Земляни втратили 58% тваринного біорізноманіття світу за минулі 50 років. За висновками спеціалістів, наразі жителям Землі потрібно 1,6 планет, щоб задовольнити потреби. Але «додаткових» планет для цього в землян немає. Про це повідомили упорядники звіту «Жива Планета 2016: ризики та гнучкість у нову еру», 11 випуску головної дворічної публікації WWF.
Цей звіт є одним з найбільш цитованих у світі джерел про стан планети. Він вимірює «здоров’я» Землі за 2 основними показниками: індексом живої планети і екологічного сліду. Його упорядники відстежують понад 14 тис. популяцій хребетних тварин, що належать до більш ніж 3,7 тис. видів. Індекс живої планети відображає динаміку чисельності популяцій протягом 42 років – із 1970 по 2012 роки. Дані за наступні роки ще не оброблені.
Загрози видам, зазначеним у звіті, пов’язані з людською активністю. Її наслідки, за спостереженнями вчених – утрата місць існування, надмірна експлуатація дикої природи та ніші. У зв’язку з цим учені світу вже використовують термін «антропоцен» для визначення нової епохи та пропонують ввести його до складу загальноприйнятої геохронології.
Відомі вчені світу вважають, що планета вступає у повністю невідому стадію своєї історії. І в ній людство є основним фактором змін на Землі. Але, зважаючи на споживацький характер людської діяльності, вони не виключають 6 хвилі масового вимирання.
«Зараз ми спостерігаємо, як дика природа зникає з нечуваною швидкістю, і це тільки впродовж життя одного покоління», – сказав Марко Ламбертіні, Генеральний директор WWF International. – Це стосується не тільки видів тварин, яких ми всі любимо. Біорізноманіття формує основу здорових лісів, річок та океанів. Будуть знищені ці види – екосистеми почнуть руйнуватися, а з ними зникатиме чисте повітря та вода, їжа та сприятливі кліматичними умовами, які ці природні системи створюють для нас. На щастя, у нас є інструменти для вирішення цієї проблеми. Людство має почати застосовувати їх вже зараз, якщо ми дійсно хочемо зберегти живу планету, щоб вижити та процвітати».
Зменшення біорізноманіття внаслідок діяльності людей та руйнація екосистем, за висновками вчених з усього світу – процеси, що тривають та посилюються з ростом споживацького ставлення землян до всього, що може дати планета. Зміна споживацької психології на психологію збереження та підтримки може привести до певного відновлення екосистем на планеті. Але в нинішню епоху антропоцену це залежить від рішень людей та їхньої діяльності: чи обиратимуть вони руйнувати та користатися, чи будуть саджати, створювати, зберігати та відновлювати.
Фото: insta yohomeau