fbpx
Close Sidebar

Teennews

style life, teens novelties, знаєш, лонгрід, розумні теми,

10.02.2022

Чи можна пити воду з річки? Так, ми всі це робимо кожного дня, адже вода поступає в наші крани по трубах саме з річок. Звісно, вона проходить складний процес очистки за допомогою фізичних та хімічних методів, набір яких може бути різним в залежності від річки та місцевості. Але чи знаєте ви, що в природі теж існують свої фільтри, які ефективно очищують воду від різних видів забруднень?

Цими фільтрами є водно-болотні угіддя – унікальні природні системи, які люди частіше за все недооцінюють. Водно-болотні угіддя (скорочено ВБУ) – це мілководні ділянки рік, озер, морського узбережжя, що часто заростають водними рослинами. Водно-болотні угіддя очищують воду від різних видів забруднення – залишків ґрунту, добрив, пестицидів, масла та жиру, пластику, важких металів, хімічних речовин, надмірної кількості органіки тощо. Щоб хоча б віддалено повторити роботу водно-болотних угідь, нам знадобляться багато різних штучних фільтрів та засобів очистки.

Найефективніший фільтр

Давайте розберемося, як же природа справляється з цим завданням. ВБУ щільно заростають водними рослинами, тож течія тут сповільнюється і великі часточки мулу, ґрунту та різних речовин осідають на дно, а потім зв’язуються рослинністю. Ви можете побачити неозброєним оком, як каламутна вода швидкої річки, проходячи через плавні, стає прозорою та чистою. ВБУ відфільтровують близько 90% часточок річкової зависі. Разом з нею вода очищується від важких металів та деяких токсичних хімічних речовин, які залишаються у відкладеннях.

Також в річку потрапляють азот і фосфор із добрив для сільського господарства та газонів, залишків миючих засобів, відходів домашніх тварин, каналізаційних та септичних систем тощо. Надлишкова органіка провокує надмірний розвиток деяких водних рослин, водоростей та ціанобактерій, який ми знаємо як цвітіння водойм. В результаті такого цвітіння різко падає вміст кисню в воді, активно виробляються токсичні хімічні речовини, і в річці спостерігається замор риби та іншої живності. До речі, ви можете сприяти зменшенню заморів, використовуючи вдома безфосфатні миючі засоби. Коли річкова вода проходить через водно-болотні угіддя, зайві поживні та токсичні речовини поглинаються водною рослинністю і накопичуються у вигляді менш шкідливих хімічних форм в результаті біологічних процесів або під тривалим впливом сонячного світла.

Зручні рішення незручних проблем

Водно-болотні угіддя настільки ефективно видаляють з води надлишок органіки, що все частіше міста будують штучні ВБУ для очищення каналізаційних стоків. Це природне рішення проблеми є більш ефективним та вигідним у довгостроковій перспективі. Створені один раз, водно-болотні угіддя виконують своє завдання довгі роки без суттєвої підтримки, якщо, звісно, не перевантажувати природну систему. Останнє може призвести до її руйнування. Влада міста Нью-Йорк підрахувала, що можна заощадити від 1,5 до 6,5 мільярдів доларів США, якщо придбати та зберегти природні території навколо прилеглих водойм, у порівнянні з побудовою нових очисних заводів.  

Неоціненні природні послуги

Крім очищення води водно-болотні угіддя надають нам багато інших природних чи так званих екосистемних послуг. Тут розмножується та нагулюється риба, гніздяться водоплавні птахи. Загалом тут живуть чи харчуються близько 40% всіх видів тварин та рослин на Планеті. Рослинність водно-болотних угідь поглинає вуглекислий газ, який спричиняє зміну клімату, та виділяє багато кисню, яким ми дихаємо. Вони захищають людей від повеней та штормів та пом’якшують місцевий клімат. Крім того, водно-болотні угіддя є чудовим місцем для рекреації та туризму.

Зберегти та відновити заради майбутнього

Нажаль, за останню сотню років більшість водно-болотних угідь планети були знищені, і це призвело до значного погіршення якості води в наших річках, проблем із повенями й до інших негараздів. Щоб зберегти найцінніші водно-болотні угіддя світу та багате біорізноманіття, яке вони прихищають, у 1971 році була прийнята міжнародна Рамсарська конвенція зі збереження ВБУ планети. На даний момент до списка водно-болотних угідь міжнародного значення увійшли 50 ВБУ України загальною площею 802 604 га. Найбільші ж водно-болотні угіддя у світі – Пантанал, розташовані в Бразилії, Болівії та Парагваї.

Відновлення водно-болотних угідь нашої країни допоможе очистити воду в річках, щоб вона знову стала придатною для пиття та зрошення. Існуванню цих унікальних природних систем загрожують надмірне забруднення, зміна клімату, і, найголовніше – їх штучне осушення з метою перетворення на сільськогосподарські угіддя чи звільнення землі під будівництво. Дійсно, ці землі є дуже родючими протягом певного часу після осушення, але згодом ґрунт бідніє, тому що природні процеси, які забезпечували родючість, вже не працюють. Тож ці території перетворюються на спустошені ділянки ризикованого землеробства. 

Успішні приклади дають надію

На щастя, природа може відновити те, що знищила людина, варто лише надати можливість природним процесам знову функціонувати та лагодити змінені екосистеми. Початок відновленню водно-болотних угідь в дельті Дунаю поклав Всесвітній фонд природи WWF ще біля 20 років тому. Успішними прикладами такої роботи в Україні є відновлення природи островів Малий Татару біля міста Ізмаїл та Єрмаків біля міста Вилкове. Вже за декілька років після знесення частини дамб навколо Єрмакова, острів став одним з найбагатших на біорізноманіття куточків Дунайського біосферного заповідника. Справу продовжила організація Rewilding Ukraine із поверненням у регіон великих травоїдних тварин, подальшим відновленням Єрмакова та Придунайських озер, та іншими проектами. Зараз дві організації планують об’єднати зусилля, щоб продовжити ефективну роботу із відновлення водно-болотних угідь Придунав’я.    


Прочитати ще
Підтримати сайт / Support:

Ти можеш матеріально підтримати сайт – зробити довільний донейшн через Paypal. Щиро дякуємо, що ти цінуєш нашу працю й допомагаєш оплачувати витрати з утримування сайту! Тоді ми матимемо змогу заохочувати до співробітництва нових цікавих авторів і технічно розвивати портал. Щоб здійснити підтримку та зробити переказ, натисни кнопку Donate.

We will be able to encourage new interesting authors to collaborate and technically develop the portal. We sincerely thank you friends for appreciating our work and helping us pay for the costs of maintaining the site. You can Paypal.

Увійти / Login
[ultimatemember form_id="4322"]
Підпишися на щотижневий дайджест!
Долучайся до нас у всіх соцмережах і проєктах:
PayPal:
Підтримай роботу журналістів сайту!

© 2010-2021, ContentLab. Усі права захищені. Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті TEENСORR, дозволяється за умови посилання на teencorr.com.ua. Для інтернет-видань є обов'язковим пряме відкрите для пошукових систем гіперпосилання на http://teencorr.com.ua. Посилання має бути розміщене в незалежності від повного або часткового використання матеріалів. Гіперпосилання (для інтернет-видань) – має бути розміщене в підзаголовку чи в першому абзаці матеріалу.

Перейти к верхней панели