про закінчення навчального закладу», а також дорожні карти: «Дорожня карта, як здобути українську освіту школярам з Донбасу» та «Дорожня карта, як здобути українську освіту для школярів з Криму».

sharov

Олег Шаров – директор Департаменту вищої освіти МОН

Крім того, Фонд «Відкрита політика» спільно з порталом «Педагогічна преса» запустив он-лайн уроки з української мови та літератури та оприлюднив тренувальні тестові завдання для підготовки до ДПА з історії України XX-XXI ст. Також у фонді підготували й  запустили серію розвиваючих відео і аудіо роликів. Протягом вступної кампанії відеоуроки переглянуло понад 13 тис. людей, відеоролики на каналі YouTube –  більше ніж 5790 разів. Співробітники фонду нагадали також, що діти з Донбасу й Криму також можуть отримати українську освіту за екстернатною формою навчання. Міністерство освіти й науки повідомило, що планує удосконалити нормативно-правову базу та завчасно розпочати наступну інформаційну кампанію для дітей Криму і Донбасу.

openpolicy

Георгій Тука – заступник Міністра України з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб

Фонд створив інтернет-платформу «Доступна освіта», на якій розміщуватимуть он-лайн уроки з української мови та історії України. Там буде й доступ до покрокових інструкцій щодо вступу. Гаряча лінія також продовжує працювати: 0 800 504 425 – безкоштовно; +380689512513 (Viber); +380505505411 (Viber). Консультативні телефонні лінії працюють у робочі дні з 9:00 до 18:00.

Тінкор

Фото: openpolicy

Експозиція до 150-річчя від дня народження М.С. Грушевського || Чекін Київський міський будинок учителя

Сьогодні, 29 вересня, у Київському міському будинку вчителя по вул. Володимирській, 57, відкрилася документальна виставка «Ім’я, якого Україні не забути!» – про життя, наукову, громадську й політичну діяльність М. С. Грушевського.

Понад 250 документів з архівосховищ 10-ти державних архівів України – ось скільки цікавого матеріалу ти зможеш осягнути, якщо хочеш підготувати реферат або наукову статтю в школу, або дізнатися про роботи Грушевського для себе.

CDIAKUA

В основі експозиції – документи родинного фонду Грушевських, що зберігаються в Центральному державному історичному архіві України. Вони висвітлюють історію роду Грушевських від першої половини ХІХ ст. Також вони дають змогу прослідкувати період формування М. С. Грушевського як особистості й науковця. Документи засвідчують його енциклопедизм та особисту роль у політичних процесах 1917–1920 рр.

CDIAKUA

Експонати стануть у нагоді тим, кому цікаво визначити та усвідомити значення постаті М. С. Грушевського для відродження української державності в 1990-х рр. Виставка також презентує біографічні документи М. С. Грушевського, листування з дописувачами, наукові праці, окремі програми, статути та звіти наукових і громадсько-політичних організацій, автором яких він був або долучився до їх створення, документи слідчих органів влади Російської імперії та Радянського Союзу, які переслідували професора Грушевського за його активну політичну позицію, відстоювання української самобутності, документи сучасної доби, що розкривають значення постаті Грушевського у формуванні незалежної України.

Експозиція збагачена фотодокументами та особистими речами з Історико-меморіального музею М. С. Грушевського.

Тінкор

Фото: CDIAKUA

train

Вони чіпляються до вагонів трамваїв, метро та поїздів на залізниці, бо хтось один зробив, і тому стає треба всій компанії. Проїхати, причепившись позаду вагону – це типу круто. Ось, ПАТ «Укрзалізниця» вже порахувала: 17 травмувань дітей до 16 років, із них 9 випадків загибелі – протягом 7 місяців 2016 року. Круто це, чи ні, вирішуй сам.

Загравати таким чином із життям не варто, бо його можна легко втратити. Крім того, якось тупо грати в такі ігри, коли сотні тисяч інших дітей та підлітків по всьому світу борються за життя, бо знаходяться в хворобах чи війнах. Життя дане, щоб ним жити, а не загравати зі смертю.

ukrainefrominside

Фото: ukrainefrominside.WP

Тому тобі треба знати, що є певні правила поведінки для тих, хто знаходиться поблизу залізничних об’єктів. І якщо раптом ти там опинився, то маєш знати деякі речі. Можливо, це вбереже твоє життя чи життя твоїх друзів. Понад 326 тис. українських школярів та студентів наприкінці літа вже отримали цю інформацію від фахівців із охорони праці залізниць. Молоді люди почули 5700 тематичних лекцій із демонстрацією відеофільмів, отримали близько 38 тис. ілюстрованих пам’яток та закладок із правилами безпеки.

Якщо ти ще не бачив цих лекцій, то маєш дізнатися корисну тобі інформацію сам.

Перетинати колії залізниці будь-де – у великому місті чи в маленькому населеному пункті – можна лише в належних місцях, де колії переходять усі люди. Підлітки нерідко прогулюються по коліях, аби продемонструвати відвагу та зробити ефектне фото на тлі рухомого складу, що наближається. Проте ходити по коліях просто так не можна, бо потяг несеться дуже швидко, а його водій може тебе внизу, на землі, взагалі не побачити. Зупинити потяг моментально він теж не зможе: тут діють закони фізики, і не все залежить лише від людини, яка керує поїздом.

Тому, щоб перейти колії, потрібно знайти належне, обладнане місце. Якщо є світлофор, то треба переходити «залізку», керуючись тим кольором, який світиться. І ніколи не йти за закритий шлагбаум: це означає, що потяг несеться десь дуже близько.

Також у місцях, де пішоходи перетинають залізничні колії, потрібно звертати увагу на стенди з інформацією попереджувального характеру, та дослухатися всього, що говорять через гучномовний зв’язок вокзалів. Диктори завжди попереджують про рух маневрового складу.

Пролазити під вагонами або підніматися на них суворо заборонено через сильну небезпеку ураження електричним струмом високої напруги (27 000V). На електрифікованих лініях забороняється підніматися на опори, а також торкатися до металевих проводів заземлення, які йдуть від опори до рейки; наближатися до електропроводу, що лежить на землі, ближче ніж на 10 метрів. Не дозволяється підходити ближче, ніж на півметра до краю платформи після оголошення про прибуття поїзда до його повної зупинки.

Небезпеку на коліях також можуть створити гаджети. Щоб не втрапити в халепу, потрібно вимикати музичний плеєр та припиняти говорити по мобільному, коли мусиш переходити колії. Як не вимкнеш, то можеш вчасно не почути  заборонну звукову чи світлову сигналізацію, яка сигналізує про наближення потяга або про маневри.

Утім, на залізницях та будь-де, де є колії, безпека, як правило, залежить від поведінки дітей та батьків та їх власної відповідальності за себе.

Якщо ти бачиш дорослих, які неправильно поводяться на коліях, то маєш орієнтуватися не на їхній приклад, а на інформацію, яку пропонують тобі офіційні працівники вокзалів, інформаційні стенди та матеріали, які ти можеш знайти з цієї теми в Інтернеті.

За повідомленнями «Укрзалізниці», 30 серпня, на теплотрасі Хриплин – Івано- Франківськ на Львівщині виявили підлітка 14 років, ураженого електричним струмом. Хлопець отримав тяжкі опіки під час спроби зробити селфі. Потерпілого доставлено в Опіковий центр дитячої лікарні м. Івано-Франківськ.

Наступного дня, 31 серпня, сталася трагедія на залізничному мості через річку Мертвовод. Двоє хлопців 13 років переходили мостом біля станції Вознесенськ. Один з підлітків пішов пішохідною доріжкою, інший поліз оглядовою драбиною на міст, був уражений електричним струмом і впав на плити пішохідної доріжки. Медикам не вдалося врятувати його.

Тінкор

teen-thurs

# AP Photo/Elaine Thompson

У цьому навчальному році програми з історії України для старшокласників зміняться. Ці зміни будуть не тільки щодо змісту, а й методичні. Учні 10-11 класів тепер матимуть практичні заняття з історії, на яких застосують тематичне оцінювання.

Окремою темою викладатимуть «Українську революцію 1917-1921 років». «Період масових репресій та великого терору в Україні» учні вивчатимуть під назвою «Встановлення й утвердження радянського тоталітарного режиму (1921-1939 рр.)». Виокремлені теми «Бій під Крутами», «Етапи трудової та політичної еміграції», «Війни радянської Росії з Українською Народною Республікою», «Радянська окупація України», «Адміністративно-територіальні зміни українських земель протягом ХХ століття», «Акт відновлення Української держави», «Внесок українського народу у перемогу над нацизмом у Другій світовій війні», «Українці у військових формуваннях держав Об’єднаних Націй» тощо. Також до програми включать теми про персоналії, які сприяли розбудові України.

teen-thurs

Учні також зможуть докладно осмислити проблематику депортації, адже до нової програми це увійшло: про депортацію з Криму кримських татар та інших народів і про масові депортації етнічних українців з Польщі в 1944-1946 роках, про українську Гельсінську групу будуть учити по окремих темах.

Зміни до програми минулого року ініціював Український інститут національної пам’яті. У Міносвіти була створена робоча група з удосконалення та розвантаження програм. Після обговорення проект було затверджено відповідним наказом міністра, – повідомляє УНІАН.

teens-reading

Бібліотеки в різних населених пунктах України цього літа поповнюватимуться новими книжками. Це відбудеться завдяки тому, що деякі українські видавництва отримають державне фінансування на видання певних книжок у рамках програми «Українська книга-2016». У державному бюджеті на неї виділено 42 млн. грн., щоб видати 240 книжок і поповнити ними бібліотечні фонди.

На участь у програмі подалися 134 видавництва з 1447 видавничими пропозиціями – назвами книжок, які вони хотіли б надрукувати за бюджетні кошти. Друк усіх цих пропозицій коштував би державі 333 млн 644 тис. грн., а це набагато більше, ніж заплановано в держбюджеті. Тому список пропозицій від видавництв переглянули експерти й обрали ті назви, які мають бути видані на замовлення Держкомтелерадіо та профінансовані з державного «гаманця».

Перше видання за програмою «Українська книга-2016» надрукувало видавництво «Фоліо». Це – «Війни художників» Станіслава Стеценка. 1 серпня цю книжку направили до бібліотек країни. Загалом це видавництво вже уклало 27 договорів із Держтелерадіо щодо книговидання за державний кошт у рамках програми.

TEENREADING

Цього року держава видасть книги для дітей та підлітків і направить їх в українські бібліотеки

Директор видавництва «Фоліо» Олександр Красовицький розповів, що взагалі його компанія подала до програми декілька сотень книжкових назв, серед яких експерти наразі обрали для випуску саме книжку Станіслава Стеценка.

«Кожне видавництво вносить свої пропозиції. На книги, на які цьому видавництву належать виняткові права. Ці сотні книг належать приблизно 80 чи 90 видавництвам. І їм вони замовлені. Просто ми – найоперативніші, і першими виконуємо кожного року замовлення. Ось і вийшла перша книга за програмою в нас. А деякі будуть тільки до зими видавати. Причому, книга вийшла без передоплати», – сказав директор «Фоліо».

Книга видана невеликим тиражем – 1 тис. екземплярів. За словами пана Красовицького, цей тираж буде розподілений по областях, і до яких саме бібліотек спрямують книги, вирішуватимуть вже обласні функціонери.

Презентація нової книги відомого сучасного письменника, якого ЗМІ охрестили  «дідусем українського трилера», відбулася навесні в Києві під час «Книжкового арсеналу». Роман «Війни художників» заснований на реальних фактах біографії розвідника-нелегала й митця Миколи Глущенка – він послужив прототипом книжкового героя Миколи Гущенка. У романі відображені події 1940 року. Серед дійових осіб – реальні історичні персонажі: Йосип Сталін, Адольф Гітлер, Вінстон Черчилль, їхнє найближче оточення, художники і літератори, які жили і творили в той час у передвоєнному Радянському Союзі й нацистській Німеччині, а також – вигадані герої.

«Це – дуже якісна масова історична література, до того ж – це біографія українського великого художника», – зазначив директор видавництва, відмітивши, що вже друкує за програмою ще 20 назв.

За його даними, у видавництві в рамках програми вийдуть книжки нобелівських лауреатів – Кавабати Ясунарі, Кэндзабуро Оэ, Сола Беллоу, Борута Пахора, «Історія європейської цивілізації» за редакцією Умберто Еко тощо.

За програмою «Українська книга-2016» до книгозбірень надійдуть і нові книжки для дітей. Видавництва запропонували 317 назв дитячих творів, які хотіли б видати за спільний кошт усіх українців. Видання всіх цих книжок для дітей вартувало б державі 68 млн 735 тис. грн. Але передбачена програмою сума є значно меншою, і список дитячих видань, які все ж таки випустять у світ, експертами також було скорочено.

Тінкор

gardovij-ostriv-vid-zabudovy

У минулу неділю, 10 липня, українські громадські діячі, музиканти та спортсмени зібралися в місті Южноукраїнську, щоб заявити про необхідність збереження залишків Гардового острову на Південному Бузі. Українці закликали зберегти унікальний Бузький Гард від остаточного знищення працівниками та менеджерами гідроелектростанції та управлінцями компанії-замовника будівництва.

Бугогардівська паланка XVIII століття – поселення козаків із Війська Запорізького. ЇЇ центром було урочище Гард на Бузі. Під час розкопок на Гардовому острові вчені знайшли залишки стаціонарної будівлі турлучного типу та ряд інших артефактів, що дозволяє історикам досліджувати історію гарду.

gardovij-ostriv

Також учені свідчать про те, що повз Південний Буг через Гард пролягали кордони земель запорозьких, а в Гарді знаходився умовний прикордонний камінь. Дослідники вважають, що в Гарді в часи Війська Запорізького перебувало від 200 до 500 різних людей, переважно, запорізьких козаків, які захищали південно-західні кордони Правобережної України.

Зараз це місце є складовою туристичних маршрутів, розроблених адміністрацією національного природного парку «Бузький Гард». Парк величезний – площею 6138,13 га. Він розташований у п’яти районах Миколаївської області. Працівники парку пропонують туристам знайомство з наймальовничішою ділянкою Південного Бугу – Мигійським каньйоном, також туристи мають змогу побувати біля Гардового острову. Туристи можуть сплавлюватися відбувається на надувних плотах-рафтах, катамаранах, каяках чи байдарках у акваторії Південного Бугу, що є в межах цього парку.

gardovij-ostriv

Природозахисники повідомили, що цьому природному та історичному об’єкту – порогам та острову Гардовий на Південному Бузі – загрожує остаточне знищення. Рівень Олександрівського водосховища на Південному Бузі планують підняти ще вище, аніж зараз, і це призведе до остаточного затоплення історичної території.

Наразі Гардовий поріг значною мірою затоплено внаслідок підняття рівня Олександрівського водосховища до позначки 16 м. У планах – ще одне підвищення рівня водосховища до позначки 20,7 м. Це призведе до остаточного затоплення острова Гардовий та прилеглих порогів.

Рішення про чергове підвищення рівня води у водосховищі природозахисники та громадські діячі вважають протизаконним, і виступають за збереження цієї частини історичних порогів.

gardovij-ostriv

Ірина Головко, еколог, зазначила, що цю трагедію – втрату заповідного острова – може уряд, якщо «зупинить плани енергетичної компанії щодо добудови третього гідроагрегату на Ташлицькій ГАЕС. За її словами, одне з найбільших природних чудес України потребує порятунку.

Разом з історично пам’яткою та чудовим місцем для рафтингу тут зникнуть популяції вже зникаючих видів: смілки бузької, вишні клокової, гвоздики бузької, марени дніпровської, полоза лісового тощо.

«Опір громадськості затопленню каньйонів Південного Бугу триває 25 років. Ухвалення рішення про підняття рівня Олександрівського водосховища було помилкою. Адже тут ми маємо багато об’єктів історичного, культурного та природного значення», – сказав Владислав Артамонов, директор національного парку «Бузький Гард».

У неділю на залишках острова активісти розмістили вoсьмиметровий банер «Збережемо Гард – Збережемо Україну». Тарас Компаніченко з «Хорією козацькою» виконав старовинні козацькі пісні.

Тінкор

Фото: НЕЦУ, надані WWF

n_chaplina_tolko_segodnja_i_ezhednevno_det_lit_1990

n_chaplina_tolko_segodnja_i_ezhednevno_det_lit_1990Школьники 90-х были не сильно разбалованы новой литературой. Книжка Наталии Чаплиной «Только сегодня… и ежедневно : драматические сцены из школьной жизни с вопросами к зрителям и монологами автора» вышла в последний год существования Советского Союза.

В этот год еще невозможно было себе представить, что уже через несколько месяцев дети Украины, России, Узбекистана, Грузии, Белоруссии, Литвы, Латвии, Армении и других известных нам сейчас государств снимут пионерские галстуки и больше не пойдут в них в школы! Это было невозможно вообразить, потому что без пионерского галстука приходить в школу было нельзя, не пустили бы, а еще устроили бы травлю.

В год выхода этой книги то, что никто больше не будет прославлять Ленина на уроках, казалось совершеннейшей фантазией. Без Ленина? Как же так?  Разве такое вообще возможно?

Представить, что буквально через два года забудутся колючие коричневые платья и черные фартуки, а им на смену придут разноцветные польские велосипедки и другая импортная одежда, которой советские дети практически никогда не видели, тоже было невозможно. Как и то, что вместо коллекционирования почтовых марок все повально начнут собирать вкладыши от жвачек «Турбо» и «Дональд», обертки от иностранных конфет, которые, вполне возможно, были съедены каким-то польским или румынским ребенком еще там, заграницей, а к нам приехали случайно, в виде закладки в книжке…  Такие фантики считались самыми крутыми в «коллекции».

Кто мог себе вообразить, что предметом мечтаний для украинских, российских или белорусских школьников станут пустые банки из-под импортного пива, которые тоже привозили сюда чьи-то родители-«челночники», торговавшие на базарах закупленным в Польше «импортом»? Коллекция таких  банок – это было что-то поистине нереальное, космическое! В сто раз круче, чем теперь «айфон», потому что «айфон» купить, все-таки, можно, а такие банки было нельзя.

Но книга Чаплиной вышла за год до всего этого. Школа пока еще была советской, и пока еще казалось, что так будет всегда, что даже в 2015 году дети будут ходить на учебу в пионерских галстуках, считать Ленина своим дедушкой, мыслить «как все», восхищаться властями и чиновниками, считать их во всем правыми и честными, презирать двоечников и троечников, не знать слова «бизнес», а за матерные слова рисковать вылететь из школы навсегда или попасть на учет в детскую комнату милиции.

И вряд ли тогда кто-нибудь мог бы представить, что имя автора книги, Натальи Сергеевны Чаплиной, опубликовавшей свою повесть в Ленинградском отделении «Детской литературы», полностью совпадет с именем, отчеством и фамилией известной ленинградской журналистки, редактора известной в Ленинграде детской газеты «Ленинские искры», подруги Людмилы Нарусовой, жены бывшего мэра Санкт-Петербурга Анатолия Собчака и мамы известной телеведущей Ксении Собчак. Журналист в начале 90-х возглавила «оппозиционное» общественно-политическое издание в Санкт-Петербурге и стала женой Виктора Черкесова, который с 1975 года работал в управлении КГБ по Ленинграду и Ленинградской области, а в 90-х был экс-начальником управления ФСБ по Петербургу и Ленинградской области.

Позже Виктор Черкесов был назначен сначала первым замдиректора ФСБ, потом – полномочным представителем президента в Северо-Западном федеральном округе, и карьера его жены Натальи Чаплиной стала развиваться стремительно: она стала руководителем информационного агентства «Росбалт» и чуть было не стала сенатором Совета Федерации от Псковской области.

Ее муж и по сей день – один из приближенных к Владимиру Путину лиц, практически друг: общая история, совместная работа в КГБ/ФСБ их очень объединяет.

***

«Только сегодня и ежедневно» появилась за год до того, как в Восточной Европе и части Азии жизнь изменилась очень и очень сильно. Но когда читаешь книжку, видишь, что уже и тогда не все дети были одинаковы, что некоторые отличались, и их за это дразнили и унижали. Главный герой книги – парень, «новенький» в школе, который раньше обучался по экспериментальной системе, а потом перешел в обычный класс. Дети, которых годами учили по обычным советским методикам, не приняли его и стали преследовать и «ставить на место» – только за то, что он мыслил более свободно, умел больше, а главное – стремился развиваться и быть лучше.

Книжка – не совсем для школьников. Она одновременно и для взрослых. И еще – для тех старшеклассников, которые хотят стать педагогами. Потому что в этой повести – не только история мальчишки из экспериментальной школы, но и довольно серьезный разговор о том, как реформировать систему образования – так, чтобы обучение в школе давало действительно хорошие результаты для детей. Этот серьезный разговор, если что, можно пролистать, но на самом деле из него можно узнать многое, о чем обычно не задумываешься. Например, то, что современные принципы обучения не взялись «ниоткуда», а основываются на исследованиях  и опыте педагогов прошлого – Яна Амоса Коменского, Константина Ушинского, Иоганна Песталоцци, Василия Сухомлинского, Станислава Шацкого, Антона Макаренко… Оказывается, у каждого из них есть труды, книги, в которых они высказывают много потрясающе интересных идей о том, как можно эффективно и с пользой обучать детей.

Когда читаешь эти труды, вдруг понимаешь, что педагогика – это не что-то оторванное от обычной жизни, а – практически такое же «фан-движение», как, например, тусовка прогрессив-трансеров в ночных клубах. Неимоверно, но это так: многие люди увлекаются педагогикой не менее сильно, чем другие – клубной музыкой. И знают очень много о том, как эффективно и легко обучать школьников. Фанатеть не обязательно, но почитать об этом – очень интересно!

В книжке есть еще кое-что очень интересное: рассказ о Викторе Шаталове, знаменитом украинском педагоге, который создал уникальную экспериментальную школу. Да, ты верно догадался: именно в такой школе и учился главный герой!

Виктор Шаталов – учитель из Донецка, заслуженный учитель Украинской ССР, почётный доктор академии педагогических наук Украины. Много лет работал в обычной донецкой школе, которую сделал необычной и прославил на весь Советский Союз, а потом – во всех странах постсоветского пространства.

Шаталов придумал уникальную систему опорных конспектов, которая помогала ему троечников очень быстро превращать в отличников, потому что детям становилось учиться проще и интереснее. Об этом книжка, почитай.

Тинкорр

hipster-artist1

Когда за тебя мыслит кто-то другой, жить становится легче. Гораздо легче. Но это не «за просто так»: тем, кто думает за тебя, ты будешь что-то должен. Может быть, они захотят, чтобы ты был управляемым и послушным. Делал только то, чего они от тебя хотят, и не делал ничего другого…

Когда за тебя мыслят продавцы товаров и услуг, тебе становится легче жить. Ведь тебе показывают и наглядно рассказывают, каким ты должен быть, как ты должен выглядеть, как тебе следует мыслить и как – нет, о чем тебе нужно думать, о чем тебе задумываться не надо… Тебе все разжевывают и предлагают «примерить» готовый образ, который якобы принесет тебе успех в обществе и процветание во все времена.

В 60-х парням сказали: отрастите длинные волосы, научитесь бренчать на гитарах, носите только клешеные джинсы, курите, проповедуйте добро и любовь, не противьтесь никакому злу, разрешайте себе секс с кем хотите и где хотите. Вы будете называться хиппи. И когда вы назоветесь хиппи, вы измените мир к лучшему.

С тех пор продавцы распродали множество гитар и билетов на музыкальные концерты. Производители одежды сделали продажи тысяч пар рыжих ботинок, джинсовых курток, клешеных джинсов и деревянных украшений. Неплохо «поднялись» продавцы сигарет и марихуаны. «Свободная любовь» породила множество детей из неполных семей или рожденных вне брака – на «дешевые» должности пришли тысячи и тысячи, не получившие хорошего воспитания и образования, вынужденные искать работу за гроши.

hippi

Хиппи были очень популярной субкультурой и на Западе, и в СССР

В 70-х парням сказали: длинные волосы не срезайте, носите кожаные куртки, черную одежду, делайте себе пирсинг и татуировки, не любите работу. У вас будет агрессивный и не очень опрятный вид. Вы будете выглядеть так, будто что-то значите и чем-то управляете. Вы будете носителями протестных настроений, научитесь выступать против традиционного уклада жизни в любой стране, против власти, даже против себя самих. Вы будете протестовать против обучения, презирать науку, поэтому у вас будет плохое образование, низкая квалификация и небольшие заработки. Презрение к традиционным ценностям приведет вас к отрицанию брака и семьи, ваши дети будут рождаться «безотцовщиной». Вы будете называться рокерами, готами, панками, металлистами.

С тех пор гитары и другие музыкальные инструменты продолжали продаваться в огромном количестве. Появилось множество черной одежды и даже специализированные панк- и рок-магазины, в которых ее продавали. Открылось немало салонов, делающих пирсинг и татуировки. У продавцов сигарет и марихуаны по-прежнему все шло неплохо. Детей из неполных, плохо образованных семей становилось все больше, они, как и раньше, пополняли армию малооплачиваемых работников.

subkultura

Даже сейчас некоторые все еще причисляют себя к субкультуре панков. Фото: http://io.ua/8085707p

В середине 70-х – начале 80-х парням сказали: носите широкие штаны, бейсболки, кроссовки и огромные футболки. Демонстрируйте агрессивность, уважайте свое происхождение, не забывайте, что вы пришли в жизнь из бедных районов. Танцуйте, устраивайте вечеринки и снова танцуйте. Рисуйте на стенах и заборах городов. Таким образом вы скажете миру то, что о нем думаете, и будет вам счастье. А может быть, и миру – тоже. Вы будете называться хип-хоперами, брейкдансерами, битбоксерами, эмси, диджеями. А если вы будете чувственными, ранимыми и депрессивными, станете носить узкую одежду и длинные челки, густо красить черным глаза и ногти, вас назовут эмо.

hiphop

Хип-хоп остается очень популярным и в наши дни

С тех пор возникла целая музыкальная индустрия хип-хопа – мода, музыка, концерты, медиа, танцевальные школы, магазины одежды… Для эмо продажи тоже не отстают: узкие джинсы и футболки, цветные кеды и сумки, ободки, гетры, очки, косметика для волос, аксессуары…

В 90-х парням сказали: носите широкие комбинезоны или яркие штаны, аксессуары-светоотражатели, красьте волосы в разные цвета, делайте пирсинг, употребляйте наркотики. Будьте чувствительными и энергичными. Развлекайтесь, устраивайте вечеринки. Сложно сказать, спасете ли вы мир, но вы будете называться рейверами.

С тех пор в магазинах продается огромное количество одежды «кислотных» цветов, аксессуаров, косметики для волос. У продавцов наркотиков и устроителей вечеринок и дискотек дела идут по-прежнему неплохо. Концерты, музыкальные альбомы, телепередачи в тему тоже пользуются спросом у представителей субкультуры, так что некоторые на этом зарабатывали вполне неплохо.

rave

Рейверы — одна из самых ярких субкультур. В прямом смысле слова

Каждому новому десятилетию «везло»: в том, что прошлые субкультуры никуда не исчезали, когда возникали новые. А значит, продавцам не надо было отказываться от привычных продаж уже «проверенных» товаров и услуг: места на рынках хватало всем, лишь бы покупатели не разочаровывались в своих увлечениях.

Например, в 60-е были не только хиппи – еще оставалось множество тедди-бойз и тедди-герлз, поклонников Элвиса Пресли. В 70-х зародились почти все субкультуры, которые каждый из вас знает сейчас на память: рокеры, панки, хип-хоперы… В 80-х активно развивался всевозможный постпанк – готы, эмо и прочие. В 90-х «субкультурный» список пополнили рейверы, «вписавшись» в общую мировую неформальную тусовку. Субкультуры появляются, но никуда не исчезают – лишь в некоторых случаях несколько трансформируются. Соответственно, продавцы товаров и услуг, популярных среди представителей субкультур, тоже чувствуют себя превосходно. Субкультура всегда начинается как что-то «свободное», как якобы противоположность массовой культуре, и всегда заканчивается магазином.

В «нулевых» эти тенденции «сохранения» субкультур стали ясны как никогда. У неформалов поэтому появилась возможность выбирать, кем быть – будто по каталогу. Хочешь – будь хип-хопером, хочешь – рейвером, хочешь – готом. Никто не запрещает.

Hipster-new1

Хипстеры обожают проводить свое время в занятиях творчеством. Фото: we-are-ad.com

Об этой вседозволенности социологи теперь говорят как о тенденции. Первые поколения «нулевых» — это «подростки-все-можно». Эпоха постмодерна стала позволять молодым людям самостоятельно выбирать что угодно из уже придуманного и опробованного раньше, в предыдущие десятилетия. Такой выбор был преподнесен детям «нулевых» как «процесс создания нового». Но вот ничего нового-то как раз они пока еще не создали. Пока только повторяют, цитируют то, что родилось до них.

Теперь любой парень может надеть кроссовки, как у хип-хопера, узкие черные брюки, как у эмо, дешевую парку, от какой в холодное время года раньше не отказывались ни хипари, ни рейверы – и с помощью этой плохонькой одежды ощутить себя частью Вселенной. Не обычной, скучной – реальной, а той, из каталога, в котором перечислены, кажется, все варианты, все образы и стили, «готовые рецепты» жизненного успеха в том или ином сообществе.

Таким парням сказали: будете называться хипстерами. Вам будет нравиться арт-хауз и олдскульное, а масс-культура будет, как бы, раздражать.

С тех пор мало кому до этого интересный арт-хауз пережил период расцвета, потому что хипстеры ринулись в кинотеатры под открытым небом или под обычным потолком. Парки, модные в 80-х, можно выудить из чемоданов, и оказаться «в теме». Владельцы кофеен и кофе-поинтов по всему миру зарабатывают все больше и больше, потому что у хипстеров принято любить кофе и бродить по городу со стаканчиком.

А попытки «творить», которые моментально вылились в обычнейшее цитирование хипстерами сотворенного до них, стали отличительной чертой многих, кто причислил себя к этой субкультуре. Творить, игнорируя знания и опыт прошлого, цитируя лишь то, что позволит выделиться из толпы, дало хипстерам какую-то призрачную надежду на светлое будущее. Только вряд ли им самим понятно, на каких основаниях зиждется эта надежда. Ведь крой парки со времен юности их мам и пап совершенно не изменился, а кофе в украинских кофейнях 20 лет назад был намного вкуснее.

Текст: Тинкорр

vlad_kolesnykov

Ажиотаж вокруг имени 17-летнего Влада Колесникова не утихает. Все спорят: Влад — фейк? Не фейк? Прав он? Неправ? Манипулирует или нет? Его история — это такая же выдумка, такая же ложь, как та, что так обильно льется с телеэкранов? Или Влад — настоящий герой, действительный? Читатели его странички на фейсбуке, которая в считанные дни стала гиперпопулярной, будут разбираться в этом еще долго, ведь сегодня личность и история Влада подтверждены только лишь его собственными словами. Однако ими уже всерьез интересуются известные правозащитники и журналисты.

Сейчас Влад, по его словам, уехал из подмосковного Подольска, где все вокруг него так быстро и активно закрутилось, в Жигулевск, откуда продолжает распространять информацию о своих взглядах на российский политический режим. Казалось бы, вместе с его заявлением об отъезде из Москвы, ставшей для парня опасной, должна была бы утихнуть и вся его громкая история. Но читатели странички Влада, наоборот, завелись не на шутку и не в силах контролировать свои эмоции: их очень возмутило, что дед мальчика, с которым он, по его рассказам, жил под Москвой, не поддержал его ни в политических взглядах, ни в трудной ситуации, сложившейся у Влада в училище, и отправил несговорчивого внука подальше от столицы. Читателей фейсбука этого парня интересовало не столько то, где в самом деле находится Влад, а их же собственные чувства, вызванные постами мальчика, то и дело подливающими масла в огонь и провоцирующими все больше и больше читательских эмоций.

Так Влад Колесников из Подмосковья стал, практически, такой же точно «костяшкой домино», как осенью 2013-го — украинский журналист Мустафа Найем, пригласивший через фейсбук вечером на Майдан коллег и знакомых на стихийный протест против неподписания бывшим президентом Украины соглашения об Ассоциации с ЕС. Это приглашение Мустафы, как известно, переросло в Евромайдан — беспрецедентную акцию протеста украинцев против действующего властного режима. Да, все помнят, что Евромайдан в Украине начался с приглашения Найемом киевлян выйти на Майдан, пообщаться, выпить чай-кофе.

vladkolesnykov

Влад никого на чай не звал — он попросту пришел неделю тому в подмосковное училище, где учится на повара-кондитера, с флагом Украины на лацкане. Его пост в фейсбуке, в котором он прояснил свою «мини-демонстрацию» и точку зрения насчет российско-украинских отношений, очень быстро облетел Интернет. Уже к вечеру о его акции в московском профтехучилище написали разные онлайн-СМИ, а страничка Влада в соцсети стала популярной.

Еще он рассказал в своих постах, что, как потенциальный призывник, уже был в военкомате, и высказал перед комиссией свои взгляды на войну в Украине. После этого у него начались проблемы в училище: парень говорит, что ему, хорошисту, занизили оценки и угрожали выгнать из учебного заведения вообще. Не успел он написать об этом в соцсети, так и произошло: по его словам, дед, узнав об активности внука, решил отправить парня к родителям в город Жигулевск, а в училище постановили исключить парня. Все развивалось как по сценарию: в тот же день мальчишке пришлось сесть в поезд и поехать из Москвы восвояси, оставив и учебу, и лучшего друга, с которым вместе он проводил свои акции. Перед отъездом Влад рассказал на своей странице, что одноклассники его ударили, даже разместил фото справки о побоях. Еще он сказал, что дед выругал его, и не только его, но и украинцев в придачу. Эту беседу мальчишке задокументировать не удалось, но ее пересказ в фейсбуке вызвал у читателей волну эмоций: посты Влада многих не оставляют равнодушными.

Однако в своем отечестве пророков обычно не бывает. Поэтому, само собой, больше понимания своим действиям и взглядам парни встретили в Украине. Украинцев, которые следят за новостями, беспокоят судьбы этих двух несовершеннолетних москвичей. Ведь как сложно выражать точку зрения, которая отличается от общепринятой! Тем более, в стране, где такое «самовыражение» обычно преследуется и наказывается. А что, если парней выгонят из училища? А что, если эти смельчаки, вывешивая флаг, свалятся с крыши? А что, если их арестуют – Нику ведь на днях уже пришла повестка из полиции и он, по его словам, уже успел даже принудительно пролечиться в психиатрическом отделении и даже оказаться на учете у правоохранительных органов?

vladkolesnykov

Так выглядят свежие посты Влада в фейсбук

Вообще-то, Влад с его другом Николаем Подгорным, о котором данных в Сети почти нет, в своем маленьком городке под Москвой «нарывались» на осуждение окружающих старательно. То они желтый флаг с синей надписью против войны на стене дома вывесят, то в магазине «с бывшим срочником-«ополченцем» поссорятся… Городу Подольску с ними было не соскучиться.

Иметь «свою» точку зрения в 17 лет – это нормально и круто. Только вот понимающая это Украина – далеко, а  в подмосковном городке мальчишки со своими проукраинскими взглядами – одиночки.  Как парни смогут защитить себя, если что?

Читателям понравилось, что 17-летний парень связно, точнее, очень профессионально формулирует свое отношение к сложным проблемам, из-за которых воюют две некогда близких страны. Украинцы пишут Владу слова благодарности, и это – очень искренне, ведь граждане Украины всегда ценят поддержку.

Мы записали интервью с Владом, пока он, по его данным, еще был в Подольске. «Тинкорр» расспросил Влада, как ему пришло в голову расхаживать по московским учреждениям с украинским флагом, и о том, откуда он, такой герой-романтик, вообще взялся. Первым делом Влад сообщил нам, что все его умозаключения субъективны и «построены на той информации, которую он смог достать в РФ». И все, что он делает – для него это просто выражение его мнений.

vladkolesnykov

Вчера вечером страница Влада в фейсбук, которая стала такой популярной благодаря его постам, была закрыта

Он рассказал нам, что переехал в Подольск чуть больше трех лет назад. А до этого успел пожить в разных местах России. Бывал в очень многих городах, в каждом жил от силы полгода-год. В одном из таких городков, вспоминает парень, лет девять назад его дед решил расширить свой бизнес, но это почему-то не понравилось мэру, и семье Влада пришлось спешно уехать. В конце концов, Влад с дедом поселились в подмосковном Подольске. Впрочем, о себе Влад рассказывает очень мало, даже полное название своего училища не смог уточнить. Но его размышления на политические темы — системны, настоящие, профессиональные политические лозунги, которые захватывают многих его читателей, делают образ Влада все более привлекательным и популярным.

Вообще, Влад очень похож на героев-романтиков из книжек: его речь – четкая, правильная, располагающая, увлекающая простотой и прямотой, взрослая, со складными формулировками, несмотря на непропорциональные им очень глупые грамматические ошибки. Да и личная история юного борца за правду – вполне романтическая, как и полагается героям легенд и приключенческих книг. Наверное, поэтому она так увлекает многих читателей его фейсбук-странички. Влад рассказал нам, что думает о политических и общественных реалиях, читайте в интервью.

– Влад, как ты думаешь, как люди приходят в политику? Ну вот сидит человек в Верховной Раде, Госдуме или Конгрессе. Какой путь он должен был пройти, чтобы туда попасть?

– В политику попасть можно очень разными путями. Все зависит от многих и многих факторов. Например, ситуация в стране: если у тебя в стране коррупция, идет война с соседним государством, уровень жизни падает, то волей-неволей захочешь узнать — «а почему так?». А это уже политика. Или вот при СССР: некий директор написал в партию мудрую мысль, его прорекламировали, и все — тоже политик.

vlad_kolesnykov

– Ну, сейчас, с развитием соцсетей это особенно! Пришел в техникум с флагом, пару раз сказал что-то на камеру – и вот, уже тоже рейтинг, тоже политика! Соцсети людям с политическими амбициями сейчас – очень на руку! Как думаешь?

– Да с этим согласен. Но честно скажу: никак не ожидал, что моя маленькая акция может стать настолько популярной! Мне просто надоело терпеть и бояться, и я хотел открыто выразить свои мысли, свои взгляды. Надоела вся эта атмосфера — как будто у человека мозг отказал. И так по всей стране. Даже у меня в семье. Возможно, мой шаг сможет сдвинуть тот самый «маленький камень», о котором я писал на facebook, и заденет камни покрупнее, и кто знает, возможно, хоть как-то повлияет на войну, ну или хотя бы на людей. Возможно, это слишком утопично, но хочу в это верить.

– Как ты считаешь, есть ли смысл попадать во власть?

– Да, смысл есть. Конечно не сразу, но при нужном усердии можно сделать попросту все. Яркий пример — Гитлер и оккупация Польши, или как РФ и оккупация Крыма.

– Это негативные примеры. А если человек хочет конструктива, есть ли ему смысл идти во власть, и что он может там сделать?

– Смотря в каком государстве. В Британии, США  да и теперь уже могу смело сказать и про Украину, что тоже – да. А вот в РФ — нет. Вас попросту не пропустят на высшие посты, а если вы как-то сумеете туда пробиться, вас попросту снимут сверху и, в лучшем случае, отправят мелким чиновником куда-нибудь в провинцию. Юридически у нас полномочия президента ограничены, а по сути — нет. Чем-то напоминает сталинскую эпоху. Вроде — Конституция, законы, можно сказать, свободы, а на практике?

– Ты бывал в Украине? Какие у тебя впечатления?

– Нет, не был. Но Ник был, да и я очень тесно общался со многими украинцами.

– Как ты себе представляешь Украину?

– Новую Украину я представляю как страну, которой тяжело, которая воюет, но воюет за правое дело. Мне представляется «феникс». Убили старого, и возрождается новый.  И новому очень сложно, ведь рядом большой медведь, который  пытается сломить ему крылья. Я думаю, что в вашей стране живут очень смелые и свободолюбивые люди. Которые не побоялись все вместе выйти и объединиться ради будущего. И они медленно, с  трудом, потихоньку, но строят его ради себя, своих детей, своих внуков.

– В России есть популярное мнение, что «украинцы – не народ», «украинский язык происходит из русского»…

– Бред людей, не знающих истории. Все началось с Киевской Руси. И можно сказать, что именно русский язык проистекает из украинского. Украинцы — это целая нация, которую я глубоко уважаю. За то, что они смогли сделать у себя такое, до чего мы в России будем еще долго и долго ползти, завидуя им.

– Россияне – это такие люди, которые, в массе, уверены, что история планеты Земля началась где-то, в лучшем случае, в восемнадцатом веке, вместе с развитием Российской Империи. История, культура коренных народов, населявших земли, подпавшие под имперскую власть, их в лучшем случае не интересует. Между тем, по-прежнему существуют и коренные народы, и их история, и их языки, и культура. Что ты думаешь об этом?

– Историю России лучше изучать либо по Википедии, любо по западной литературе, как это ни дико звучит. Я всегда имел по истории твердую «пятерку». До того как стал открыто выражать свои мнения и спорить с учителем истории о том, какой именно вклад внес Путин не только в развитие РФ, но и ситуацию в мире в целом. И, по-моему, у нас — не учебник истории, а учебник железно-бетонной пропаганды, составленный господином Геббельсом. В истории важны факты и объективность. Нам же дают историю, написанную под одним углом, да и, к тому же, по-черному изрезанную.

vlad_kolesnykov

– Знаешь, кажется, это классно, что учитель истории спорил с тобой. В результате ты много думаешь об истории, и знаешь о ней даже больше, чем многие российские школьники. Как ты считаешь, чему и как тебе нужно учиться, чтобы ты всегда мог найти ответ многим, кто будет с тобой спорить, считая, что ты неправ?

– Нужно читать больше сторонней литературы, расширять свои познания. К каждому аспекту любого вопроса подходить всесторонне.  А не так, как в российских школах:  только с одной стороны, которая выгодна государственной машине.

– Ты бывал в Крыму? Примерно когда? Какие впечатления?

– В Крыму я не бывал, зато бывал  Ник.

– Он тебе что-то рассказывал?

-Да. Все, что я слышал о Крыме – не только от него, но и от моих знакомых, что там были — что в Крыму хорошо! Вернее, было хорошо. Ник много рассказывал о тех минутах детства, что он там провел: это море, Артек, солнце, эти грозы по ночам… Я с удовольствием бы съездил в тот Крым. Но в этот теперь уже точно не поеду, пока он не вернется [в Украину – прим. ред.]. Раньше Крым был как уголок свободы. Ну или я такой максималист, и у меня такие ассоциации. А сейчас там пропаганда похлеще, чем в Москве. Эта омерзительная атмосфера, которую почему-то зовут «пОтриАтизм». Но что общего у «этого» с патриотизмом к Родине? Как можно считать оккупацию территории другой страны чем-то хорошим? Я прожил почти 18 лет в России, и для меня это до сих пор загадка.  Как можно проклинать фашизм, обвинять всех в фашизме – и самим, по сути, делать вещи, которые делал Гитлер?

– Когда россияне только-только аннексировали Крым, что ты подумал об этом, когда услышал? Сколько прошло времени, пока ты понял, что ситуация с Крымом – это все-таки аннексия, а не «законное присоединение к России»?

– Я подумал, что это очередная «шутка» Кремля. Когда я понял, что Крым действительно оккупировали, я думал, что пройдет один-два месяца, и его отобьют назад. Все это изначально было незаконным, референдум – нелегитимным, если этот цирк можно назвать референдумом.

– Как думаешь, почему украинские власти решили не «отбивать» Крым? Почему не задействовали военных, военную технику?

– Думаю, есть много причин. Наверное, это было опасно. Все понимают: когда кто-то так активно машет «ядерной дубинкой», не стоит рисковать целым миром. Даже ради своих же граждан. Еще –  наверное, чтобы не навредить живущим там людям. Как ломались жизни людей, мы видим в Донбассе. И видим, к чему приводят военные действия. Но как только большинство крымчан сможет пробиться в СМИ, как только смогут сказать правду, что они думают на самом деле… Я думаю, Крым вскоре сам вернется в состав Украины.  К тому же, в Крыму находятся российские военные, которые  активно подавляют любые волнения, да и вообще все хоть сколько «проукраинское». Даже до меня вот здесь, в Центре РФ, доходят слухи, что в Крыму не все так позитивно, как властям хотелось бы показывать. Проблемы с электричеством, с водопроводом, да, по сути, со всем. И это не удивительно, ведь Крым – часть Украины, а не РФ. Это – мое чисто субъективное мнение, основное на слухах от людей, живущих там. Может, это «агенты Хохландии» их распускают.

– Почему у тебя возникло такое вот мнение, а у многих и многих россиян была эйфория после факта аннексии? Почему они так радовались? Почему это вызвало у них чувство гордости? Чем они так гордились, как тебе кажется? Знаешь, многие украинцы действительно до сих пор так и не понимают, что именно вызвало такую эйфорию и чувство гордости у россиян в связи с аннексией.

– Пропаганда. В лучших традициях Геббельса. Сначала людям показали: вот, на Украине все плохо, фашизм, детей убивают, статую Гитлера ставят… Затем – что в Крыму стали просто вырезать «этническое русское население». Потом плавно подготовили, что нужно, мол, помочь. Потом еще подкинули пару новостей – и все. Население верит, что все в Крыму наших режут, а в России еще со школы: «своих не бросаем». Все: в Крым ворвались, по новостям показали, как вообще никто не сопротивлялся, все радовались, ликовали, злые фашисты-бандеровцы убежали, все – пришел Вова, пришел русский триколор, наступило счастье. Российские СМИ показали оккупацию как нечто хорошее,  положительное. И, кстати, аннексию встречали не так радостно, как все думают. Все эти «парады» и «митинги» в честь «Крымнаш» были согнаны. Я не виню учителей и директоров  – они работу терять не хотят, им сказали — пригнать народ на сбор. Говорили нам — кто не придет, тому «два» за контрольную или в зачет. Некоторые сразу и твердо сказали «нет». У меня вот теперь «тройка» по спецпредметам.  А другие не пошли на такие жертвы. «Ну ладно, что там – флагом помахать, на камеру покричать, зато «пять» поставят». Дело выбора, совести и интеллекта.

– На своей страничке в фейсбуке ты пишешь, что тебе отвратительна ложь. Но почему ты думаешь, что твои представления о политическом и военном конфликте между Украиной и Россией не ошибочны? На чем ты основываешь свое видение, понимание ситуации? Ведь вокруг тебя – множество людей, у которых – другая правда, другие убеждения. И, возможно, эти люди посчитают тебя «полезным идиотом», который просто «повелся» на «какую-то не такую идеологию»?

– Вы правы. Правда всегда субъективна и относительна. Но есть факты. Факт, что земля круглая? Факт! Факт, что идет война на Украине? Факт! А вот вопрос, кто прав, кто виноват – он не только глуп, но и относителен. Я просто занял определенную позицию. Я могу подкрепить ее доводами, аргументировать. И если я живу в свободной и демократичной стране, разве я как гражданин не имею право свободно высказывать свое мнение? Поэтому мой пост и называется «Свобода слова». Свобода в кавычках. Факт — что в России можно говорить лишь то, что угодно власти. Если вы говорите против нее, вас подвергают репрессиям. Даже за наш маленький пост, за наш маленький гражданский шаг нам уже пришла повестка из полиции. Так что на вопрос, живу ли я в свободной стране, уже есть фактический ответ.

– Если конкретный человек не хочет следовать политической, общественной идеологии, которую в его стране исповедует большинство, имеет ли он право на это?

– Абсолютно. Если у него нет права на это, значит, из этой страны надо бежать, или пытаться ее изменить с такими же, как и он сам.

– Бежали многие, но политические системы ведь есть и в других странах, и они также несовершенны. Особо не сбежишь. У российских и украинских диссидентов, например, огромный опыт в этом отношении, а в Украине вот все равно все пришло к тому, что пришлось собственную страну перестраивать и развивать. Как ты считаешь, как должна была бы развиваться Россия в ближайшие пять-десять лет?

– Думаю, Россия должна была бы начать развиваться уже с Болотной. Но власть силой подавила все мысли народа, людей засадила в тюрьмы, и теперь многие попросту боятся, а многие, насмотревшись телевизора, поверили в «новый курс». СМИ в РФ — это катастрофа мирового уровня. Многие пока не понимают этого, что такое тотальное зомбирование людей, подавление свобод и воли, любой свободной мысли — это мировое зло. И какое поколение растет сейчас, полное ненависти к Западу? Что эти люди будут делать, когда придут к власти? Даже когда мои ровесники придут… мне это страшно  представить. Потому что, боюсь, придется объединиться всему цивилизованному миру и бороться с моими же нынешними знакомыми… Это – будущие семена огромной войны, и, наверное, придет время, когда мне нужно будет взять автомат в руки, и под флагом НАТО стрелять в своих же соотечественников, защищая такие явления, как свободы, демократия и равенство. Звучит громко, но это моя точка зрения. Россия постепенно превращается в новый ИГИЛ. Но там верят в религию. А у нас верят… Во врага? Образ врага – как при фашизме. И этот образ — Запад, НАТО, США, Новая Украина, и все то, что ценится в демократическом и действительно свободном обществе. Не знаю, может, я по-юношески «максималист», может, слишком утопичен, и, возможно, я ошибаюсь, – я просто поделился своим субъективным мнением, которое я составил из собственных умозаключений.

– Для большинства украинцев Путин – лжец невиданных масштабов. Для большинства россиян он – правдорубец и чуть ли не мессия, россияне верят в правдивость его речей. Почему ты засомневался и поставил официальную информацию под сомнение?

– Главная пропаганда Путина — что США и Запад – абсолютное зло для мира.  Засомневался в этом мифе я еще в прошлом году. На рождественские праздники я гостил у отца. Никогда их не забуду. После них мое мнение о мире перевернулось. Не знаю хорошо это или плохо, но я открыл для себя YouTube. Там я посмотрел видео об американцах, и вместо лгунов, помещенных на сексе и деньгах, я увидел таких же людей, как и я, только больше улыбающихся. Миф полностью разрушился в моем сознании, когда я в своем родном городе смог встретиться и поговорить с американцами и британцами.

– Американцы тоже бывают и лживые, и на деньгах помешанные, и все такое. Просто когда-то давно они сумели построить страну, какую они хотели видеть. А у россиян все никак не получается. Как ты думаешь, почему? Например, у многих украинцев может случиться настоящий культурный шок, когда они видят какие-то фото, съемки маленьких городов России, социальных учреждений, условий жизни – людей шокируют грязь, бедность, грубость. Но ведь и в больших американских городах хватает бедности и разрухи. Что же делает государства сильными? Деньги? Законы? Правила? Люди? Идеи?

– Государство делают люди. У американцев хватило сил построить такую страну, и они достраивают, модернизируют ее. У украинцев, у народа хватило сил перегнуть власть, изменить страну. В ту сторону, в какую они хотели бы развивать свою страну, в которой было бы счастливо жить их детям, внукам. У нас не выходит так сделать, потому что в России слишком силен «крепостной дух». Русский человек привык подчиняться, привык быть рабом за годы Царской России и за годы СССР. И будем откровенны: нынешняя власть продолжает держать народ в узде с помощью СМИ, армии и полиции. Откройте статистику: Россия – одно из первых государств в мире по количеству полицейских на 100.000 жителей. О чем это говорит? О том, о чем умалчивают наши СМИ:  что власть боится. Она боится свобод, любых вольнодумных высказываний. Взять хотя бы нас: прошли сутки после интервью для одной украинской газеты, а нам уже пришла повестка.

– Наверное, сейчас в Украине нет человека, у которого из-за этой войны не болело бы сердце. Украинцам очень больно – и из-за ужасов войны, и из-за внутренних трудностей в стране, связанных с войной, и из-за предательства страны, которую они действительно считали братской. Как ты считаешь, достаточно ли ненависти к Путину и уважения к украинцам, чтобы понимать, что России нужны перемены? Или, чтобы все это поняли, надо что-то еще?

– К сожалению пока не все это понимают. Запад в лице ЕС и США это понимают. Они, очевидно, понимают, что путинский режим создает страну, которая объединит самые худшие черты СССР, Царской России и РФ 90-х. Если эта массовая пропаганда будет продолжаться, какие люди могут вырасти под ее давлением? Что ждет детей, которые сейчас учатся в первом классе? На них с потолка смотрит лысый лидер, играет гимн РФ, и учителя рассказывают про ненавистный всем Запад? А дома «бухой» отец говорит, что во всем «пиндосы с хохлами виноваты». Я это цитирую: «во всем виноваты пиндосы и хохлы» – это сейчас любимая поговорка в России. Да взять, хотя бы, моего отца. Он действительно верит, что во всех мировых бедах, начиная с войн, кризисов, заканчивая землетрясениями, виноваты США. Я уж не говорю, что большинство россиян считают, что на Украине революцию совершили американцы и фашисты-бандеровцы. И это самое печальное: что даже настолько близкие мне люди верят в эту ложь. Да можно просто по улице походить, поспрашивать… А знаете, это мысль! Как-нибудь на днях похожу-поспрашиваю у людей, запишу на видео. Надо только целым и невредимым выбраться после таких «очевидных» вопросов.

– Есть ли какие-то политические силы в России, которые бы ты хотел активно поддерживать, сотрудничать с ними? Или пока не видишь таких?

– Да: «Солидарность», Навальный, ПАРНАС. Немцов (уже невинно убитый Кремлем).

– Если вдруг после твоего поступка у тебя начнутся проблемы – например, прогонят из техникума, что будешь делать?

– По сути, уже прогнали. Меня же обещали завалить на экзаменах, а это равносильно исключению. Я уже решил, что как только Ник сдаст ЕГЭ, мы пойдем проводить акции протеста, чтобы привлечь внимание к этой несправедливости. Но я могу предвидеть реакцию преподавателей и директора: «Он исключен за плохую успеваемость». Не забывайте, что озвучивать свое мнение я начал уже давно. И оценки мне уже давно занижают. Если сумею табели об успеваемости взять, вы увидите, как до зимы 2014 года я был отличником-хорошистом, а потом резко стал трёшником-двоечником.

– Люди примыкают к партиям зачастую потому, что боятся быть в одиночестве или не умеют. Боятся в одиночестве отстаивать свои взгляды, боятся не чувствовать поддержки. Если в России тебя не сильно будут поддерживать в твоей точке зрения, как ты будешь справляться с этим?

– Я и так не чувствую здесь поддержки. И не чувствовал.  Мы просто устали все это терпеть, устали бояться. Может, звучит слишком пафосно и раздуто, но это так. Каждый день своей жизни прожить в страхе, что тебя могут выгнать с учебы, работы, затем жениться, бояться за жизни членов своей семьи, на пенсии – за своих внуков? И что это за жизнь тогда будет? Разве так должен жить человек? Хочу в ближайшее время вступить в партию, но поскольку мне еще нет 18, придется подождать. Правда, некоторые активисты «Солидарности» и «ПАРНАСа» с нами уже связались и дали массу ценных советов, за что им огромное человеческое спасибо. Ну и конечно, нельзя не оценить вклад тех украинцев, что решились написать мне, добавились в друзья… Знаете, во всем этом мраке это – как лучик надежды, света.

– Ты недавно переехал в столицу? Ты учишься в самой Москве?

– Уже более 3 лет. Нет, в Подольске. У меня долгая история поездок по РФ. Бывал в очень многих городах, и так сложилось, что жил в каждом от силы полгода-год. Не очень люблю рассказывать эту историю. Но когда мне было лет 8-9, мой дед хотел расширить свой бизнес. Мэр не оценил этот шаг, и в итоге мы вынуждены были бежать. Подольск – это крупный областной город, с развитой промышленностью и инфраструктурой. Это фактически Москва: 40 минут электричкой, и вы в центре. Живу в Подольске с дедом.

– В техникум ты пошел после 9 классов? Почему на кондитера? В Украине это неимоверно популярная и крутая профессия. А в Москве?

– Да,  после 9 класса. Сначала это было ПТУ. Потом провели реформу, и ПТУ стало техникумом. Мне нравится готовить, особенно сладости. Нельзя сказать, что это что-то сверхэлитное, но и точно далеко не худшее.

– Ты уже нашел новых друзей после переезда в Подмосковье? Есть ли рядом с тобой люди, которые разделяют твои взгляды и ценности и понимают тебя?

– Да есть, всего один. Ник — ну или если хотите, Николай Подгорнов. Из всех-всех людей, с которыми я общался здесь, он оказался единственным, кто в полной мере разделил мои взгляды и мнения.

– Как ты думаешь, ребята в техникуме теперь будут бояться с тобой дружить, или наоборот, станут уважать за твой поступок?

– Один меня уже «махаться» зовет. Так что, наверное, одни будут бояться, считать за дурачка-психа, другие будут пытаться как-то задеть, ранить. Или самое банальное: просто захотят побить. Уже есть один такой. Когда с ним встречусь, попробую видео сделать. Даже интересно, что он скажет.

– Кто-то тебя уже обвинял, что ты хотел просто привлечь к себе внимание, пропиариться? Что ты им ответил?

– Я изначально не хотел привлекать внимания и не думал, что моя маленькая акция сможет набрать такую популярность. За свои «прозападные» взгляды я уже неоднократно, с зимы 2014, во время обучения в техе получал обвинения в свой адрес. Начиная от одногруппников, заканчивая преподавателями. Особенно от одного, имени называть не буду: вместо занятий может все пары посвятить рассказам, «как же в Россиюшке хорошо». И каждый раз меня грязью поливает, говоря, какой я плохой и «моральный урод».

– Ты создал аккаунт в контакте совсем недавно? Раньше у тебя не было аккаунта?

– Вроде как год уже. Просто я не сторонник ВК, не люблю там общаться. Всем известно, что эту сеть ФСБ читает.

– Ну даже если читает. Все ведь пользуются! Общественные деятели вот используют соцсети, чтобы донести до людей свою позицию, общаться с электоратом. Пригодна ли соцсеть для такой функции?

– Более чем. Я ее так и использую. Вернее, я планирую ее так использовать: после окончания ЕГЭ хотим провести одиночные пикеты с друзьями, и с помощью ФБ и ВК донести людям, что мы есть, что они не одни. Что в России не все «ЗА», а есть много кто «ПРОТИВ». Как я уже говорил, никак не ожидал, что наша маленькая акция с флагами может привлечь столько внимания. Только одного теперь побаиваюсь:  что упекут нас до окончания ЕГЭ.

– Что сказали родители, узнав про твой поступок в техникуме?

– Стоит начать с того, что дед пока не знает. Если бы узнал, я бы уже с вами не разговаривал. Родители же – очень негативно. От отца пришлось выслушивать что-то чистейшей воды националистическое, когда он рассказывал, «какие хохлы плохие люди, уже 50 лет их знаю» и так далее. Честно, мне просто стыдно за такое поведение. Хорошо хоть еще в расизм не ударились и на евреев не лезем! А то осталось только свастику прикрепить и все. Хотя уже в СМИ есть это: «США захватили евреи и жиды, они хотят править миром», или подобный бред. Мать говорила и причитала в духе «сынок, ну зачем тебе проблемы, ну посадят же…». Я думаю, уж лучше нас расстреляют, но мы будем знать, что сделали все возможное. Потому что страшно подумать, что будет в будущем, что ждет не только РФ, Украину, а весь мир из-за всего, что здесь творится.

– Есть ли рядом с тобой взрослые люди, которые готовы тебя поддержать, подставить плечо?

– Только в сети. Это многие и многие украинцы, а также некоторые активисты из оппозиции.

– Ты не очень-то оратор , как нам показалось , но появиться в российском обществе с украинским флагом – это действительно поступок, сразу все становится ясно без лишних слов. Твой поступок достиг цели – тебя услышали украинцы, россияне, наверное, тоже. Многие украинцы благодарят тебя за поддержку. Но, наверное, найдутся люди, которые начнут напоминать тебе об ответственности за твою акцию. Как ты будешь справляться с проблемами?

– Да, оратор из меня никакой. Мне 17 лет, я просто студент, и просто сказал, что думаю. Об ответственности уже свидетельствует повестка, которая нам пришла. Прямо сейчас, когда мы с вами разговариваем, мы должны быть в отделе полиции. Но, благодаря помощи одного знающего юриста, которому мы бесконечно признательны за такой благородный поступок, он нам разъяснил, что она составлена юридически неверно, и ее можно, и главное, нужно проигнорировать.

– Ты пришел в техникум с украинским флагом, таким образом, напомнив окружающим, что в Украине идет развязанная Россией война, а украинский Крым был незаконно аннексирован, отобран. Как ты думаешь, поняли ли тебя твои одноклассники, учителя, другие, кто видел? Услышали ли они твою точку зрения? Разделили ли они ее?

– Однозначно поняли, увидели и услышали. А вот разделили — нет. Нужно просто понимать, что большинство в России верит «ящику». А «ящик» называет войну на Украине и аннексию Крыма — помощью русскоязычному населению, спасением от злых «пендосов» и «хохлов-бандеровцев», и тех и других причисляя к фашистам.

– Где сейчас тот украинский флаг, с которым ты пришел на учебу?

– Да там же, на футболке. Я ее на улице ношу.

Информацию о Владе можно найти в Интернете по тегу #ВладКолесников

Тинкорр

Всех пугают перемены, но...

У тебя есть пластинка Макаревича? У меня есть! Вообще, у меня – целая пачка грампластинок, но эта – одна из любимых. Когда моя бабушка была еще очень-очень молодой, а я – совсем маленькой, она часто включала пластинки, а я брала в ручки красочный конверт и долго-долго его рассматривала. Я пыталась угадать, кому из мужчин, нарисованных на этом конверте, принадлежит голос в той или иной песне. Так я научилась узнавать голос Андрея Макаревича очень быстро, еще до того, как пошла в школу. И с тех пор всегда различаю его песни по первым же нотам.

Советское время оставило свой след и в украинской, и в российской культуре. Но по-настоящему любимых людьми музыкантов было не очень много. Макаревича же просто обожали. Он был не просто модным, он был супертрендовым. Каждый старшеклассник или студент не считался достойным внимания, если не знал наизусть почти всех песен Макаревича.

andrey-makarevitch

В советское время, чтобы стать известным, нужно было сильно постараться. Просто фотка на айфон никого популярным не делала. И те, от кого тогда фанатела молодежь, были по-настоящему талантливы. Макаревич, например, сочинял стихи и песни, и исполнял их вместе со своей группой «Машина времени». Его песни переписывали в гостях с кассеты на кассету, и потом часами слушали сквозь шуршащие звуки пленки. В стихах Макаревича – много смысла, разных важных вещей, которые важны не только для него самого, но и для многих других людей тоже. Молодежь это чувствовала, и поэтому слушала его песни. Но Андрей Макаревич – не только поэт, но и очень талантливый музыкант. Как говорит моя бабушка, у него «музыкальность от природы». Ну вот бывает так, что человек рождается с абсолютным слухом и может буквально «представлять» музыку в голове, в воображении.

andrey-makarevitch

Конечно, нужно сказать, что Макаревича в те годы слушала, в первую очередь, городская молодежь. Его песни не были гоцалками для дебилов. А музыка нравилась всем тем, кто способен оценить красоту мелодии, слов и смысла. То есть, негрубым людям.

Андрей Макаревич стал учиться играть на гитаре в 12 лет, забросив фортепиано в музыкалке. Конечно же, как и почти все его московские сверстники, увлекся группой «Битлз». В восьмом классе Андрей основал школьный ансамбль, в котором вполне успешно выступал, исполняя каверы на зарубежные песни. А уже через год появилась группа «Машина времени», которая до сих пор является брендом, связанным с именем Макаревича. Он и сегодня – ее руководитель.

Времена были строгие, коммунистическая партия, правившая Советским Союзом, запрещала все западное, в том числе и рок-музыку. Но, поскольку Андрей Макаревич имел к музыке прямое отношение, он был наказан партией за это – исключен из архитектурного института, в котором учился. Позже Макаревич все же закончит вечернее отделение и получит диплом архитектора. Но в жизни, все-таки, будет заниматься своей любимой музыкой.

Музыкальная карьера складывалась очень удачно для советских реалий: контракт с группой заключил Росконцерт – «лейбл-монополист» тех времен. Макаревич мог больше не работать по специальности в проектном институте и не подвергаться преследованию властей как безработный музыкант, а совершенно официально гастролировать с группой по Советскому Союзу. Он снимался в фильмах, потом стали выходить альбомы группы. После распада СССР в 90-е годы, Макаревич оставался очень популярным, выступал с концертами и осуществлял разные проекты, связанные с поэзией и музыкой.

В советские годы, когда многие писатели и музыканты были диссидентами – открыто выступали против власти, Макаревич в политической борьбе не участвовал. Но слушатели его песен считали некоторые очень известные тексты Макаревича довольно злободневными. А своего негативного отношения к коммунистам он и не скрывал, наоборот, вполне последовательно высказывал недовольство советской властью.

К современной российской власти Андрей Макаревич поначалу относился вполне спокойно, не ввязываясь в политические проекты. В 2009 году он написал новую песню «Праздник начинается сейчас». Ее текст демонстрирует нарастающий критицизм музыканта к происходящему в российском обществе и политикуме. Затем его отношение к российским реалиям становится все более критичным, принимает участие в политических оппозиционных акциях, высказывает свою точку зрения, аргументирует ее в присущей ему спокойной, интеллигентной и мудрой манере.

Также в 90-х и «нулевых» годах Андрей Макаревич вел известную кулинарную передачу, и в этой роли тоже быстро стал популярным. Он принял участие во множестве телевизионных и кинематографических проектов, делал выставки своих картин. Сейчас, в довольно тяжелые для постсоветских стран времена, Макаревич занимается эффективной благотворительностью.

Ты знаешь, какие самые известные песни Андрея Макаревича?

Пока Горит Свеча 

Поворот 

Она Идёт По Жизни Смеясь

Перекрёсток Семи Дорог

Он Был Старше Её

Варьете

Мой Друг (Лучше Всех Играет Блюз)

Паузы

Я Хотел Бы Пройти Сто Дорог

Скворец

Музыка Под Снегом

Не стоит Прогибаться Под Изменчивый мир

Марионетки

Моя Страна Сошла С Ума

Давайте Делать Паузы В Словах

Мой Приятель – Художник

За Тех, Кто В Море

Три Сестры (Любовь, Мечта И Надежда)

Ты Или Я

Я Разбил Об Асфальт Расписные Стеклянные Детские Замки

Текст: Доминика

hannah1

read in English

прочитати українською

Это интервью показалось нам очень необычным. Ханна Ирншоу, 23-летняя студентка из Даремского университета на Севере Англии, отвечала на вопросы легко, быстро и весело, рассказывая… о предстоящем полете на Марс. Мы, озвучивая какие-то уточнения, пощипывали себя за руку: не сон ли это все? Неужели и вправду эта забавная девушка, которая провела свои школьные годы в Шотландии и теперь увлекается изучением астрономии в одном из лучших исследовательских университетов Великобритании, может стать великим космонавтом, как Нил Армстронг? Неужели она действительно в скором времени может оказаться на Марсе?

Может! Потому что Ханна Ирншоу принимает участие в программе Mars One. По этой программе осуществляются отбор и подготовка людей, которые первыми полетят на Красную Планету. Все всерьез. Конечно же, это будет полет в один конец, на Землю экипаж никогда уже не вернется. Но зато впишет уникальную, ярчайшую страницу в историю развития науки и техники на планете Земля.

Только что завершился очередной отборочный тур, несколько таких уже было, компания Mars One выбирала наиболее подходящих из 200 тыс. человек, которые подали заявки. На прошлой неделе стало известно, что Ханна вошла в шорт-лист из 100 человек. Среди них также есть украинец Сергей Якимов. Теперь Ханну и других участников программы ждут курсы специальной подготовки и еще один отбор, который определит 24 человек для полета на Марс. А те, кто не войдет в это число, будут иметь возможность стать участниками второй миссии на Красную Планету. В планах – отправлять на Марс по 4 человека каждые два года. Первый пилотируемый полет, по самым смелым прогнозам, может состояться в 2024 году. Так что у Ханны есть время на подготовку и — много шансов стать одной из первых марсианок.

Ханна очень работоспособна — одно только количество интервью в неделю в ее графике очень впечатляет. В одни и те же дни она отвечала на вопросы BBC, наши и нескольких других изданий, и при этом выход публикации на «Тинкорре» не задержала ни на минуту. Однако при подготовке к полету ей придется трудиться в разы больше — проходить специальное обучение, осваивать много навыков. Пока еще в ее жизни все проще: Ханна учится в аспирантуре и называет себя гиком, увлекается ролевыми играми, идеями феминизма, программированием и писательством, проводит время с младшей сестренкой и друзьями.

Hannah

Ханна Ирншоу — английская Алиса Селезнева. Фото: Monica Alcazar-Duarte

— Как вы узнали об отборе будущих астронавтов от Mars One?

— Впервые я узнала о Mars One от кого-то в разговоре об этом на Twitter. Потом я прочитала об этом на их сайте буквально все! Я в самом деле была очень рада, что люди на самом деле отправятся на Марс, и что у меня есть возможность быть одной из них. Mars One начала принимать заявки от людей в апреле 2013 года. Какое-то время я раздумывала над всем этим, и затем сделала заявку в августе. Я должна была заполнить специальную форму на сайте – о себе и о том, почему я делаю эту заявку и почему считаю, что я – подходящий человек для их команды. Также я должна была сходить к врачу, чтобы получить подтверждение, что я здорова, и еще зимой у меня было онлайн интервью с доктором Крафтом, главой приемной комиссии. Программа Mars One приняла около 200 000 заявок, и в конце концов, сократила их до 100, объявив об этом в минувший понедельник.

— Как сейчас проходит ваше общение с этой компанией? Вас интервьюируют? Как это происходит?

— Меня интервьюировали довольно много в этом раунде. Но в основном все было сфокусировано на том, насколько хорошо мы можем работать вместе в группах.

— Принимаете ли вы участие в какой-либо деятельности компании? В какой?

— Mars One самостоятельно сотрудничает с прессой — например, д-р Норберт Крафт выступил с несколькими интервью сейчас. Кандидаты пока еще общаются с прессой сами по себе. Если нас выберут, и мы станем сотрудниками Mars One, возможно, будут мероприятия с нашим участием и участием других сотрудников компании, пока не могу сказать с уверенностью.

— Чтобы общаться с представителями Mars One, вам приходится куда-то ездить? Или вы можете сделать это в вашем городе?

— Все официальные коммуникации происходят онлайн. Однако я встречалась с другими кандидатами в Европе, и сотрудник Mars One присутствовал при этом, так что я могла и повидаться с ним и пообщаться.

— Какие условия вы должны были обязательно выполнить, чтобы стать участником этой программы?

Mars_One

Вот так будет выглядеть первое поселение на Марсе

— Нам не нужно формальной квалификации, но Mars One заинтересован в эмоционально здоровых кандидатах, личностях, подходящих, чтобы хорошо справляться на Марсе.

— Вас устроит просто участие в реалити-шоу Mars One, или вы хотите именно полететь на Марс?

— Я очень хочу полететь на Марс! На самом деле, я хотела бы сделать это, даже если бы не было ТВ-шоу. Для меня ТВ-шоу – это когда я полечу на Марс.

— Как вы совмещаете учебу и работу с участием в этом проекте?

— Если меня выберут для окончательного состава, я стану сотрудником Mars One, и это будет моей постоянной работой.

— Ваши родители родились в Лондоне?

— Нет, но мои родители — англичане.

— Что они говорят вам о вашем участии в этом проекте?

Mars-One

Вот как-то так будет выглядеть первый полет людей на Марс

— Они рады за меня, и горды тем, что я сделала. Я действительно рада, что они меня поддерживают.

— Когда миссия на Марс будет подготовлена, вы как раз будете в таком возрасте, чтобы задумываться о рождении своих детей. Как вы будете выбирать между предложением лететь на Марс и возможностью родить детей на планете Земля?

— Я никогда не хотела детей, так что меня все очень устраивает!

— Что сказали вам ваши друзья, когда узнали, что вы примете участие в этой программе?

— Мои друзья очень рады, хотя некоторые из них говорят, что им будет грустно видеть, что я уезжаю. Однако мы по-прежнему сможем общаться друг с другом онлайн.

— Вы верите в любовь? Может быть, среди участников экипажа, который полетит на Марс, вы встретите любимого человека? Или участие в этом проекте — то же самое, что уйти в монастырь?

— Я думаю, что участники экипажа будут очень близки, как семья. Поэтому, возможно, я встречу любимого человека, но, возможно, это будет больше похоже на монастырь, что-то типа очень сплоченного сообщества.

— Как вы думаете, миссия на Марс может стать чем-то хорошим для человечества, или люди, как это часто бывает, все испортят?

— Я думаю, что когда человечество впервые увидит себя в мультипланетном движении, оно станет очень сплоченным. Кроме того, я надеюсь, что наблюдать людей со всего мира, работающих вместе, окажется вдохновляющим. Так что я думаю, что это будет хорошо.

— Вам нравится Лондон?

Hannah

Ханна Иршоу в сюжете BBC

— Я живу в Дареме. Я многое люблю здесь, он красивый и не слишком суетливый. Я бывала в Лондоне, я люблю его, но жить там не хотела бы.

— В программе Mars One есть секретность? Вам уже сказали, что вы будете делать, когда прибудете на Марс? Или есть данные, которые вы не можете раскрывать?

— Я — не носитель секретов. Существует техническая информация, которую Mars One еще не выпустил. Но мы разделяем миссию с миром. Там нет скрытой повестки дня.

— Когда вы улетите в сторону Марса, вы уже никогда не сможете увидеть своих родных и близких. Как вы решаете эту проблему для себя?

— У нас будет возможность общаться через Интернет. Кроме того, моя команда станет для меня как семья.

— Во время полета к Марсу вы будете находиться в мини-сообществе. Несомненно, в нем будет свой лидер или лидеры. Как вы будете мириться со своими стремлениями, если лидер не будет принимать их и относиться к вам с любовью?

— Мы должны будем тренироваться вместе в течение многих лет, поэтому мы будем хорошо знать друг друга и заботиться друг о друге. В будущем, когда общество на Марсе будет больше, там будут нужны лидеры. Я не знаю еще, как это будет выглядеть. Это будет зависеть от того, что мы решим.

— Что вас увлекает? Вы любите читать? Фотография? Платья? Шопинг? Математика? Прогулки?

— Я люблю читать и смотреть фильмы. Мне очень нравится играть на музыкальных инструментах и петь. Еще очень нравится создавать костюмы, хотя захватить швейную машину на Марс таки будет непросто! :)

— Программа Mars One запущена людьми из разных стран. Как вы считаете, насколько это правильно: что, когда во многих странах людям не хватает средств на еду, кто-то пускает средства на такие серьезные космические программы?

— Mars One — программа компании из Нидерландов, но она ведет отбор кандидатов со всего мира. Mars One не получает финансирование от правительства. Рассчитывает на поддержку со стороны инвесторов, пожертвований и доходов от медийной деятельности.

— Если вдруг вы останетесь в мире, вы будете продолжать заниматься своими исследованиями? Что бы вы хотели делать в науке?

— Если я останусь на Земле, я буду заканчивать свою докторскую диссертацию. Могу продолжать заниматься исследованиями, но я бы также хотела больше путешествовать. Может быть, я побываю в Украине?

— Как вы относитесь к возможности расширения Европейского Союза за счет присоединения таких стран, как Украина? Как вы думаете, что Украина может привнести в Европейский Союз как очень большая страна Восточной Европы?

— Я не очень разбираюсь в европейской политике, не чувствую себя достаточно квалифицированной, чтобы ответить на этот вопрос!

— Как вы обычно проводите дни в вашем городке?

— Обычно я работаю в офисе на факультете физики. Еще я провожу время дома с друзьями, мы играем в игры, едим все вместе и смотрим фильмы.

— Когда начнется подготовка полета с участием команды, которая полетит? Это будет действительно реалити-шоу?

— Элемент реалити-шоу существует, чтобы помочь собрать деньги для миссии. Наша подготовка и обучение будут длиться девять лет после того, как нас выберут, и до самого запуска.

Текст в переводе с английского:
Полина Аксёнова

fourpaws

Животные на Земле – уже давно не полноправные жители. Их много на картинках в красочных, дорогостоящих книжках и атласах, но все меньше и меньше – в полях и лесах. Да и самих полей и лесов – все меньше и меньше.

Тем, кто застраивает зеленые пространства многоэтажными домами, некогда думать о животных. В некоторых случаях застройщику проще создать или профинансировать специальный природоохранный фонд, чтобы, застроив ландшафты, сохранить положительное общественное мнение о себе и своей компании. Но то, что этот фонд действительно будет помогать животным, которых его основатель недавно выжил из их родного леса – это вряд ли.

Разных видов зверей, птиц и насекомых становится все меньше, многие исчезают вообще. Остатки видов по зоопаркам и заповедникам – это беда планеты, а вовсе не достижение. Ведь на самом деле этих, уже охраняемых, видов должно быть гораздо больше, и они должны были бы жить в природных лесах и полях, а не в клетках и на огражденных территориях.

Но на нашей индустриальной планете сейчас это уже практически невозможно. Заводы, дома и асфальты не оставляют животным места, и виды исчезают. Планету укутывают камень и дым, а природу все больше печатают на картинках в книжках.

В разных странах есть люди, которые всерьез думают о том, как сохранить тот или иной вид животных, птиц или растений. Эти люди объединяются в небольшие природоохранительные организации или приходят работать в крупные, мировые фонды по охране природы. Правительства стран выделяют большим природоохранным компаниям какие-то средства. А маленькие фонды существуют на пожертвования неравнодушных землян. Но проблемы остаются нерешенными. Фондов – немало, а виды животных и растений все равно исчезают или находятся на грани вымирания.  У специалистов, видимо, нет ответа, что делать в этой ситуации.

«Тинкорр» решил сделать серию публикаций о том, как и где работают люди, охраняющие животных в разных странах мира. Из сегодняшнего обзора Александры Ровинской ты узнаешь больше о нидерландских фондах и организациях по защите животных.

Нидерландами мы заинтересовались не просто так. Это небольшая страна с давними и крепкими традициями, основатель Евросоюза, и вопросами охраны природы граждане там занялись еще в 19 веке, когда таких громадных проблем с животными и растениями, как сейчас, еще и в помине не было.

Штраф за выстрел

https://www.dierenbescherming.nl/

Самая известная организация по защите животных в Нидерландах, Dierenbescherming («Защитники животных») была основана в 1864 году, всего лишь на год позже подобной в Бельгии.  Спустя три года, в 1867, в столице Голландии, Амстердаме, появилась еще одна такая компания – Koningin Sophia-Vereeniging tot Bescherming van Dieren («Общество королевы Софии по защите животных»). Обе организации активно работают и по сей день – вот что значит традиции!

deDierenbescherming

Dierenbescherming выступает против убоя животных на мясо для экспорта и разных других ситуаций, в которых животные могут пострадать. В 2005 году эта организация публично выступила против убийства воробья в одном из выставочных центров Нидерландов.

Птицу, залетевшую в выставочный центр и сбившую несколько тысяч плиток в конструкции, приготовленной для мирового рекорда, застрелили из пневматической винтовки. Защитники прав животных опротестовали этот случай, и стрелка оштрафовали на €200.

Сейчас в Dierenbescherming работает 65 постоянных сотрудников. Всего в организации – около 200 тыс. членов. Количество тех, кто поддерживает Dierenbescherming, очень важно для защитников животных, поскольку организация не получает государственного финансирования и существует на пожертвования неравнодушных.

Через официальный сайт Dierenbescherming можно не только перевести средства, но и сходить по ссылкам на другие интересные ресурсы организации. Например, можно посетить онлайн-магазин Dierenbescherming и купить там приятную мелочь в поддержку зверей, или весело провести время на сайте Детского Клуба Защиты Животных.

Кошкин дом на воде

http://depoezenboot.nl/en

Вообще, кошки терпеть не могут воду. Многие! Но только не те, которые живут в приюте («Кошачья Лодка» (The Cat Boat, на голландском – Poezenboot). Он построен на воде в одном из каналов Амстердама (Singel № 40).

Приют начал свою работу в 1966 году очень интересным образом. Обычная жительница Амстердама, Генриетта ван Вильде (Henriette van Weelde) пожалела кошку с котятами и приютила их в своем доме на берегу канала Herengracht. Доброте Генриетты границ не было, и в ее жилище появлялось все больше и больше кошек. Вскоре их стало так много, что они заполонили не только дом, но и террасу на крыше. Генриетте пришлось задуматься, где же размещать кошек, и ответ на этот вопрос «нашелся» буквально у порога ее дома, где размеренно плескалась вода амстердамского канала.

de-poezenboot

“Кошкин дом” расположен на одном из каналов Амстердама

«Конечно, если люди поселялись в лодках на воде каналов, почему бы там не устроиться кошкам!» – подумала «кошачья госпожа». Женщина решила купить одну из лодок, пришвартованных к стене канала. В 1968 году она приобрела голландскую парусную баржу. Туда потянулись не только одинокие кошки, но и волонтеры, которые хотели помогать.

Так появился приют The Cat Boat. Но старая баржа уже через три года затрещала по швам, и основателям убежища для котов пришлось покупать новую лодку. К 1979 году она была оборудована специально для животных, стала выглядеть, как настоящий «ковчег», к которому могут легко пришвартоваться два катера. В 1987 году был зарегистрирован фонд Stichting de Poezenboot (Foundation The Cat Boat).

de-poezenboot

В фонде можно приобрести вот такие значки на память

В 2001 году на лодке начался капитальный ремонт, чтобы приют для кошек соответствовал всем юридическим и санитарным нормам, и в апреле 2002 года на нее прибыл первый житель по имени Bloemetje (Маленький Цветок). Он появился на корабле как раз в день рождения основательницы приюта Генриетты.

The Cat Boat становится приютом для котов, которым нужны лечение или стерилизация. Животных принимают у стариков, которые переселяются в дома престарелых, или у тех людей, которые оказываются выселенными из дома или просто не хотят больше заботиться о своем коте. То есть, в Лодке находят крышу над головой те коты и кошки, которые могли запросто оказаться просто на улице. Берут в приют и бездомных котов, и тех, от кого хозяева отказались в ветеринарной клинике. Сотрудники The Cat Boat стараются принимать животных на временное поселение, чтобы потом вернуть их старым хозяевам или найти новых.

После перестройки одной лодки фонд собирался отремонтировать вторую такую же, чтобы создать лучшие условия для ничейных кошек. Однако городские власти, которые 30 лет не хотели выдать фонду лицензию на вторую лодку и постоянно отказывали «кошачьему парому», уже знаменитому во всем мире, в статусе туристической достопримечательности, и на этот раз не пошли навстречу. Сотрудники организации очень сожалеют, что из-за недоразумений с властями Амстердама фонд все же лишился второй лодки.

На своем сайте фундаторы The Cat Boat просили всех неравнодушных звонить руководству центрального Амстердама (Amsterdam Centre), мэру города, в управление внутренних вод, в политические партии, и сообщать властям и политикам о необходимости сохранить вторую лодку, чтобы The Cat Boat могли продолжать поддерживать бродячих кошек.

Это не помогло. Специалисты The Cat Boat утверждают, что в минувшие 2 года смогли приютить около 540 животных. Но, потеряв вторую лодку, теперь они не смогут принимать больше кошек, которым нужна помощь. Конечно, это не очень хорошо и для животных, и для голландской столицы – ведь, кроме The Cat Boat, в Амстердаме есть еще только один крупный приют для котов.

The Cat Boat не финансируется городом и существует лишь за счет донорской поддержки и помощи волонтеров. Тем не менее, городу организация помогает: время от времени вместе с ветеринарами проводит кампании по стерилизации кошек. Посетители сайта «Кошачей Лодки» могут поддержать работу фонда, сделав денежный перевод. А если ты в Амстердаме, то можешь принести для приюта что-нибудь полезное: нужные лекарства или вещи.

За цирки без животных!

Wilde Dieren de Tent Uit

http://www.wildedierendetentuit.nl

Wilde Dieren de Tent Uit – крупнейшая нидерландская организация, которая выступает против использования диких животных в цирках. Представители этой организации считают, что диким зверям в цирке не место. По мнению специалистов Wilde Dieren de Tent Uit, в цирке невозможно обеспечить достойные условия для содержания таких животных. Поэтому, чтобы прекратить их мучения, представители Wilde Dieren de Tent Uit требуют запрета на использование животных в цирковых программах. Работники Wilde Dieren de Tent Uit говорят, что они – вовсе не против цирков, а за цирки без животных. И вполне успешно сотрудничают с некоторыми цирками, которые уже отказались от представлений со зверями.

Wilde Dieren de Tent Uit

Леони Вестеринг (Leonie Vestering), директор Wilde Dieren de Tent Uit, в сентябре, в ответ на публикацию об использовании животных в цирках в нидерландской газете Trouw, отметил, что запрет эксплуатировать зверей на представлениях основан на научных исследованиях.

Вестеринг сказал, что, увидев обезьяну на велосипеде или слона, который выполняет стойку на передних ногах, люди испытывают очень непростое чувство. Ведь человек понимает, что ему будет непросто пойти в цирк, зная, что животное, которое он увидит там, испытало страх или боль. Потому не пойти на такое представление будет проявлением заботы о животном со стороны человека.

Также директор Wilde Dieren de Tent Uit заметил: то, что использование диких животных в цирках не выражает внутреннюю потребность зверя, признало и правительство страны.

«Это ошибочное мнение – думать, что животные, родившиеся в неволе, не будут дикими. Инстинкты и потребности цирковых тигров – в точности такие же, как у их собратьев в дикой природе», – утверждает Вестеринг. По его словам, даже те звери, которые живут в цирковой неволе уже много лет или даже родились в ней, никогда не станут домашними.

«Превосходной степенью жестокости к животным является жестокое обращение с животными для развлечений», – напоминает директор Wilde Dieren de Tent Uit.

Кроме этого, Вестеринг предложил родителям задаться вопросом об образовательной ценности походов в цирк с детьми. Что увидят там дети? Слона, танцующего под музыку, в то время как его стимулирует к этому железный крюк, больно впивающийся ему в ногу? Или трюки тигра, который живет в одиночестве? Директор организации отметил, что как бы цирки не старались создать наилучшие условия для содержания зверей, этого никогда не будет достаточно, чтобы животным было в цирке хорошо.

До 2012 года кампании против использования диких зверей в цирках поддерживали только две страны: Австрия и Греция. После многих лет борьбы специалистов-природоохранителей шаги навстречу в этом направлении сделало и голландское правительство. Для Wilde Dieren de Tent Uit это только начало пути. Организация стремится разработать строгие правила, регламентирующие эксплуатацию животных в индустрии развлечений. Вестеринг выразил надежду, что уже в 2015 году в Нидерландах будет запрещено использовать животных в цирках.

Организацию Wilde Dieren de Tent Uit может материально поддержать любой человек. Для этого нужно связаться с ее представителями через сайт.

Защити слона!

Vrienden van de Olifant – «Друзья слонов»

http://www.olifanten.org/nl

Организация, которая работает в Нидерландах, занимается поддержкой азиатских и африканских слонов – животных, которые находятся под угрозой. Слонов используют для развлечений туристов, за ними охотятся браконьеры, чтобы продавать бивни. От этого слонов на Земле не становится больше. «Друзья слонов» занимаются развитием образовательных, культурных и экологических проектов для того, чтобы способствовать сохранению этих животных.

Olifant

На сайте, который скоро запустит и английскую версию, можно сделать пожертвование от €5. Также для поддержки организации можно приобрести очень симпатичные сувениры в интернет-магазине.

Медвежьи услуги

Alertis

http://www.alertis.nl/Kids/student-information-pack

Фонд Alertis в Нидерландах и других странах мира занимается защитой диких медведей. Для этого организация реализует множество разных проектов. Основная цель, которую ставят перед собой сотрудники фонда – сохранить среду обитания диких медведей. Ведь иначе их виды исчезнут с лица Земли.

Специалисты Alertis считают, что существует множество безопасных и для людей, и для медведей способов защищать от животных сельскохозяйственные земли. Работники Alertis информируют об этих способах представителей региональных общественных организаций, чтобы знания о том, как уберечь медведей от случайного уничтожения, доходили до жителей даже самых маленьких поселений.

Alertis

Alertis разработал интересный проект для школьников и студентов, который можно приобрести в интернет-магазине фонда. В пакете – подборка интересной и познавательной информации о восьми видах медведей, над защитой которых работает организация. Для младших ребят есть забавный сайт-мультик.

Поддерживать фонд можно, приобретая сувениры и информационные материалы в интернет-магазине Alertis.

Спаси лисенка Кими!

FOUR PAWS – «Четыре лапы»

http://www.vier-pfoten.org/en

fourpaws

Это международный фонд охраны животных, который представлен в разных странах мира, в том числе и в Нидерландах, и в Украине. Он проводит кампании по защите животных различных видов. Сейчас организация проводит крупную кампанию по спасению лисиц, которых убивают для меха на фабриках Финляндии. «Морда» этой кампании – лисенок Кими, который пока еще жив и находится на такой ферме, но поскольку сезон «резни» приближается, то в октябре – ноябре он может быть уничтожен, как и сотни тысяч его собратьев лис, енотов и норок. Организаторы акции предлагают всем желающим звонить в известную компанию Burberry, которая, по их данным, закупает мех уничтоженных животных для производства одежды.

Александра Ровинская,

Полина Аксёнова,

для Тинкорра

 

 

Підтримати сайт / Support:

Ти можеш матеріально підтримати сайт – зробити довільний донейшн через Paypal. Щиро дякуємо, що ти цінуєш нашу працю й допомагаєш оплачувати витрати з утримування сайту! Тоді ми матимемо змогу заохочувати до співробітництва нових цікавих авторів і технічно розвивати портал. Щоб здійснити підтримку та зробити переказ, натисни кнопку Donate.

We will be able to encourage new interesting authors to collaborate and technically develop the portal. We sincerely thank you friends for appreciating our work and helping us pay for the costs of maintaining the site. You can Paypal.

Увійти / Login
[ultimatemember form_id="4322"]
Підпишися на щотижневий дайджест!
Долучайся до нас у всіх соцмережах і проєктах:
PayPal:
Підтримай роботу журналістів сайту!

© 2010-2021, ContentLab. Усі права захищені. Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті TEENСORR, дозволяється за умови посилання на teencorr.com.ua. Для інтернет-видань є обов'язковим пряме відкрите для пошукових систем гіперпосилання на http://teencorr.com.ua. Посилання має бути розміщене в незалежності від повного або часткового використання матеріалів. Гіперпосилання (для інтернет-видань) – має бути розміщене в підзаголовку чи в першому абзаці матеріалу.

Перейти к верхней панели